Evropa a SvětZajímavosti

V Indonésii vybuchla sopka Lewotolok

Hodnocení článku

Včera na ostrově Lembata v Indonésii vybuchla sopka Lewotolok. Ze sopky se zdvihl žhavý popel a kouř do výšky 4 kilometry. Podle geologů hrozí lávová lavina. Největší nebezpečí po výbuchu sopky představují žhavá láva, dým, jedovaté plyny a zmíněná lávová lavina. V oblasti okolo sopky bylo evakuováno 2 780 lidí. Opět nám ukazuje příroda, prostřednictvím jednoho z nejzásadnějších živlů s vlivem na život lidí, svoji sílu. Pohled do žhavého vulkánu a na valící se lávu v okolí je samozřejmě jako vždy strach nahánějící. A to pokud sledujeme takovou událost na videu nebo vidíme na fotografiích. Nelze si tedy dobře představit, jaké to je pro lidi nacházející se bezprostředně u vulkánu.

Vybuchla sopka Lewotolok: Kolem sopky je láva a její další vylití hrozí

Vybuchla sopka Lewotolok.

Obr. 1 Sopečný kouř po výbuchu sopky Lewotolok a průvodní oblak pileus, zdroj: Reuters

V blízkosti sopky je je podle místního vulkanologického střediska láva a další vylití lávy hrozí. To by mohlo podle vědců způsobit jev zvaný lávová lavina. Sopka se nachází asi 2 500km od metropole Jakarty. Erupce je aktivní i nadále. Oblaka popela se šíří na západ i na východ od sopky. Popelem bylo zasypáno například letiště Wunopitu. výbuch sopky právě v oblasti Indonésie není nijak výjimečný. Země je vulkány vyhlášená, má jich totiž nejvíce na Světě. Počet aktivních vulkánů v této zemi činí 130. Nutno zmínit, že jde o přirozený přírodní jev. Nicméně podobně jako v mnoha jiných případech přírodních jevů a živlů s intenzivním negativním vlivem na životy lidí.

V Indonésii aktuálně soptí také další dva vulkány a to Merapi a Sinabung. Vybuchla sopka Lewotolok, s celým názvem Illi Lewolotok, je sopka vysoká přes 5km a jde o aktivní sopku od roku 2017 s určitými pauzami. Erupce se u aktivních sopek mohou po týdnech opakovat. Ne nadarmo se o sopkách může hovořit jako o časovaných bombách s tím, že předpovědět přesný výbuch není leká disciplína.

Flammagenitus a pileus

Sopečný oblak řadíme mezi zvláštní oblaky, které nazýváme jako flammagenitus. Jde o oblak podobný kupovitému oblaku Cumulus. Takový oblak vidíme na obrázku 1 při výbuchu této sopky. Nad tímto oblakem se při jeho vzestupu vytvořil průvodní jev čili oblak, zvaný pileus. Ten v překladu znamená oblačnou čepici. Ta se tvoří zejména právě nad vrcholky oblaků Cumulus. Vznik při dostatečně vlhkém vzduchu, který vystupuje do výšky. Velmi brzy samotný oblak čepicí proroste a tato následně zaniká. Tento jev je možné pozorovat spíše v řádu několik desítek sekund než minut. Výskyt oblaku se může opakovat a při dalším výstupu kupovitého oblaku tedy vznikne nový pileus. Takto třídí oblaky Morfologická klasifikace.

Na video z výbuchu a další fotografie je možné se podívat například v článku uvedeném níže v odkazech.

Referece

LIDOVKY.CZ. VIDEO: Na východě Indonésie vybuchla sopka, dým stoupal do výšky 4000 metrů. Evakuovány byly až tři tisíce lidí. Svět. Online, 2020. Dostupné na VIDEO: Na východě Indonésie vybuchla sopka, dým stoupal do výšky 4000 metrů. Evakuovány byly až tři tisíce lidí.