Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 49. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 49. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Zpočátku mrazivé počasí na celém území se sněhovou pokrývkou se během týdne pozvolna stane minulostí. Od vyšších poloh mráz vydrží, ale v nižších výškách dojde k oteplení na teplotu kolem bodu mrazu. Sníh začne být mokrý a přes den odtávat, v noci vzniknou náledí či mrazíky. V závěru týdne čeká nížiny už obleva a tání sněhu. Převážně se čeká více oblačnosti a to frontální, případně nízké inverzní a mlh. Zpočátku týdne mohou být mlhy často mrznoucí s tvorbou námrazy. Zimních projevů čekejme v týdnu tedy ve všech polohách stále hodně.

Počasí na 49. týden 2023. Během týdne napadne sníh. Co může přinést zimu do Evropy? Sněhová bouřek v New Yorku. Zasněžené stromy.

Týden: 4. až 10.12.2023

Předpověď

Krátké protrhávání oblačnosti rychle vystřídá nová oblačnost. Mezi tím se vytvoří v ČR vlivem intenzivního vychládání povrchu a vzduchu radiační mlhy, které se čekají vzhledem k teplotě mrznoucí. Během týdne ale převáží frontální oblačnost a místy se objeví srážky. Ty zdaleka nebudou tak intenzivní a dlouhotrvající jako na konci týdne přechozího. K závěru týdne se očekává další oteplování a maxima teploty stoupnou více nad bod mrazu. Teplý vzduch začne proudit i do vyšších výšek a oteplení se tak nevyhne ani vyšším polohám. Teplota neklene pod nulu v nížinách ani v nočních hodinách a začne tání sněhové pokrývky. Teplota vzduchu v týdnu zaznamená velkou změnu z významněji podnormálních a mrazivých hodnot na kladné.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -5 až -12°C, při jasnu až -15°C a po polovině týdne 3 až -5°C
  • Nejvyšší teplota: -6 až 0°C, od polovině týdne -3 až 4°C
  • Průměrná teplota: -5 až 0°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 320mm/cm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

Po krátkém vlivu tlakové výše se očekává postup cyklon a s nimi souvisejících systémů front od západu. Tím dojde ke zmírnění studeného proudění a zintenzivnění přílivu teplejšího vzduchu ze západních směrů. Odtud bude pokračovat postup systémů front spojených s významnějšími cyklonami z Atlantiku.

Závěr: Počasí na 49. týden 2023

TIP: Každý den podrobná předpověď na druhý pro naše území? Ano, pravidelně aktualizovaná u nás na webu na stránce Předpověď na den. Mapy numerických modelů najdete například na webu pivotalweather.com.

Výhled počasí na další týden prosince ukazuje, že přetrvá v ČR v týdnu zimní ráz počasí. Byť v nížinách započne v jeho závěru lehká obleva. Voda zůstane tedy vázána ve sněhové pokrývce. Hydrologická situace bude prozatím neměnná. Stále nutno zdůraznit, že teplota se udrží pod dlouhodobým normálem. Zpočátku týdne to budou významnější záporné odchylky teploty od normálu a na konci týdne teplota dosáhne normálu pro první polovinu prosince či výhledově se dostane mírně nad jeho úroveň.