Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 33. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 33. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Tento týden čekejme velmi teplý a místy s konvekčními srážkami v podobě přeháněk a bouřek. Tyto se častěji vyskytnou v Čechách, čím západněji, tím by mělo spadnout srážek více. Najde se mnoho míst, kde nespadnou žádné srážky nebo půjde pouze o jejich zanedbatelné množství. Konvekční činnost se očekává zpravidla v průběhu odpoledne a dozní večer či ojediněle zpočátku noci. Srážky v podobě konvekce se očekávají každý den, někdy s vyšší a někdy s nižší četností.

Historie klimatologie. Rok 2018 byl v Praze nejteplejším v historii měření. Počasí na 33. týden 2023. Slunné a horké letní počasí, sklizené obilné pole.

Týden: 14. až 20.8.2023

Předpověď

Více oblačnosti čekáme v typickém průběhu počasí v létě v dalších dnech přes den. To vznikne více kupovité a místy bouřkové oblačnosti. Naopak později večer, ale hlavně v noci a ráno/dopoledne lze čekat často jasno až polojasno. Takový nás čeká celý týden po polovině srpna. Teplotu vzduchu čekejme nadprůměrnou po celý týden, ochlazení by mělo pravděpodobnost nastat až v dalším týdnu. Synoptické příčiny tohoto počasí uvádíme v kapitolách článku níže. Toto počasí přichází po několika studených a hodně oblačných dnech s častými srážkami z přelomu července a srpna. Jednalo se o významněji podprůměrné počasí co do teploty vzduchu, které nyní kompenzuje teplotně nadprůměrné období. Mnozí už nemysleli, že by letos bylo počasí letní. To ovšem nebylo vůbec pravděpodobné, návrat teplého počasí bylo možné dříve či později očekávat.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 20 až 15°C
  • Nejvyšší teplota: 27 až 34°C
  • Průměrná teplota: 22 až 25°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 215mm, lokálně 3040mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

Nad střední Evropou očekáváme výskyt vlnícího se frontálního rozhraní. Toto se udrží přímo nad naším územím až západně či severozápadně od nás. Oddělí velmi teplý vzduch od východě a jihovýchodě, který do centrální Evropy z těchto směrů proniká, od chladnějšího na západě. Tato situace přetrvá pravděpodobně minimálně celý předpovídaný týden.

Závěr: Počasí na 33. týden 2023

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s grafickou prezentací očekávaného počasí a textovým doprovodem této předpovědi. Mapy numerických modelů lze sledovat například na webu tropicaltidbits.com.

V týdnu musíme počítat s úbytkem půdní vláhy i snižováním průtoků vodních toků místy s opětovným výskytem stavů sucha. Lokální konvekce rozkolísá zejména menší toky pouze krátkodobě, avšak nedokáže vykompenzovat výpar při horkém počasí. Čekají nás ovšem ještě ty pravé letní dny bez studených nocí. Takové počasí už poté po ochlazení očekávat nelze.