Zima se do nížin vrátí

Hodnocení článku

Zima se do nížin vrátí po krátké přestávce v podobě přechodného teplení. To nás čeká v nejbližších dvou dnech po přechodu frontálního systému. Za ním k nám pronikne o něco teplejší vzduch, hranice sněžení se zvýší. Za studenou frontou můžeme ovšem čekat návrat zimního počasí do všech poloh a v závěru týdne pravděpodobně napadne sníh i v nížinách. Na horách se utvoří sněhová pokrývka, místy i vyšší, již nyní. Tam zima začne zcela na čas a skutečně pořádně. Se začátkem prosince totiž začíná klimatologicky zimní období. První den prosince můžeme čekat, že na horách už bude místy ležet přes 30cm sněhu, ojediněle i přes 50cm sněhu. Zejména v Krkonoších a Jeseníkách či v Beskydech, kde již před těmito srážkami leželo i kolem 30cm sněhu.

Zimní projevy i extrémy počasí

Nejsou v tomto období výjimečné. V současné době musíme i nadále počítat se silným větrem, od vyšších poloh s vydatnějším sněžením. Při této kombinaci tedy také s tvorbou sněhových jazyků. V ostatních polohách nutno čekat se střídáním kladné a záporné teploty během dne při výskytu srážek s náledím nebo při výskytu sněhu se zmrazky. Tyto nebezpečné jevy čekejme včetně nížin častěji ke konci tohoto týdne. Výhled počasí slibuje pokračování poklesu teploty vzduchu i v dalším prosincovém týdnu, kdy to vypadá na zimní ráz počasí se vším všudy i v nejnižších nadmořských výškách. Tento ráz počasí zde minimálně krátce vydrží, což ukazuje střednědobá předpověď. Při zmenšené oblačnosti a také na sněhové pokrývce se objeví významnější noční či ranní mráz.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden. Stručný a jasný přehled vývoje počasí v dalších sedmi dnech.

Zima se do nížin vrátí. Očekávaná minima teploty na 7.12.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 7.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty na přelomu týdnů:

Pá 3.12.: 0 až 4°C

So 4.12.: 2 až 6°C

Ne 5.12.: -2 až 3°C

Po 6.12.: -4 až 1°C

Út 7.12.: -5 až -1°C

V nočních minimech to vypadá při vyjasnění za přílivu studeného až mrazivého vzduchu na minima pod -5°C i v nížinách. Krátce podle současných modelových odhadů by teplota klesla během první poloviny týdne na -5 až -11°C, ojediněle -13°C. V posledních letech významnější mráz takto na začátku zimní sezóny chyběl a často chyběl i mráz jako takový. Mnohdy ani na horách neležel sníh a ani tam příliš nemrzlo. Letošní zima se zatím chová jinak a to dle dlouhodobého normálu.

Když teplota klesne ráno k -10°C nyní na začátku prosince i v nížinách je to určitě běžnější, než když vystupuje nad 10°C a ani v noci nemrzne.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality