Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V první části týdne bude v ČR převládat zimní, tedy mrazivé počasí ve všech polohách. Objeví se první větší noční mrazy této chladné části roku. Často bude počasí bez srážek a zpočátku i s menší oblačností, která mráz v noci podpoří. Definitivně přesto zima nezačne. Oteplení slibují modely na konec týdne a opět s inverzí, takže zejména na horách. Ani tam nelze čekat definitivní začátek zimy, i když tam nějaký sníh nyní napadne.

Týden 30.11. až 6.12.2020

Předpověď

Srážek bude i v prvních prosincových dnech méně. Často bude převažovat nízká oblačnost a mlhy, které budou opět četně mrznoucí. Oproti minulým dnům je možné počítat, že i v nížinách bude docházet často k jejich rozpouštění. Ke konci týdne jich bude ale patrně přibývat a budou trvalejší. V prvních dnech napadne zejména na S/SV/V na horách i sníh. Následně budou dobré sněhové podmínky. Tyto se zhorší s inverzí na konci týdne, kdy bude na horách opět 10°C či více. Modely též slibují v ČR na konec týdne rozdíly v teplotě nejen mezi horami a nížinami. Zatím je prognóza spíše nejistá.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -3 až -9°C, ojediněle -12°C a při oblačnosti kolem -3°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C, ke konci týdne 1 až 6°C a místy 10°C. Průměrná teplota: -2 až +3°C (lokální rozdíly). Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 310mm, na horách až 20mm/cm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace

Tlaková níže bude zpočátku týdne určovat počasí zejména na severu a východě našeho území. Pronikat k nám bude studený vzduch ze severu. Během druhé poloviny týdne začne pronikat do vyšších poloh našeho území teplejší vzduch, obnoví se teplotní inverze.

Krátce nás tedy čeká i v nížinách vyloženě zimní počasí, sněžit tam bude ale jen místy a slabě. Více nasněží na horách na severu a severovýchodě či postupně i na západě území, jinde spíše méně. Počasí se bude tedy spíše střídat a definitivní začátek zimy se konat nebude. Mrazivé počasí bude pouze přechodné. Vývoj bude v souladu s aktuální statistickou předpovědí na měsíc. Jak se bude vyvíjet během týdne upřesní výhled na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze
Název
Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze
Popis
Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze. Stručná vyhlídka průběhu počasí a hodnot základních prvků počasí na týden 30.11.-6.12.2020.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.