Historie počasíSpadlé srážky

Ve Slezsku spadlo téměř 120mm srážek

Hodnocení článku

Významná bouřková činnost dorazila na východ našeho území během noci. Ve Slezsku spadlo téměř 120mm srážek. Ještě více extrémní úhrny vypadly u našich polských a slovenských sousedů. V nasyceném území Beskyd a okolí na tyto srážky zareagovaly tamní vodní toky významnými vzestupy hladin. Na území zasaženém srážkami se vodní toky dnes v noci a ráno rozvodnily na 1.SPA, ojediněle 2.SPA. V Čechách byly srážky v úterý lokální, i když bouřky byly v některých případech dosti silné. Úhrny srážek se tam ale vešly do 20mm, jen ojediněle byly vyšší. To se týkalo hlavně horských oblastí na jihozápadě a severovýchodě Čech. Zatímco v minulém týdnu spadlo více srážek v Čechách než na Moravě, tento týden to bude opačné. I srážková činnost očekávaná na konec tohoto týdne by měla být vydatnější opět na východě. Proto tam nelze vyloučit opětovné vzestupy hladin řek na SPA.

Ve Slezsku spadlo 120mm srážek: Lysá hora potvrdila post jednoho z nejvlhčích míst u nás

Významné srážky vypadly na Lysé hoře, kde za uplynulý den spadlo téměř 90mm srážek. Podstatná část úhrnu vypadla v noci při bouřkové činnosti. Oblast Beskyd, Ostravska a Karvinska zaznamenala celkově významné až extrémní srážkové úhrny (obr. 1 a přehled níže). Srážky doznívaly v nejvýchodnějších partiích naší země ještě dnes zpočátku dne. Při této události se ukázalo, že Lysá hora a obecně Beskydy jsou jednou ze srážkově nejbohatších oblastí u nás. Počasí tam již dlouhou dobu spolehlivě zaznamenává jednoznačně horská stanice právě na Lysé hoře.

Ve Slezsku spadlo téměř 120mm srážek. Denní úhrn srážek v CR do 19.8.2020 8h.

Obr. 1 Ve Slezsku spadlo 120mm srážek. Spadlé srážky za 24 hodin do 19.8.2020 7h v ČR, zdroj: hydro.chmi.cz

Maximální srážkové úhrny za 24 hodin do 19.8.2020 7h:

89.3mm Lysá hora

87.5mm Ondřejník

82.9mm Jablunkov-Návsí

76.9mm Nýdek-Filipka

76.7mm Šance

73.2mm Horní Lomná

68.4mm Dětmarovice

62.9mm Horní Bečva

61.0mm Bohumín

60.0mm Žermanice

58.0mm Višňová

Srážkoměr Povodí Odry zaznamenal na stanici Jablunkov na Olši 119.4mm srážek. Srážkové úhrny se mohou při těchto situacích lokálně lišit, proto čím hustší síť stanic, tím plošněji přesnější údaje.

Nejvyšší úhrny srážek do 19.8.2020 14h (na východě pokračuje vydatný déšť):

112.5mm Morávka

111.1mm Nýdek-Filipka

104.4mm Nýdek

101.1mm Dětmarovice

98.4mm Jablunkov-Návsí

85.0mm Horní Lomná

81.4mm Ondřejník

79.8mm Lysá hora

77.6mm Šance

73.8mm Bílý Kříž

72.4mm Karviná

60.5mm Lučina

58.4mm Frenštát pod Radhoštěm

Srážkoměr Povodí Odry změřil na stanici Jablunkov na Olši 155.1mm srážek.

Srážková pauza nepotrvá dlouho

Ač ve Slezsku spadlo 120mm srážek, tak od srážek si v nejbližších dnech odpočineme. Opět se významněji oteplí a bude hodně slunečního svitu, jak už bylo uvedeno v minulém článku Ochlazení a srážky, ještě ale horko bude. Po krátkém tropickém období nás čekají další srážky a to na zvlněném frontálním rozhraní v závěru týdne. Studená fronta se bude při přechodu přes ČR vlnit a to dává pravděpodobnost výskytu významných srážek. Tyto často spadnou právě na východě území. Numerické modely to tak slibují i v tomto případě. Čechy, zejména západ území se při takových situacích dočkávají jen lokálních bouřek. Východě území pak plošnějších a dosti silných bouřek nebo trvalého a intenzivního deště či kombinace těchto druhů srážek.

Jak uvádí výhled na tento týden, bude srážkově bohatý. Ale úhrny se budou místo od místa dosti lišit. Stále platí, že celkově budou na Z/SZ Čech nižší. Bohužel právě tam plus lokálněji na jihu Moravy stále přetrvává půdní i hydrologické sucho. Nyní máme napříč republikou dva extrémy. Na severozápadě a západě Čech se potýkáme na četnějších místech toků se stavy hydrologického sucha. Ve Slezsku jsou nyní povodňové stavy. Pokud jsou potřebné někde vydatnější srážky, ideálně ve více vlnách s mírnými pauzami, tak právě na severozápadě. Ideální situací by byl přechod významné fronty za specifické situace, kdy by se neprojevil srážkový stín Krušných hor. Poté by byla srážkově bohatou situací cyklona postupující ideálně z jižní Evropy. Hovoříme zde ovšem o pravděpodobném spadu významnějších srážek na severozápadě, nikoli o jistotě jejich výskytu za daných situací. Zatím změně současného trendu pro nejbližší dobu nic nenasvědčuje.

Data: hydro.chmi.cz, pod.cz