V Indonésii vybuchla sopka Lewotolok

Hodnocení článku

Včera na ostrově Lembata v Indonésii vybuchla sopka Lewotolok. Ze sopky se zdvihl žhavý popel a kouř do výšky 4 kilometry. Podle geologů hrozí lávová lavina. Největší nebezpečí po výbuchu sopky představují žhavá láva, dým, jedovaté plyny a zmíněná lávová lavina. V oblasti okolo sopky bylo evakuováno 2 780 lidí. Opět nám ukazuje příroda, prostřednictvím jednoho z nejzásadnějších živlů s vlivem na život lidí, svoji sílu. Pohled do žhavého vulkánu a na valící se lávu v okolí je samozřejmě jako vždy strach nahánějící. A to pokud sledujeme takovou událost na videu nebo vidíme na fotografiích. Nelze si tedy dobře představit, jaké to je pro lidi nacházející se bezprostředně u vulkánu.

Kolem sopky je láva a její další vylití hrozí

Obr. 1 Sopečný kouř po výbuchu sopky Lewotolok a průvodní oblak pileus, zdroj: Reuters

V blízkosti sopky je je podle místního vulkanologického střediska láva a další vylití lávy hrozí. To by mohlo podle vědců způsobit jev zvaný lávová lavina. Sopka se nachází asi 2 500km od metropole Jakarty. Erupce je aktivní i nadále. Oblaka popela se šíří na západ i na východ od sopky. Popelem bylo zasypáno například letiště Wunopitu. výbuch sopky právě v oblasti Indonésie není nijak výjimečný. Země je vulkány vyhlášená, má jich totiž nejvíce na Světě. Počet aktivních vulkánů v této zemi činí 130. Nutno zmínit, že jde o přirozený přírodní jev. Nicméně podobně jako v mnoha jiných případech přírodních jevů a živlů s intenzivním negativním vlivem na životy lidí.

V Indonésii aktuálně soptí také další dva vulkány a to Merapi a Sinabung. Sopka s celým názvem  Illi Lewolotok je vysoká přes 5km a jde o aktivní sopku od roku 2017 s určitými pauzami. Erupce se u aktivních sopek mohou po týdnech opakovat. Ne nadarmo se o sopkách může hovořit jako o časovaných bombách s tím, že předpovědět přesný výbuch není leká disciplína.

Flammagenitus a pileus

Sopečný oblak řadíme mezi zvláštní oblaky, které nazýváme jako flammagenitus. Jde o oblak podobný kupovitému oblaku Cumulus. Takový oblak vidíme na obrázku 1 při výbuchu této sopky. Nad tímto oblakem se při jeho vzestupu vytvořil průvodní jev čili oblak, zvaný pileus. Ten v překladu znamená oblačnou čepici. Ta se tvoří zejména právě nad vrcholky oblaků Cumulus. Vznik při dostatečně vlhkém vzduchu, který vystupuje do výšky. Velmi brzy samotný oblak čepicí proroste a tato následně zaniká. Tento jev je možné pozorovat spíše v řádu několik desítek sekund než minut. Výskyt oblaku se může opakovat a při dalším výstupu kupovitého oblaku tedy vznikne nový pileus. Takto třídí oblaky Morfologická klasifikace.

Na video z výbuchu a další fotografie je možné se podívat například v článku uvedeném níže v odkazech.

Referece

LIDOVKY.CZ. VIDEO: Na východě Indonésie vybuchla sopka, dým stoupal do výšky 4000 metrů. Evakuovány byly až tři tisíce lidí. Svět. Online, 2020. Dostupné na VIDEO: Na východě Indonésie vybuchla sopka, dým stoupal do výšky 4000 metrů. Evakuovány byly až tři tisíce lidí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality