Teplota vody v nádržích a pár sjízdných toků

Hodnocení článku

Teplota vody v nádržích je stále velice příjemná, byť většinou slabě až mírně klesla, ale není divu, když teploty jsou stále nadprůměrné a vystupují při častém slunečním svitu nad 25°C, občas i nad 30°C. Horší je to s jakostí, zejména stojatých vod. V nich se v četné míře vyskytují nebezpečné sinice a jiné. V ČR je pouze pár sjízdných toků.

Nejvyšší teplotu vody mají nádrže:

Výrovice 26.0°C

Nechranice 25.8°C

Jesenice a Kořensko 24.5°C

Vranov a Luhačovice 24.3°C

Slapy, Bystřička, Těrlicko a Orlík 24.2°C

Trnávka a Nové Mlýny III 24.1°C

Rozkoš, Nové Mlýny II a Sedlice 24.0°C

Letovice 23.9°C

Hněvkovice a Žermanice 23.8°C

Mšeno a Baška 23.3°C

Hracholusky a Znojmo 23.1°C

Harcov 23.0°C

Slezská Harta 22.9°C

Pařížov a Seč 22.8°C

Újezd a Lipno I 22.6°C

Olešná 22.5°C

Horní Bečva 22.4°C

Kadaň 22.2°C

Sjízdné toky a úseky

Sjízdnost vodních toků je ale naopak vlivem extrémně nízkých průtoků velmi špatná, hodnotit ji budeme k dnešnímu dni nejhorším stupněm. Sjízdné jsou v ČR úseky vodních toků: (Vodní tok/od místa či města/vodní stav či průtok nad limitem sjízdnosti). Na území ČR je pouze pár sjízdných toků.

Dyje z Nových Mlýnů +5°C

Jizera z Bakova +8cm

Labe pod Dvorem Králové +0.37m3/s-1

Metuje z NM stará řeka +34cm

Morava od Postřelmova +4cm

Odra od ústí Opavy +8cm

Ohře od Nechranic +9cm, od Loun +12cm

Opava od ústí Moravice +7cm

Rozkošský potok od Rozkoše +1.96m3/s

Vltava z Vyššího Brodu +20cm

Modře jsou vyznačeny lépe sjízdné úseky toků a naopak hnědě jsou označeny hůře sjízdné úseky toků s tím, že úseky s limity sjízdnosti +3cm, resp. +0.3m3/s-1 a méně nejsou uvedeny. Ostatní toky tedy nejsou sjízdné nebo bezprostředně hrozí, že vodní stav či průtok v daném místě klesne brzy pod limit sjízdnosti.

V dalších dnech se situace nezlepší, spíše místy zhorší. Průtoky vodních toků budou setrvalé nebo slabě klesající. Vysoké teploty v denních maximech budou vystupovat v dalších dnech trvale na 27 až 33°C nejčastěji, ojediněle i výše. Očekává se častý sluneční svit. Takovéto ustálené suché počasí, maximálně s lokálními přeháňkami a bouřkami zejména zítra a v neděli, se očekává do příštího čtvrtka. Více na naší stránce Hydrologická situace.

Zdroj dat: raft.cz, pla.cz, pvl.cz, pmo.cz, pod.cz a poh.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality