V pátek bylo až 35°C, letos naposledy?
Velmi teplé počasí skončilo či v brzké době skončí. Velmi teplým dnem byl 21. srpen, dnes teplé počasí ukončuje přecházející studená fronta. V pátek bylo až 35°C, teplota tuto hodnotu slabě přesáhla v okolí Prahy. Tropické počasí se nyní odmlčí, na dlouhou dobu nebo letos již definitivně? Kde bylo v ČR 21. srpna nejtepleji? Jak to bylo letos s vlnami veder oproti loňsku a před loňsku? Kdy bylo v ČR absolutně nejtepleji?
Kolem Prahy v pátek bylo až 35°C, před osmi lety 40°C
Nejteplejší stanice jsou zpravidla ty kolem Prahy, ať už na jihozápadě od Prahy nebo na severu či přímo v hlavním městě. Dále jde o stanice ve středním Polabí, na jižní Moravě či v severozápadních Čechách či případně na jihozápadě a jihu Čech. Patří mezi ně mimo jiné například Dobřichovice, Řež u Prahy, Průhonice, Husinec na jihu Čech, Staňkov, Doksany, Kopisty, Ústí nad Labem, Strážnice, Dyjákovice a okolní. V těchto místech je často dosahována nejvyšší teplota vzduchu. Ne jinak tomu bylo i při poslední horké vlně. A stejně tomu tak bylo i v roce 2012, dne 20. srpna. To bylo ještě podstatně větší horko, kdy teplota dosáhla 40.4°C v Dobřichovicích a pokořila tak absolutní český rekord maximální teploty vzduchu. Více v loňském článku Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord ČR. Velmi horké počasí bylo ve vlnách veder zejména v letech 2018 a 2015, kdy teplota významněji přesáhla 38°C či dosáhla 39°C. Absolutnímu rekordu se však od doby jeho dosažení více zatím nepřiblížila.
Maxima teploty 21.8.2020:
35.2°C Dobřichovice a Průhonice
34.6°C Tušimice, Praha-Komořany a Kopisty
Letošní vlny vedra byly krátké
Jak se očekávalo letos v létě, netrvalo horké počasí s maximy teploty vzduchu nad 32°C příliš dlouho. Delší ucelenější období s teplotou v maximech nad 30°C se odehrálo kolem 10. srpna a před tím bylo několik takových dnů zejména ke konci července. Poslední tři týdny byly totiž teplotně nadprůměrné. Oproti loňskému roku či roku 2018 byla tato období oddělována delšími epizodami chladnějšího a také vlhčího počasí. Současně nevystupovala teplota vzduchu tak vysoko jako v těchto zmíněných letech či zejména v roce 2015. Nepronikal k nám tak významně horký vzduch z jižních či jihovýchodních oblastí. Červen byl podstatně chladnější, což platilo i o počátku července. Teplota vystupovala mírně nad 30°C ojediněle na konci června či před polovinou července. Nejteplejší dny, viz přehled dále.
Nejteplejší období či dny v letošním létě:
- 10. červenec (krátce před zvlněnou studenou frontou, maxima do 34°C)
- 28. červenec (krátké horké období, maxima do 35°C)
- 31. červenec a 1. srpen (maxima do 32-33°C)
- 8. až 13. srpen (nejteplejší souvislé období, maxima do 33-34°C)
- 21. srpen (maxima v Čechách do 34-35°C)
Do konce měsíce srpna a tedy období klimatologického léta se tropické teploty podle prognóz nedočkáme. Naopak bude počasí postupně spíše chladnější, viz též dále.
Tropické počasí se do konce srpna spíše neočekává
Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu na středu 27.8.2020 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de
Nyní nás čeká spíše chladnější konec klimatologického léta a tedy i školních hlavních prázdnin. Bývá to poměrně častý ráz počasí touto dobou, oproti například konci července a začátku srpna. Stejně tak chladnější a vlhčí počasí často uvádí školní letní prázdniny, tedy měsíce červenec. Jediný teplejší den, kdy se teplota přiblíží tropickým 30°C bude ve středu. Velmi ojediněle může být tato i dosažena. Přes Čr přejde další studená fronta, ož už je patrné na předpovědi rozložení teploty vzduchu v ČR a okolí – obr. 1. Poté přijde tedy další ochlazení a chladnější počasí přetrvá podle všeho i v posledních srpnových dnech, tj. na přelomu dalších týdnů. Přesto bude teplota vzduchu v ČR v dalších dnech na horní hranici dlouhodobého normálu až krátce slabě nad ním. To by se mělo týkat až druhého zářijového týdne, který vychází statisticky jako nejteplejší. Prezentuje to nejnovější dlouhodobá předpověď ČHMÚ.