Prognózy počasíSezónní výhledy

Prosinec 2020 bude sušší a teplejší

Hodnocení článku

Prosinec 2020 bude sušší a teplejší, vyplývá z aktuálních dlouhodobých prognóz. Počasí by mělo více méně pokračovat v současném charakteru. Jinými slovy ještě zažijeme teplé počasí, krátce možná až nezvykle. Počátek měsíce bude sice zimní, ale nenechme se zmást. Bude to pravděpodobně nejteplejší období na několik dalších dnů. Málo srážek slibují model na celý měsíc, i když se samozřejmě objeví vlhčí období, neměly by převládat. Nejtepleji by mělo být podle současných odhadů kolem poloviny měsíce. Tradičně včera vyšla naše předpověď na stránce Výhled na měsíc.

V prosinci se zima moc konat nebude, nejen v nížinách. Měsíc bude teplejší a sušší

Dle předpovědi na měsíc nemůžeme jaksi hovořit za každý konkrétní den, ale lze usuzovat jaké počasí asi převáží. Výkyvy jsou možné vždy, i když mohou být velmi krátkodobé. Celkově bude počasí ale spíše o něco teplejší než by mělo. První výkyv ze začátku měsíce, kdy bude teplota nižší a měla by být na spodní hranici normálu až v pod normálu, bude kompenzován opačným. Směrem k polovině měsíce bude naopak i tepleji než by v tu dobu mělo. Během druhé poloviny měsíce se bude teplota opět mírně snižovat. Až na toto zakolísání bude pokračovat spíše klesající trend teploty, jak to v tuto dobu má být. Každopádně stabilní teplotu čekat nelze.

Prosinec 2020 bude sušší a teplejší. Odchylky srážek na prosinec.

Obr. 1 Očekávané odchylky srážek na prosinec 2020 dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Ohledně srážek nás čeká sušší počasí. Po deštivém podzimu, který se projevil zejména do října až na počátku listopadu, následovalo sušší počasí. To pokračuje i v současné době. A podle předpovědi se s ním budeme častěji setkávat i v prosinci. Srážkový podprůměr slibuje již delší dobu i model CFS (obr. 1). Jistota této prognózy je ovšem momentálně velmi malá. Podle odhadů bude nejvíce srážek kolem poloviny měsíce, kdy bude tedy současně nejtepleji. To je v korelaci s tím, že patrně převládne po několik dnů typické západní proudění. Odtud se k nám bude dostávat vlhký vzduch prostřednictvím systémů front a cyklon z Atlantiku. Toto proudění je v zimě ale teplé až velmi teplé. Směrem ke konci měsíce bude srážek mírně ubývat.

Vzhledem ke stavu prognózy určitě nelze čekat vyjma krátkodobých situací začátek zimy mimo hory. Ani na horách není možno čekat vzhledem k častějším přílivům teplého vzduchu trvale zimní počasí a zlepšení sněhových podmínek. Sněhu bude na horách zatím stále spíše méně. Tento fakt potvrzuje i výhled chudších srážek v měsíci.