Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno, tak vydatně sněžilo v ČR a také v dalších evropských státech na severu a severozápadě. Na našem území hustě sněžilo od pozdního nedělního večera a postupně na většině území dnes v noci a ráno. Místy napadlo za kratší čas i více sněhu, proto se objevily typické problémy v silniční i železniční dopravě. Sněžilo za významnějšího mrazu, teplota v severní a střední části republiky klesla mimo hory v noci pod -5°C, místy k -10°C. Jižní část republiky má a bude mít o něco teplejší počasí. Včera večer a zpočátku noci na dnešek se tam vytvořila velmi silná plošná ledovka, kterou následně pokryla vrstva sněhu. Na silnicích i chodnících bylo opravdu kluzko a nebezpečno, zejména na Olomoucku a Zlínsku.

Led a sníh pokryly povrchy a zůstanou na nich

Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy. Sněhová pokrývka v ČR 8.2.2021.

Obr. 1 Výška sněhové pokrývky v ČR dne 8.2.2021 ráno dle mření na stanicích, zdroj: chmi.cz

Sněhové srážky byly v noci plošné a vydatnější. Na jihu území se jednalo z větší části o mrznoucí déšť. Ve vysokých výškách se teplota vzduchu totiž v této oblasti pohybovala stále na kladných hodnotách. V přízemní vrstvě mrzlo, to jsou podmínky pro výskyt kapalných srážek. Tyto ihned po dopadu na povrch namrzají. Druhy srážek v závislosti na teplotě připomínáme v článku Vliv teploty na atmosférické srážky. Ledovka byl v jižní části místy velmi silná, srážky byly vydatné. Sněžit začalo nejpozději na jihu Moravy, kde nestačil napadnout téměř žádný sníh. V Čechách a na severu Moravy či ve Slezsku nasněžilo většinou 3 až 12cm, místy 12 až 20cm sněhu. Nejvíce například v nižších oblastech středních a západní části východních Čech. Dále napadlo hodně sněhu na severovýchodě Čech a na severu Moravy od vyšších poloh.

Spadlé srážky ve formě ledu a sněhu většinou jen tak neroztají. Jak naznačují střednědobé předpovědi bude mrznout a to silně. Na jihu území ČR bude zpočátku tepleji a teplota tam bude přes den vystupovat i slabě nad bodem mrazu. I proto tam lze čekat v důsledku tání sněhu či ledu vznik náledí a zmrazků s poklesem teploty pod nulu během večera a noci. Od severu se bude na naše území rozšiřovat silný mráz, o tom více v samotném předpovědním článku. Během týdne ještě sníh připadne, srážky ale již nebudou tak intenzivní jako v úplném úvodu týdne.

Od brzkého rána nastaly v ČR na četných místech značné komplikace v silniční i železniční dopravě. Nefungující doprava a opožděné cesty lidí nejsou žádným velkým důsledkem. Důležitá je bezpečnost pohybu a to při chůzi i jízdě při výskytu kluzkého materiálu na površích. To bude platit i pro další dny.

Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy. Mokrý sníh na keři.

Obr. 2 Mokrý sníh se v sobotu nabaloval na keře a stromy, zpočátku šlo o výskyt ledu po srážkách při kladné teplotě

Vydatně sněžilo i v Německu a obecně na severu Evropy

Významné problémy vlivem hustého sněžení nastaly v Německu, ale také v Nizozemí, Belgii i Anglii. Největší problémy zde byly také v dopravě. Sněžení v Německu začalo včera a dnes by tam mělo pokračovat. Napadnout by mohlo i 25cm nového sněhu. Na východě Anglie by mělo napadnout 15cm sněhu. Podle informací z Nizozemska se v oblasti objevila první sněhová bouře od roku 2010. Problémy byl v uvedených zemích severní a severozápadní či západní Evropy na silnicích, železničních i letištích. V blízkosti Baltského moře se varuje i před povodněmi.

Významná sněžení a mrazy v minulých letech

Právě v souvislosti s extrémním zimním počasím je možné zmínit rok 2010 i z hlediska našeho území. Tehdy napadlo při vlivu cyklony Daisy mnohem více sněhu a to přesně o měsíc dříve. Více k situaci také v článku Níže Daisy, synoptická situace pro zimu v nížinách. Rok 2012 a to také počátek února si pamatujeme hlavně v souvislosti se silným až extrémním mrazem. Sněhová pokrývka také tehdy ležela ve všech polohách. Sněhově bohatší počasí v únoru bylo například v roce 2013, kdy i ve větších městech a nížinách napadlo přes 20cm sněhu. Rok 2017 přinesl také krátce a místy významnější zimní počasí a sněžení a to takto na počátku února. Ostatní zimní sezóny byly co do sněhu i mrazu nevýznamné, alespoň z pohledu déletrvající zimy a plošného významného sněžení. Některé byly v nižších výškách prakticky bez sněhu, jako například ta loňská.

Reference a doporučené informace

ČHMÚ. Aktuální situace. Mapy. Výška sněhové pokrývky. Dostupné na www.chmi.cz.

ČTK. Zprávy. Sníh a ledovka výrazně komplikují dopravu v celé ČR. Online, 8.2.2021. Dostupné na Sníh a ledovka výrazně komplikují dopravu v celé ČR (ceskenoviny.cz).

ČTK. Zprávy. Svět. Severní část Evropy zasypal sníh, způsobil komplikace v dopravě. Online, 8.2.2021. Dostupné na Severní část Evropy zasypal sníh, způsobil komplikace v dopravě (ceskenoviny.cz).

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality