Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplé počasí jen tak neskončí

Hodnocení článku

Teplé počasí jen tak neskončí, stabilita převažujícího západního proudění bude v dalších dnech a možná i týdnech významná. Zpočátku očekávejme teplejší proudění v anticyklonální situaci. Anticyklona začíná mít vliv na naše počasí již nyní, pozorujeme silný nárůst tlaku vzduchu. Od západu se do centra Evropy dostává mohutná tlaková výše. V tomto období čekejme ovšem typickou teplotní inverzi. Místy se dočkáme slunečného počasí, ale během období začnou vznikat mlhy a nízká oblačnost. Ty ovlivní dosti silně noční minima i denní maxima teploty. Půjde o krátkou anticyklonální situaci s teplotní inverzí. Během příštího týdne se vrátíme k vlhkému cyklonálnímu proudění s postupem četných systémů front od západu. Zůstaneme v teplém proudění a na vánoční svátky tedy můžeme čekat typicky vedle teplého počasí také poměrně vlhko, tj. častý déšť.

Teplé počasí jen tak neskončí, teplo bude i na horách

Teplé počasí můžeme čekat vlivem teplotní inverze často na horách právě v nejbližších dnech. Teplota vzduchu tam přes den vystoupí i významně nad bod mrazu. Teplotu čekáme silně nadprůměrnou, avšak při inverzi nejen v jednotlivých nadmořských výškách rozdílnou. Rozdíly teploty se objeví i ve výškově podobných oblastech od sebe málo vzdálených. Místy vzniknou mlhy, v noci i mrznoucí, případně nízká oblačnost. Tyto se mohou udržet i celý den. Významně teplotně inverzní počasí se očekává na počátku příštího týdne. V polovině týdne by měla ale přijít změna. Tlaková výše postupně zeslábne a bude ustupovat k jihu. Ráz počasí začne určovat blížící se nízký tlak podoby dosti hlubokých cyklona nad severem Evropy. S těmito cyklonami spojené systémy front ovlivní středoevropské počasí.

Teplé počasí jen tak neskončí. Synoptická situace na 17.12.2023.

Obr. 1 Synoptická situace na 17.12.2023 a očekávaná poloha tlakové výše, zdroj: metoffice.gov.uk

Očekávaná maxima teploty na další dny:

So 16.12.: 3 až 7°C

Ne 17.12.: 5 až 9°C

Po 18.12.: 7 až 11°C

Út 19.12.: 7 až 11°C

St 20.12.: 5 až 9°C

Čt 21.12.: 3 až 7°C

Pá 22.12: 7 až 11°C

So 23.12.: 6 až 10°C

Se setrváním hodně NAO indexu nad nulou musíme očekávat přetrvávající aktivitu západní cirkulace. Vliv západního proudění pouze přechodně poklesne, avšak ne natolik, aby dostalo šanci proudění opačných směrů a mělo možnost se nějak více prosadit.