Evropa a SvětHistorie počasíSpadlé srážky

Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno, tak vydatně sněžilo v ČR a také v dalších evropských státech na severu a severozápadě. Na našem území hustě sněžilo od pozdního nedělního večera a postupně na většině území dnes v noci a ráno. Místy napadlo za kratší čas i více sněhu, proto se objevily typické problémy v silniční i železniční dopravě. Sněžilo za významnějšího mrazu, teplota v severní a střední části republiky klesla mimo hory v noci pod -5°C, místy k -10°C. Jižní část republiky má a bude mít o něco teplejší počasí. Včera večer a zpočátku noci na dnešek se tam vytvořila velmi silná plošná ledovka, kterou následně pokryla vrstva sněhu. Na silnicích i chodnících bylo opravdu kluzko a nebezpečno, zejména na Olomoucku a Zlínsku.

Led a sníh pokryly povrchy a zůstanou na nich

Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy. Sněhová pokrývka v ČR 8.2.2021.

Obr. 1 Výška sněhové pokrývky v ČR dne 8.2.2021 ráno dle mření na stanicích, zdroj: chmi.cz

Sněhové srážky byly v noci plošné a vydatnější. Na jihu území se jednalo z větší části o mrznoucí déšť. Ve vysokých výškách se teplota vzduchu totiž v této oblasti pohybovala stále na kladných hodnotách. V přízemní vrstvě mrzlo, to jsou podmínky pro výskyt kapalných srážek. Tyto ihned po dopadu na povrch namrzají. Druhy srážek v závislosti na teplotě připomínáme v článku Vliv teploty na atmosférické srážky. Ledovka byl v jižní části místy velmi silná, srážky byly vydatné. Sněžit začalo nejpozději na jihu Moravy, kde nestačil napadnout téměř žádný sníh. V Čechách a na severu Moravy či ve Slezsku nasněžilo většinou 3 až 12cm, místy 12 až 20cm sněhu. Nejvíce například v nižších oblastech středních a západní části východních Čech. Dále napadlo hodně sněhu na severovýchodě Čech a na severu Moravy od vyšších poloh.

Spadlé srážky ve formě ledu a sněhu většinou jen tak neroztají. Jak naznačují střednědobé předpovědi bude mrznout a to silně. Na jihu území ČR bude zpočátku tepleji a teplota tam bude přes den vystupovat i slabě nad bodem mrazu. I proto tam lze čekat v důsledku tání sněhu či ledu vznik náledí a zmrazků s poklesem teploty pod nulu během večera a noci. Od severu se bude na naše území rozšiřovat silný mráz, o tom více v samotném předpovědním článku. Během týdne ještě sníh připadne, srážky ale již nebudou tak intenzivní jako v úplném úvodu týdne.

Od brzkého rána nastaly v ČR na četných místech značné komplikace v silniční i železniční dopravě. Nefungující doprava a opožděné cesty lidí nejsou žádným velkým důsledkem. Důležitá je bezpečnost pohybu a to při chůzi i jízdě při výskytu kluzkého materiálu na površích. To bude platit i pro další dny.

Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy. Mokrý sníh na keři.

Obr. 2 Mokrý sníh se v sobotu nabaloval na keře a stromy, zpočátku šlo o výskyt ledu po srážkách při kladné teplotě

Vydatně sněžilo i v Německu a obecně na severu Evropy

Významné problémy vlivem hustého sněžení nastaly v Německu, ale také v Nizozemí, Belgii i Anglii. Největší problémy zde byly také v dopravě. Sněžení v Německu začalo včera a dnes by tam mělo pokračovat. Napadnout by mohlo i 25cm nového sněhu. Na východě Anglie by mělo napadnout 15cm sněhu. Podle informací z Nizozemska se v oblasti objevila první sněhová bouře od roku 2010. Problémy byl v uvedených zemích severní a severozápadní či západní Evropy na silnicích, železničních i letištích. V blízkosti Baltského moře se varuje i před povodněmi.

Významná sněžení a mrazy v minulých letech

Právě v souvislosti s extrémním zimním počasím je možné zmínit rok 2010 i z hlediska našeho území. Tehdy napadlo při vlivu cyklony Daisy mnohem více sněhu a to přesně o měsíc dříve. Více k situaci také v článku Níže Daisy, synoptická situace pro zimu v nížinách. Rok 2012 a to také počátek února si pamatujeme hlavně v souvislosti se silným až extrémním mrazem. Sněhová pokrývka také tehdy ležela ve všech polohách. Sněhově bohatší počasí v únoru bylo například v roce 2013, kdy i ve větších městech a nížinách napadlo přes 20cm sněhu. Rok 2017 přinesl také krátce a místy významnější zimní počasí a sněžení a to takto na počátku února. Ostatní zimní sezóny byly co do sněhu i mrazu nevýznamné, alespoň z pohledu déletrvající zimy a plošného významného sněžení. Některé byly v nižších výškách prakticky bez sněhu, jako například ta loňská.

Reference a doporučené informace

ČHMÚ. Aktuální situace. Mapy. Výška sněhové pokrývky. Dostupné na www.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. Sníh a ledovka výrazně komplikují dopravu v celé ČR. Online, 8.2.2021. Dostupné na Sníh a ledovka výrazně komplikují dopravu v celé ČR (ceskenoviny.cz).

ČTK. Zprávy. Svět. Severní část Evropy zasypal sníh, způsobil komplikace v dopravě. Online, 8.2.2021. Dostupné na Severní část Evropy zasypal sníh, způsobil komplikace v dopravě (ceskenoviny.cz).