Předpověď teplotyPrognózy počasí

O víkendu může být nad 36°C

Hodnocení článku

O víkendu může být nad 36°C, opět nás čeká významněji horké počasí. Podobně jako minulý víkend nás i tento týden nejvíce horké počasí z celého týdne. Maxima teploty podle současných předpokladů dosáhnou více než 34°C a ojediněle více než 36°C. Půjde o velmi vysoké hodnoty teploty, při nichž nutno dodržovat určité zásady. Taková teplota je zdravotně nebezpečná. Odchylky teploty vzduchu v 850hPa budou u nás z celé Evropy v sobotu nejvyšší (obr. 1).

Noční minima také v některých dnech neklesnou pod 20°C, nejvíce horko čekáme v noci na neděli a o pondělní noci. Současně přijde změna v podobě studené fronty, která zmírní příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu až východu. Suchý vzduch k nám bude pronikat od pátku do nedělního odpoledne v poměrně rozsáhlé tlakové výši přesouvající se zvolna směrem do východní Evropy. Jde o typickou letní synoptickou situaci u nás, která je vhodná pro výskyt horké vlny, tedy významně vysokou teplotu vzduchu.

O víkendu může být i nad 36°C, pokud vyjde předpověď

Numerické modely se mezi sebou i ve svých jednotlivých bězích v předpovědi teploty na více dní různí. Předpověď se upřesňuje, avšak panuje již jistota, že o víkendu lze čekat opět významné horko a teplota dosáhne nebezpečných hodnot. Vzduch čekejme také suchý při východním proudění za vlivu rozsáhlé tlakové výše přesouvající se postupně přes střed Evropy k východu. Typická letní situace přeje tropickému počasí minimálně po několik málo dnů. Změna počasí se očekává v noci na pondělí. Ochlazení nečekejme zásadní, stále půjde o horké počasí s maximy teploty dosahujícími tropických 30°C či tuto hodnotu mírně přesahujícími.

O víkendu může být nad 36°C. Odchylky teploty vzduchu v 850hPa na 15.7.2023.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu v Evropě na 15.7.2023, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu podle současné předpovědi:

Čt 13.7.: 25 až 29°C

Pá 14.7.: 28 až 32°C

So 15.7.: 32 až 36°C, na V 30°C

Ne 16.7.: 32 až 36°C, na Z 30°C

Po 17.7.: 29 až 33°C

Út 18.7.: 29 až 33°C

Víkendová maxima teploty vzduchu budou opět velmi vysoká a pro zmírnění jejich negativních dopadů na naše zdraví se nevyhneme dodržování určitých zásad. Stále přetrvá riziko vzniku požárů ve volné krajině. Též je třeba dbát na prevenci a co největší snížení míry rizika jejich vzniku. Sucho místní bouřky neřeší a toto tedy očekávejme i nadále.