V sobotu opět nárazy větru přes 120km/h

Hodnocení článku

Po krátké přestávce od silného větru nás čekají v sobotu opět nárazy větru přes 120km/h i v nížinách. Na horách půjde o vyšší nárazy a to kolem 160km/h. Ještě zdaleka neodezněl ani velmi silný vítr, se kterým se potýkáme venku dnes. Další orkán nás čeká už v noci na sobotu a soboty. Způsobí ho přechod další hluboké tlakové níže. současnou situaci působí postup hluboké cyklony zvané “Ylenia” případně též “Dudley” přes Skandinávii. Ta k dnešní 13. hodině má tlak ve svém středu 965hPa. Příčiny synoptické situace, která trvá ve střední Evropě nyní již týdny, popisujeme ve včerejším článku Specifika severoatlantické oscilace. Stejně jako v něm nabízíme typické počasí včetně jeho extrémů v případě výskytu kladné fáze oscilace, která se nyní u nás velmi silně projevuje. Další orkán očekáváme po krátké páteční přestávce. Již v pátek večer musíme počítat s tím, že zesílí jihozápadní až postupně západní vítr.

Tak, jak postoupí cyklona a přiblíží se k opačnému útvaru v podobě anticyklony a vznikne větší tlakový rozdíl nad centrální Evropou. Určitě zaznamenáváte, zejména citliví na změny, významné kolísání tlaku vzduchu. Tento včera silně klesat, dnes po přechodu cyklony se systémem opět významně roste. A zítra před další cyklonou musíme počítat opět s jeho značným poklesem. Cyklona se přesune přes Británii a následně zamíří nad Skandinávii. Frontální systém s ní spojený opět ovlivní počasí u nás a opět dojde k rozdílu tlaku vzduchu v oblasti střední Evropy, kde zesílí západní proudění.

V sobotu opět nárazy větru přes 120km/h. Synoptická situace na 17.2.2022.

Obr. 1 Synoptická situace na 17.2.2022 a cyklona Ylenia nad východem Skandinávie, studená a okluzní fronta v silném proudění, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Nejsilnější vítr v noci na sobotu

Další vlna silného větru započne pozdě večer v pátek a hlavní nárazy musíme očekávat v první polovině noci na sobotu. Nárazy větru modely očekávají zejména na JZ/Z Čech podobné jako při dnešní vlně silného větru. I v sobotu ráno a přes den musíme počítat se silným větrem. I když přes den nebudou nárazy větru již tak silné a vítr začne k večeru zvolna slábnout. Právě při přechodu další hluboké tlakové níže z Británie přes Severní moře se očekávají extrémní poryvy větru nad Německem. Tam může jít skutečně o značné nárazy. U nás se projeví silný vítr také, nejvíce právě na jihozápadě až severozápadě území. V sobotu večer již zeslábne krátce i na mírný.

Vedle větru musíme počítat krátkodobě s oteplením v teplých sektorech cyklon. První započalo dnes a další očekávejme právě v sobotu. Též se na frontách objeví intenzivnější srážky, vydatné od vyšších poloh. Při přílivech teplého vzduchu půjde o kapalné srážky i na horách a dojde k urychlení tání sněhu. V důsledku toho jsou na vzestupu horské a podhorské toky. Podobná situace se zopakuje v noci na sobotu.

TIP: Sledujte u nás Předpověď větru.

V sobotu opět nárazy větru přes 120km/h. Jet stream na 19.2.2022.

Obr. 2 Předpověď jet streamu v Evropě (vítr v hladině kolem 9km) na 19.2.2022, zdroj: meteociel.fr

Větrno i na počátku dalšího týdne

Větrné počasí, zejména v pondělí místy i se silným větrem, vydrží též v první polovině nového týdne. Nárazy větru očekávejme o něco mírnější než při druhé, tedy sobotní vlně větru. Stále půjde o vítr v nárazech, na horách i přes 30m/s. Až teprve směrem k polovině nového týdne se začne rozdíl v tlaku vzduchu nad střední Evropou po několika dnech snižovat a vítr zeslábne. Tryskové proudění ale oblast našeho území zcela neopustí, proto lze čekat i nadále výkyvy počasí. Neznamená to nutně vyloženě silný vítr. Výhledově to vypadá na stálé střídání počasí celkově, tedy tlaku vzduchu, teploty i průběhu srážek. To všem vlivem pravidelného a rychlého přechodu front.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality