Hydrologická situaceSucho

Teplota vody v nádržích a pár sjízdných toků

Hodnocení článku

Teplota vody v nádržích je stále velice příjemná, byť většinou slabě až mírně klesla, ale není divu, když teploty jsou stále nadprůměrné a vystupují při častém slunečním svitu nad 25°C, občas i nad 30°C. Horší je to s jakostí, zejména stojatých vod. V nich se v četné míře vyskytují nebezpečné sinice a jiné. V ČR je pouze pár sjízdných toků.

Nejvyšší teplotu vody mají nádrže:

Výrovice 26.0°C

Nechranice 25.8°C

Jesenice a Kořensko 24.5°C

Vranov a Luhačovice 24.3°C

Slapy, Bystřička, Těrlicko a Orlík 24.2°C

Trnávka a Nové Mlýny III 24.1°C

Rozkoš, Nové Mlýny II a Sedlice 24.0°C

Letovice 23.9°C

Hněvkovice a Žermanice 23.8°C

Mšeno a Baška 23.3°C

Hracholusky a Znojmo 23.1°C

Harcov 23.0°C

Slezská Harta 22.9°C

Pařížov a Seč 22.8°C

Újezd a Lipno I 22.6°C

Olešná 22.5°C

Horní Bečva 22.4°C

Kadaň 22.2°C

Počasí k vodě. Tropické počasí minimálně týden. Léto se vrátí na konci týdne. Slunečné letní počasí u jezera. Pár sjízdných toků.

Pár sjízdných toků: Sjízdné toky a úseky

Sjízdnost vodních toků je ale naopak vlivem extrémně nízkých průtoků velmi špatná, hodnotit ji budeme k dnešnímu dni nejhorším stupněm. Sjízdné jsou v ČR úseky vodních toků: (Vodní tok/od místa či města/vodní stav či průtok nad limitem sjízdnosti). Na území ČR je pouze pár sjízdných toků.

Dyje z Nových Mlýnů +5°C

Jizera z Bakova +8cm

Labe pod Dvorem Králové +0.37m3/s-1

Metuje z NM stará řeka +34cm

Morava od Postřelmova +4cm

Odra od ústí Opavy +8cm

Ohře od Nechranic +9cm, od Loun +12cm

Opava od ústí Moravice +7cm

Rozkošský potok od Rozkoše +1.96m3/s

Vltava z Vyššího Brodu +20cm

Modře jsou vyznačeny lépe sjízdné úseky toků a naopak hnědě jsou označeny hůře sjízdné úseky toků s tím, že úseky s limity sjízdnosti +3cm, resp. +0.3m3/s-1 a méně nejsou uvedeny. Ostatní toky tedy nejsou sjízdné nebo bezprostředně hrozí, že vodní stav či průtok v daném místě klesne brzy pod limit sjízdnosti.

V dalších dnech se situace nezlepší, spíše místy zhorší. Průtoky vodních toků budou setrvalé nebo slabě klesající. Vysoké teploty v denních maximech budou vystupovat v dalších dnech trvale na 27 až 33°C nejčastěji, ojediněle i výše. Očekává se častý sluneční svit. Takovéto ustálené suché počasí, maximálně s lokálními přeháňkami a bouřkami zejména zítra a v neděli, se očekává do příštího čtvrtka. Více na naší stránce Hydrologická situace.

Zdroj dat: raft.cz, pla.cz, pvl.cz, pmo.cz, pod.cz a poh.cz