Srážky přinese přelom měsíců
Teplé letní a krátce i tropické počasí jen s lokálními přeháňkami či bouřkami máme na našem území již několik dnů. Četnější srážky přinese přelom měsíců. Srážková činnost z hydrologického hlediska nyní nepostačuje k pokrytí výparu vzhledem k vyšší teplotě vzduchu v aktuálním období s intenzivním slunečním svitem. Sucho se na našem území rozšiřuje, půdní vláha ve svrchnějších částech půdy dosahuje nejnižších hodnot. V nížinných nejteplejších oblastech jde o hodnoty pod 10% využitelné vodní kapacity (VVK). V ostatních přilehlých oblastech se jedná o hodnoty mezi 10-30%, které jsou nízké. Mapu (obr. 1) můžeme aktuálně sledovat v pravém postranním panelu hlavní stránky v informacích o hydrologické situaci v ČR (“Hydrologie”). Půdní sucho se vyskytuje nyní hlavně ve východní části republiky a to na východě Čech, na jižní, střední i východní Moravě. Jinde jde o méně významné půdní sucho.
Obr. 1 Využitelná vodní kapacita v půdě v ČR, zdroj: chmi.cz
Sucho se začíná četněji vyskytovat i v řeči průtoků povrchových vod, tedy vodních toků. Nejméně v jižní a střední části. I tuto přehledovou mapu najdete vedle zmenšené podoby na hlavní stránce našeho webu též na stránce Hydrologická situace. Stav podzemních vod je nejhorší ve smyslu snížených hladin na západě a severozápadě země, na jihozápadě a západě aktuálně hrozí také nejvíce vznik závažnějších přírodních požárů. Alespoň místní srážky a snížení teploty, kdy vlny horka netrvají dlouho, situaci vždy mírně zlepšují. Z pohledu hydrologie vodnosti toků a podzemních vod toto však zdaleka nestačí. Ani půdní vláha se nestačí po těchto srážkách doplnit na vyšší kapacitu.
Srážky přinese přelom měsíců a počasí bude chladnější
Většinou se vyjma vyšších poloh celé letní období potýkáme s nějakou mírou intenzity a rozsahu sucha či rizika vzniku požárů. Jen málo kdy se vyskytnou srážky, které by na delší dobu situaci významněji zlepšily. Výjimkou byl v poslední době na většině území rok 2020, kdy se vyskytla lokálně i povodňová situace a to někde opakovaně.
Srážky přinese přelom měsíců, ale dokáží tyto situaci více zlepšit? Jak zmiňuje komentář výše, tak většinou se v létě u nás nevyskytne situace, která by dlouhodoběji sucho zažehnala. Pro dlouhodobější zažehnání sucha by muselo být počasí déle vlhké a nikoli horké. Ideálně by muselo dojít k výskytu trvalých významnějších srážek s plošným zásahem. Lokální srážky, které od poloviny května do srpna na území ČR doslova převažují, tuto situaci nijak nevyřeší. Ani srážky očekávané nyní na přelomu června a července nepřinesou zásadní a zejména déletrvající zlepšení. Nicméně zlepšení by měly za absence vysoké teploty určitě zejména místy přinést.
Obr. 2 Synoptická situace – předpověď na 30.6.2023 a poloha studené fronty, která přinese srážky, nad střední Evropou a západem/severozápadem Čech, zdroj: dwd.de
Srážek přibude během pátku, kdy půjde často o bouřky. Srážky tak přinese přelom měsíců. Přes naše území přejde další studená fronta (obr. 2), která ukončí krátkodobý příliv teplého vzduchu. Teplejší počasí tak stejně jako na počátku tohoto týdne čekáme krátce. První dva červencové dny, vycházející letos na víkend, tak musíme čekat více oblačné se srážkami. Zejména v sobotu na frontě se objeví srážky četně, v neděli pak místy. Teplota vzduchu v maximech dosáhne maximálně letních 26°C a přes den se vyskytnou vedle přeháněk i bouřky.