Mrazivé počasí, na konci týdne teplotní inverze

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V první části týdne bude v ČR převládat zimní, tedy mrazivé počasí ve všech polohách. Objeví se první větší noční mrazy této chladné části roku. Často bude počasí bez srážek a zpočátku i s menší oblačností, která mráz v noci podpoří. Definitivně přesto zima nezačne. Oteplení slibují modely na konec týdne a opět s inverzí, takže zejména na horách. Ani tam nelze čekat definitivní začátek zimy, i když tam nějaký sníh nyní napadne.

Týden 30.11. až 6.12.2020

Předpověď

Srážek bude i v prvních prosincových dnech méně. Často bude převažovat nízká oblačnost a mlhy, které budou opět četně mrznoucí. Oproti minulým dnům je možné počítat, že i v nížinách bude docházet často k jejich rozpouštění. Ke konci týdne jich bude ale patrně přibývat a budou trvalejší. V prvních dnech napadne zejména na S/SV/V na horách i sníh. Následně budou dobré sněhové podmínky. Tyto se zhorší s inverzí na konci týdne, kdy bude na horách opět 10°C či více. Modely též slibují v ČR na konec týdne rozdíly v teplotě nejen mezi horami a nížinami. Zatím je prognóza spíše nejistá.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -3 až -9°C, ojediněle -12°C a při oblačnosti kolem -3°C. Nejvyšší teplota: -3 až +2°C, ke konci týdne 1 až 6°C a místy 10°C. Průměrná teplota: -2 až +3°C (lokální rozdíly). Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 310mm, na horách až 20mm/cm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace

Tlaková níže bude zpočátku týdne určovat počasí zejména na severu a východě našeho území. Pronikat k nám bude studený vzduch ze severu. Během druhé poloviny týdne začne pronikat do vyšších poloh našeho území teplejší vzduch, obnoví se teplotní inverze.

Krátce nás tedy čeká i v nížinách vyloženě zimní počasí, sněžit tam bude ale jen místy a slabě. Více nasněží na horách na severu a severovýchodě či postupně i na západě území, jinde spíše méně. Počasí se bude tedy spíše střídat a definitivní začátek zimy se konat nebude. Mrazivé počasí bude pouze přechodné. Vývoj bude v souladu s aktuální statistickou předpovědí na měsíc. Jak se bude vyvíjet během týdne upřesní výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality