Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zima se do nížin vrátí

Hodnocení článku

Zima se do nížin vrátí po krátké přestávce v podobě přechodného teplení. To nás čeká v nejbližších dvou dnech po přechodu frontálního systému. Za ním k nám pronikne o něco teplejší vzduch, hranice sněžení se zvýší. Za studenou frontou můžeme ovšem čekat návrat zimního počasí do všech poloh a v závěru týdne pravděpodobně napadne sníh i v nížinách. Na horách se utvoří sněhová pokrývka, místy i vyšší, již nyní. Tam zima začne zcela na čas a skutečně pořádně. Se začátkem prosince totiž začíná klimatologicky zimní období. První den prosince můžeme čekat, že na horách už bude místy ležet přes 30cm sněhu, ojediněle i přes 50cm sněhu. Zejména v Krkonoších a Jeseníkách či v Beskydech, kde již před těmito srážkami leželo i kolem 30cm sněhu.

Zimní projevy i extrémy počasí, zima se do nížin vrátí

Nejsou v tomto období výjimečné. V současné době musíme i nadále počítat se silným větrem, od vyšších poloh s vydatnějším sněžením. Při této kombinaci tedy také s tvorbou sněhových jazyků. V ostatních polohách nutno čekat se střídáním kladné a záporné teploty během dne při výskytu srážek s náledím nebo při výskytu sněhu se zmrazky. Tyto nebezpečné jevy čekejme včetně nížin častěji ke konci tohoto týdne. Výhled počasí slibuje pokračování poklesu teploty vzduchu i v dalším prosincovém týdnu, kdy to vypadá na zimní ráz počasí se vším všudy i v nejnižších nadmořských výškách. Tento ráz počasí zde minimálně krátce vydrží, což ukazuje střednědobá předpověď. Při zmenšené oblačnosti a také na sněhové pokrývce se objeví významnější noční či ranní mráz.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden. Stručný a jasný přehled vývoje počasí v dalších sedmi dnech.

Zima se do nížin vrátí. Očekávaná minima teploty na 7.12.2021.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu na 7.12.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty na přelomu týdnů:

Pá 3.12.: 0 až 4°C

So 4.12.: 2 až 6°C

Ne 5.12.: -2 až 3°C

Po 6.12.: -4 až 1°C

Út 7.12.: -5 až -1°C

V nočních minimech to vypadá při vyjasnění za přílivu studeného až mrazivého vzduchu na minima pod -5°C i v nížinách. Krátce podle současných modelových odhadů by teplota klesla během první poloviny týdne na -5 až -11°C, ojediněle -13°C. V posledních letech významnější mráz takto na začátku zimní sezóny chyběl a často chyběl i mráz jako takový. Mnohdy ani na horách neležel sníh a ani tam příliš nemrzlo. Letošní zima se zatím chová jinak a to dle dlouhodobého normálu.

Když teplota klesne ráno k -10°C nyní na začátku prosince i v nížinách je to určitě běžnější, než když vystupuje nad 10°C a ani v noci nemrzne.