Evropa a SvětExtrémní počasí

Zima v USA, teplo v Evropě

Hodnocení článku

Vždy se uplatňuje vztah zima v USA, teplo v Evropě. Letos tomu není jinak. Poslední týdny zažívají Spojené státy opravdu drsné zimní počasí. Už alespoň víme, kde se stala chyba v předpovědi kruté a dlouhé zimy našich bulvárních médií. Chyba nastala v lokalitě, pro kterou měla předpověď platit. Zkrátka došlo k mírnému posunu v lokalitě o několik málo kilometrů. Nyní už ale dávno víme, že významné zimní projevy počasí zažívá sever Ameriky. A též můžeme již vědět, že v takovém případě do Evropy proudí vlivem silného atlantického proudění teplý vzduch. Proto zimní počasí nemáme a ani ho předpověď neočekává, situace zůstává totiž zatím stejná. Do USA přišlo navíc další velmi silné sněžení s významným vlivem nejen na dopravu. A nejde jen o jeden extrémní zimní meteorologický jev v podobě sněžení. V oblasti nastal velký problém s tvorbou ledu.

Nejvýznamnější zimní extrém nové historie USA

Zima v USA, teplo v Evropě. Vše obalené sněhem v Massachusetts.

Obr. 1 Vše obalené sněhem v Massachusetts, zdroj: Reuters/ct24

Extrémní srážky za teploty vzduchu pod bodem mrazu. Tyto podmínky postačí k opravdové sněhové kalamitě, ne takové jak ji známe od nás. V USA je počasí celkově drsnější a nemůžeme ho srovnávat s naším klimatem. Přesto se jedná v oblasti o extrém počasí, který ovlivňuje běžný chod v mnoha státech. V některých oblastech Středozápadu USA napadlo kolem 30cm sněhu, vyskytují se mrznoucí srážky s tvorbou silné ledovky a další srážky se očekávají. Jak by asi za takové situace vypadal běžný chod všedního dne u nás? Umíme si asi představit, ale ani v USA to nemají jednoduché. Zrušené lety, nebezpečná jízda po silnicích, zavřené školy a velké výpadky dodávek elektrické energie. Pro někoho možná na první pohled i pozitivní situace, ale věřte, že většinou pouze komplikovaná situace.

V úterý začalo být zimní počasí význačné, hovoří se o sněhové bouři. Ta se projevuje navíc v oblastech, kde takto extrémní zimní počasí není tak běžné. Jde například o Texas. Bouře má být jednou z nejnebezpečnějších v novodobé historii rekordních katastrof řekl šéf agentury pro krizové situaci. Takto situaci hodnotí hlavně kvůli významné tvorbě ledu. Extrémní zimní počasí se vyskytuje ve státech Illinois, Texas, Oklahoma, Kansas či Nové Mexiko. Nejvíce sněhu napadlo v Illinois a to za den 36cm a napadnout by mělo až 45cm sněhu. Některé oblasti zasáhlo extrémní zimní počasí i loni v podobě extrémního mrazu, který způsobil problémy v elektrické síti a bohužel i úmrtí. Přesto mají někteří ze sněhu radost.

Významný nástup zimy zaznamenala Severní Amerika například i v listopadu 2019 (viz reference). Extrémní zimu zažívala Amerika i v předchozí zimě, tedy v lednu 2019.

Proč je vždy u nás teplo, když v USA řádí zima?

Cirkulace probíhá totiž ze severu na jih a následně opět opačně. Takže pokud v Americe proniká mrazivý vzduch ze severu hodně na jih, což se děje právě teď, nad Atlantikem se proudění vrací zpět. Směřuje opět na sever a jedná se zde o teplý vzduch pronikající z jižních oblastí. U nás v oblasti střední Evropy se projevuje převažujícím západním prouděním. Dokud nedojde k přestavbě synoptické situace, proudění se u nás nezmění. Tedy alespoň ne trvaleji. Stále půjde o výkyvy v podobě teplejšího a chladnějšího proudění. Nikoli ovšem zásadně studeného s delším trváním. Nad oblastí Spojených států se trvale vyskytuje situace příhodná pro severní vpády mrazivého a také vlhkého vzduchu. Proto tam tedy mrzne a v souvislosti s bohatými srážkami vydatně sněží. Samozřejmě tak vznikají i ideální podmínky pro namrzající srážky, tedy vyskytující se kapalné srážky při záporné teplotě u povrchu.

S určitou nadsázkou lze tedy říci, že nám Amerika vždy zimu bere. Nicméně se ale mohou příhodné cirkulace a podmínky pro zimní počasí vyskytnout současně u nás i na kontinentu Severní Ameriky.

Reference a doporučené informace

ČTK. Zprávy. Nová silná zimní bouře v USA narušuje leteckou, silniční dopravu i školní výuku. Online 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.

ČT24. Svět. Silná bouře ochromuje v USA leteckou i silniční dopravu. Školy ruší výuku. Online 2022. Dostupné na ct24.ceskatelevize.cz.

ČT24. Svět. Rekordní mrazy v USA mají dvacet obětí, v nezateplených domech klesají teploty k nule. Online 2022. Dostupné na ct24.ceskatelevize.cz.