Předpověď větruPrognózy počasí

V sobotu opět nárazy větru přes 120km/h

Hodnocení článku

Po krátké přestávce od silného větru nás čekají v sobotu opět nárazy větru přes 120km/h i v nížinách. Na horách půjde o vyšší nárazy a to kolem 160km/h. Ještě zdaleka neodezněl ani velmi silný vítr, se kterým se potýkáme venku dnes. Další orkán nás čeká už v noci na sobotu a soboty. Způsobí ho přechod další hluboké tlakové níže. současnou situaci působí postup hluboké cyklony zvané “Ylenia” případně též “Dudley” přes Skandinávii. Ta k dnešní 13. hodině má tlak ve svém středu 965hPa. Příčiny synoptické situace, která trvá ve střední Evropě nyní již týdny, popisujeme ve včerejším článku Specifika severoatlantické oscilace. Stejně jako v něm nabízíme typické počasí včetně jeho extrémů v případě výskytu kladné fáze oscilace, která se nyní u nás velmi silně projevuje. Další orkán očekáváme po krátké páteční přestávce. Již v pátek večer musíme počítat s tím, že zesílí jihozápadní až postupně západní vítr.

Tak, jak postoupí cyklona a přiblíží se k opačnému útvaru v podobě anticyklony a vznikne větší tlakový rozdíl nad centrální Evropou. Určitě zaznamenáváte, zejména citliví na změny, významné kolísání tlaku vzduchu. Tento včera silně klesat, dnes po přechodu cyklony se systémem opět významně roste. A zítra před další cyklonou musíme počítat opět s jeho značným poklesem. Cyklona se přesune přes Británii a následně zamíří nad Skandinávii. Frontální systém s ní spojený opět ovlivní počasí u nás a opět dojde k rozdílu tlaku vzduchu v oblasti střední Evropy, kde zesílí západní proudění.

V sobotu opět nárazy větru přes 120km/h. Synoptická situace na 17.2.2022.

Obr. 1 Synoptická situace na 17.2.2022 a cyklona Ylenia nad východem Skandinávie, studená a okluzní fronta v silném proudění, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

V sobotu opět nárazy větru, nejsilnější v noci

Další vlna silného větru započne pozdě večer v pátek a hlavní nárazy musíme očekávat v první polovině noci na sobotu. Nárazy větru modely očekávají zejména na JZ/Z Čech podobné jako při dnešní vlně silného větru. I v sobotu ráno a přes den musíme počítat se silným větrem. I když přes den nebudou nárazy větru již tak silné a vítr začne k večeru zvolna slábnout. Právě při přechodu další hluboké tlakové níže z Británie přes Severní moře se očekávají extrémní poryvy větru nad Německem. Tam může jít skutečně o značné nárazy. U nás se projeví silný vítr také, nejvíce právě na jihozápadě až severozápadě území. V sobotu večer již zeslábne krátce i na mírný.

Vedle větru musíme počítat krátkodobě s oteplením v teplých sektorech cyklon. První započalo dnes a další očekávejme právě v sobotu. Též se na frontách objeví intenzivnější srážky, vydatné od vyšších poloh. Při přílivech teplého vzduchu půjde o kapalné srážky i na horách a dojde k urychlení tání sněhu. V důsledku toho jsou na vzestupu horské a podhorské toky. Podobná situace se zopakuje v noci na sobotu.

TIP: Sledujte u nás Předpověď větru.

V sobotu opět nárazy větru přes 120km/h. Jet stream na 19.2.2022.

Obr. 2 Předpověď jet streamu v Evropě (vítr v hladině kolem 9km) na 19.2.2022, zdroj: meteociel.fr

Větrno i na počátku dalšího týdne

Větrné počasí, zejména v pondělí místy i se silným větrem, vydrží též v první polovině nového týdne. Nárazy větru očekávejme o něco mírnější než při druhé, tedy sobotní vlně větru. Stále půjde o vítr v nárazech, na horách i přes 30m/s. Až teprve směrem k polovině nového týdne se začne rozdíl v tlaku vzduchu nad střední Evropou po několika dnech snižovat a vítr zeslábne. Tryskové proudění ale oblast našeho území zcela neopustí, proto lze čekat i nadále výkyvy počasí. Neznamená to nutně vyloženě silný vítr. Výhledově to vypadá na stálé střídání počasí celkově, tedy tlaku vzduchu, teploty i průběhu srážek. To všem vlivem pravidelného a rychlého přechodu front.