Historie počasíPrognózy počasíSpadlé srážky

Ochlazení a srážky, ještě ale horko bude

Hodnocení článku

Studená fronta dnes přináší ochlazení a srážky. Ochlazení ale nebude nyní zásadní. Bude pouze mírné a teplota vzduchu bude stále letní. Významnější bouřková činnost se v pondělí odehrála na jihu a jihozápadě Čech, spadlo většinou 10 až 30mm srážek, ojediněle 40mm. Za studenou frontou lze čekat tvorbu přeháňkové či bouřkové činnosti. Během týdne se ale obnoví na naše území příliv teplého vzduchu. Horké počasí nás tedy krátce opět čeká. Pěkné slunné počasí lze čekat zejména ve čtvrtek a v pátek, na východě ještě částečně v sobotu. To samé platí o teplotě, ta bude tropická zejména v pátek, na východě ještě v sobotu. Modely slibují přechod významného frontálního rozhraní, zásadnější ochlazení a srážky.

Spadlé srážky do 18.8. 7h:

41.3mm Košetice-Kramolín

40.6mm Hojsova Stráž

36.6mm Prášily

33.9mm Čachrov

28.1mm Netřebice

25.8mm Luby

23.8mm Bechyně

Ochlazení a srážky, ještě ale horko bude. V pátek opět přes 30°C a většinou bez oblačnosti

Pokud si chcete užít ještě poslední dny dovolené či si udělat poslední kratší volno a vyrazit k vodě, jejíž teplota je pro koupání zcela ideální, pak volte konec pracovního týdne. Tam lze čekat v postupující tlakové výši zcela slunečné počasí. Současně bude v této části týdne nejtepleji. I když je to sázka do loterie, možná už v letošní teplé části roku takto horko nebude. Toto konstatování je třeba brát ale s rezervou, krátkodobé zakolísání teploty do vyšších hodnot i nad 30°C je určitě možné též na počátku září.

Ochlazení a srážky, ještě ale horko bude. Maxima teploty na 21.8.2020.

Obr. 1 Ochlazení a srážky, horko ale ještě bude. Očekávaná maxima teploty vzduchu na pátek 21.8.2020 podle globálního modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná nejvyšší teplota vzduchu v ČR v dalších dnech:

St 19.8.: 22 až 26°C

Čt 20.8.: 25 až 29°C

Pá 21.8.: 29 až 33°C

So 22.8.: 28 až 32°C, od Z ochlazování

Ještě tepleji bude v Německu, u nás bylo zatím dosud nejtepleji před osmi lety

Vysoká teplota se očekává v pátek (obr. 1) a kromě západu území i v sobotu. Modely s pouze drobnými úpravami slibují krátce tropické počasí již od konce minulého týdne. Přes ČR začne v sobotu postupovat zvolna k východu zvlněné frontální rozhraní a dojde opět k ochlazení. Větší horko bude v Německu, tak může v pátek teplota překročit 35°C. Na tomto místě můžeme připomenout absolutní maximální teplotní rekord v ČR činící 40.4°C. Který byl naměřen právě v pozdním létě a to 20.8.2012. V tomto období ještě tedy může být pořádné horko, pokud jsou dány vhodné podmínky. Nyní nás tedy čeká další vlna horka. Letošní vlny vedra jsou ale podstatně kratší než ty loňské a předloňské a co do extremity hodnoty teploty jsou mírnější.

Nejméně oblačnosti vydrží celý pátek. Převládat by mělo zcela jasno či maximálně skoro jasno. V centru tlakové výše nebude vnikat ani kupovitá oblačnost. To se ovšem změní o víkendu, kdy bude od západu pozvolna přecházet přes střední Evropu a naše území zvlněné frontální rozhraní. Tvořit se budou přeháňky a bouřky, ojediněle opět i silnější. Po sestupu teploty lze čekat déšť či přeháňky. Srážek by mělo být o víkendu tedy opět více, podobně jako nyní na počátku týdne. Jak to bude vypadat s pokrytím oblohy oblačností v nejbližších dnech zjistíte z map numerických modelů, jejich přehled máme na stránce Předpověď oblačnosti.

Data: hydro.chmi.cz