Předpověď srážekPrognózy počasí

Především v Čechách vydatný déšť

Hodnocení článku

Dnes musíme počítat na většině území se zataženým počasím a také se srážkami trvalého charakteru. S tím, že se vyskytne především v Čechách vydatný déšť. Srážky očekáváme trvalé a krátce i s vyšší intenzitou. Na východě území se očekávají během dne konvekční srážky. Lokálně může při nich napršet také vyšší množství vody. Trvalý déšť přetrvá i v noci na zítřek a místy i zítra během dne. Srážkové úhrny tak místy dosáhnou vysokých hodnot. Na tuto srážkovou činnost zareagují vodní toky v zasažených povodích významnějšími vzestupy hladin. A to s dosažením povodňových stupňů a to nižších a spíše krátkodobě. Ve středu, kdy čekáme stále převážně zataženo až oblačno, se objeví srážky již jen zpočátku dne a místy. Po polovině týdne srážky ustanou a v jeho závěru se vyskytnou místy v konvekční podobě.

Především v Čechách vydatný déšť: Naprší i přes 50mm za den

Nejvydatnější srážky nás čekají dnes a v noci na zítřek. Do zítřejších 8 hodin by mělo spadnout v Čechách a na pomezí Čech a Moravy hodně srážek. Plošně většinou 15 až 30mm, lokálně pak i přes 50mm. Další srážky se ještě vyskytnou během úterý a případně někde v noci na středu, tedy po tomto termínu. V dalších hodinách se tak v těchto lokalitách s očekávaným výskytem vydatného deště srážkový úhrn zvýší. A to až o dalších 20mm, plošně pak spadne za dalších 24 hodin většinou 5 až 15mm srážek. Během středy srážky, které se objeví zpočátku dne již místy a budou slabší intenzity, ustanou.

Především v Čechách vydatný déšť. Akumulace srážek za 24 hodin do 29. a 30.8.2023 8 hodin podle modelu Aladin.

Obr. 1 Akumulace srážek za den podle modelu Aladin do 29. a 30.8.2023 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Synoptická příčina deštivého počasí a změny teploty v podobě ochlazení? Zvlněné frontální rozhraní velmi zvolna postupující přes střední Evropu k východu spojené s cyklonou. Proto na jihovýchodně a východě země máme ještě v těchto dnech odlišné počasí. Tedy teplejší a srážky se tam vyskytují v podobě bouřek či přeháněk, neboť i toto území již rozhraní ovlivňuje. Plně ovlivňuje však počasí v Čechách a to už deště v přílivu studeného vzduchu. Proudění se stáčí dnes až severní či krátce severovýchodní.

Rozhraní se odsune zítra k východu, stále ovšem s vlivem na počasí u nás. Až během středy ustoupí dále nad Slovensko a od západu k večeru zasáhne nad naše území výběžek tlakové výše od západu. Trvalé srážky ustanou a celodenně zatažená obloha již bud též minulostí.

Zejména v Čechách vydatný déšť. Synoptická situace pro Evropu na 29.8.2023 14 SELČ.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace v Evropě na 29.8.2023 odpoledne, zdroj: dwd.de