V Indonésii vybuchla sopka Lewotolok

()

Včera na ostrově Lembata v Indonésii vybuchla sopka Lewotolok. Ze sopky se zdvihl žhavý popel a kouř do výšky 4 kilometry. Podle geologů hrozí lávová lavina. Největší nebezpečí po výbuchu sopky představují žhavá láva, dým, jedovaté plyny a zmíněná lávová lavina. V oblasti okolo sopky bylo evakuováno 2 780 lidí. Opět nám ukazuje příroda, prostřednictvím jednoho z nejzásadnějších živlů s vlivem na život lidí, svoji sílu. Pohled do žhavého vulkánu a na valící se lávu v okolí je samozřejmě jako vždy strach nahánějící. A to pokud sledujeme takovou událost na videu nebo vidíme na fotografiích. Nelze si tedy dobře představit, jaké to je pro lidi nacházející se bezprostředně u vulkánu.

Kolem sopky je láva a její další vylití hrozí

Obr. 1 Sopečný kouř po výbuchu sopky Lewotolok a průvodní oblak pileus, zdroj: Reuters

V blízkosti sopky je je podle místního vulkanologického střediska láva a další vylití lávy hrozí. To by mohlo podle vědců způsobit jev zvaný lávová lavina. Sopka se nachází asi 2 500km od metropole Jakarty. Erupce je aktivní i nadále. Oblaka popela se šíří na západ i na východ od sopky. Popelem bylo zasypáno například letiště Wunopitu. výbuch sopky právě v oblasti Indonésie není nijak výjimečný. Země je vulkány vyhlášená, má jich totiž nejvíce na Světě. Počet aktivních vulkánů v této zemi činí 130. Nutno zmínit, že jde o přirozený přírodní jev. Nicméně podobně jako v mnoha jiných případech přírodních jevů a živlů s intenzivním negativním vlivem na životy lidí.

V Indonésii aktuálně soptí také další dva vulkány a to Merapi a Sinabung. Sopka s celým názvem  Illi Lewolotok je vysoká přes 5km a jde o aktivní sopku od roku 2017 s určitými pauzami. Erupce se u aktivních sopek mohou po týdnech opakovat. Ne nadarmo se o sopkách může hovořit jako o časovaných bombách s tím, že předpovědět přesný výbuch není leká disciplína.

Flammagenitus a pileus

Sopečný oblak řadíme mezi zvláštní oblaky, které nazýváme jako flammagenitus. Jde o oblak podobný kupovitému oblaku Cumulus. Takový oblak vidíme na obrázku 1 při výbuchu této sopky. Nad tímto oblakem se při jeho vzestupu vytvořil průvodní jev čili oblak, zvaný pileus. Ten v překladu znamená oblačnou čepici. Ta se tvoří zejména právě nad vrcholky oblaků Cumulus. Vznik při dostatečně vlhkém vzduchu, který vystupuje do výšky. Velmi brzy samotný oblak čepicí proroste a tato následně zaniká. Tento jev je možné pozorovat spíše v řádu několik desítek sekund než minut. Výskyt oblaku se může opakovat a při dalším výstupu kupovitého oblaku tedy vznikne nový pileus. Takto třídí oblaky Morfologická klasifikace.

Na video z výbuchu a další fotografie je možné se podívat například v článku uvedeném níže v odkazech.

Referece

LIDOVKY.CZ. VIDEO: Na východě Indonésie vybuchla sopka, dým stoupal do výšky 4000 metrů. Evakuovány byly až tři tisíce lidí. Svět. Online, 2020. Dostupné na VIDEO: Na východě Indonésie vybuchla sopka, dým stoupal do výšky 4000 metrů. Evakuovány byly až tři tisíce lidí.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
V Indonésii vybuchla sopka Lewotolok
Název
V Indonésii vybuchla sopka Lewotolok
Popis
V Indonésii vybuchla sopka Lewotolok. Aktuální informace o výbuchu sopky a důsledcích. Očekávaný vývoj a zajímavosti oblačných útvarů.
Autor
Publikoval
Meteo Aktuality

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.