Prognózy počasíTýdenní výhledy

Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V první části týdne bude v ČR převládat zimní, tedy mrazivé počasí ve všech polohách. Objeví se první větší noční mrazy této chladné části roku. Často bude počasí bez srážek a zpočátku i s menší oblačností, která mráz v noci podpoří. Definitivně přesto zima nezačne. Oteplení slibují modely na konec týdne a opět s inverzí, takže zejména na horách. Ani tam nelze čekat definitivní začátek zimy, i když tam nějaký sníh nyní napadne.

Týden 30.11. až 6.12.2020

Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze. Led na potoce.

Předpověď: Mrazivé počasí a na konci týdne inverze

Srážek bude i v prvních prosincových dnech méně. Často bude převažovat nízká oblačnost a mlhy, které budou opět četně mrznoucí. Oproti minulým dnům je možné počítat, že i v nížinách bude docházet často k jejich rozpouštění. Ke konci týdne jich bude ale patrně přibývat a budou trvalejší. V prvních dnech napadne zejména na S/SV/V na horách i sníh. Následně budou dobré sněhové podmínky. Tyto se zhorší s inverzí na konci týdne, kdy bude na horách opět 10°C či více. Modely též slibují v ČR na konec týdne rozdíly v teplotě nejen mezi horami a nížinami. Zatím je prognóza spíše nejistá.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -3 až -9°C, ojediněle -12°C a při oblačnosti kolem -3°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C, ke konci týdne 1 až 6°C a místy 10°C. Průměrná teplota: -2 až +3°C (lokální rozdíly). Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 310mm, na horách až 20mm/cm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace

Tlaková níže bude zpočátku týdne určovat počasí zejména na severu a východě našeho území. Pronikat k nám bude studený vzduch ze severu. Během druhé poloviny týdne začne pronikat do vyšších poloh našeho území teplejší vzduch, obnoví se teplotní inverze.

Krátce nás tedy čeká i v nížinách vyloženě zimní počasí, sněžit tam bude ale jen místy a slabě. Více nasněží na horách na severu a severovýchodě či postupně i na západě území, jinde spíše méně. Počasí se bude tedy spíše střídat a definitivní začátek zimy se konat nebude. Mrazivé počasí bude pouze přechodné. Vývoj bude v souladu s aktuální statistickou předpovědí na měsíc. Jak se bude vyvíjet během týdne upřesní výhled na týden.