Morfologická klasifikace oblaků

Představme si stručně morfologickou klasifikaci oblaků co se týče jejich základních druhů a v dalších textech bude uvedeno vše důležité o jednotlivých druzích. Morfologická klasifikace oblaků (MKO) definuje oblaky do 10 základních druhů. Nejprve základní pojmy, rozlišujme:

Oblačné patro – je přibližná výška výskytu oblačnosti daného druhu (viz dále) a jde tedy o definování vysokého, středního a nízkého patra. Některá oblačnost může zasahovat do více pater.

Druh oblaku – existuje 10 základních druhů, jejich názvy jsou užívány v latině a obsahují slova či předpony (cirrus, stratus, cumulus – zástupci jednotlivých oblačných pater a dále -alto, -nimbus a -nimbo). Druh oblaku je vždy přiřazen k danému oblačnému patru.

Tvar oblaku – označuje vzhled konkrétního druhu oblaku.

Odrůda oblaku – poukazuje na další vlastnosti oblaku jako jsou souvislost, průsvitnost, rozložení na obloze a podobně.

Zvláštnost oblaku – označuje ostatní jevy s oblaky spojené (např. srážkovou činnost) a též průvodní jevy.

Klasifikace oblaků podle oblačných pater dle MKO:

VYSOKÉ PATRO (cca 6-12km)

1. Cirrus, Ci (řasa)

2. Cirrostratus, Cs (řasosloha)

3. Cirrocumulus, Cc (řasokupa)

STŘEDNÍ PATRO (cca 2-6km)

4. Altostratus, As (vyvýšená sloha)

5. Altocumulus, Ac (vyvýšená kupa)

NÍZKÉ PATRO (cca povrch až 2km)

6. Cumulus, Cu (kupa)*

7. Stratus, St (sloha)

8. Stratocumulus, Sc (slohokupa)

PŘESAHUJÍCÍ HRANICE PATER

9. Cumulonimbus, Cb (bouřková kupa)

10. Nimbostratus, Ns (dešťová sloha)

Oblak Cu ve svém posledním stádiu zasahuje i do středního patra, další oblaky mohou zasahovat do více pater jen ojediněle. Jedině oblak Stratus může dosahovat zemského povrchu.

Oblak versus mlha

Oblaky jsou složeny z vodních kapiček, ledových krystalků nebo obojího (viz další texty) a jde o kondenzovanou vodní páru. Oblak se jeví jako mlha vždy, když ho vidíme z blízka či jím přímo procházíme. Jen na větší vzdálenost můžeme pozorovat určité oblačné tvary. Proto oblak Cumulus (typické květákové oblaky vyskytující se v teplé části roku, nejčastěji v letním období) ze zemského povrchu budeme při průletu letadlem klasifikovat jako mlhu. Mlhou je typicky oblak Stratus, ale jako Stratus nazýváme tuto mlhu opět jen pokud ji vidíme z větší vzdálenosti. Takže za mlhu považujeme vodní páru pouze v případě, kdy je tato u zemského povrchu blízko pozorovateli.

Mlha je de facto oblak a považujeme jí za oblak Stratus, slohu. Pokud je ale vodní pára blízko země, je oficiálně považována za mlhu, jinak za oblak. Pokud nemá vodní pára u zemského povrchu takovou koncentraci a snižuje viditelnost na 1 a více kilometrů, jde o tzv. kouřmo.

V dalších textech budou probrány základní druhy oblaku dle MKO a následně bude pojednáno v samostatném textu o mlhách. U každého oblaku bude napsán jeho popis, bude pojednáno o jeho vzniku, složení, produkci srážek, výšce výskytu, horizontálním rozsahu (průměrném) a dále budou vyjmenovány a krátce popsány jeho tvary, odrůdy a zvláštnosti (může-li těchto nabývat) plus případné další zajímavosti. Další články se poté budou věnovat ostatním oblakům, které už nemají se základními tolik či dokonce vůbec nic společného.

Vedle základních oblaků existují oblaky zvláštní a další oblaky. Proces a příčiny jejich vzniku nejsou často zcela objasněny. Dostupné údaje o nich budou obsahovat poté následné zde publikované články.

Některé oblaky z deseti základních druhů produkují srážky a to jak dosahující zemského povrchu, tak nedosahující zemského povrchu (bude objasněno). Každý oblak může produkovat určitý druh srážek. Po úvodu do problematiky srážek se tak v dalších článcích budeme vracet k druhům oblaků, které produkují srážky. V těchto textech bude opět řečeno vše důležité o srážkové činnosti s vazbou na další meteorologické projevy.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejlépe hodnocené
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
Lukáš

Dobrý den, vaše stranky sleduji dlouho a beru je za jediný, na kterých sleduji předpověď počasí. Poslední dobou si říkám, a nechci zcela zpochybňovat fakt globálního oteplování, ale myslím si, že jde o jev, který by nastal jen ho člověk urychlil, ale to jen můj názor, říkám si že dobře všichni se teda snaží snížit škodliviny a vše co způsobuje skleníkový efekt, ale nikde nikdo se nesnaží, nebo zatím jsem o tom neslyšel, popřemýšlet o tom vysázet lesy apod. Podle mě, ikdyž jsem v tomhle nen obyčejný amatér a vím otom jen co se dostane na veřejnost, myslím si že… Číst vice »

3
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: