Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord ČR

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Vlna veder ke konci srpna v roce 2012 byla významná, teploty v ČR vysoce překračovaly 30°C, místy významněji i 35°C a konečná maxima se dostala právě ojediněle i na hodnoty kolem 40°C. Tím byl pokořen dosavadní teplotní rekord. Nejvyšší teploty jsou u nás sice zpravidla dosahovány v červnu nebo v červenci, kdy jsou noci velmi krátké a dny naopak nejdelší a sluneční kotouč je na obloze během dne nejvýše, téměř máme sluníčko nad hlavami. V této době také dochází k intenzivním přílivům velmi teplého vzduchu z jihu, čehož jsme si užili i letos. V této kombinaci jsou dosahovány nejvyšší teploty. Pokud ale dojde k mimořádnému přílivu velmi teplého vzduchu v srpnu, i po polovině měsíce, mohou se „dít věci“. Důkazem je právě rok 2012. Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord v ČR.

Vlivem změny klimatu může být současný absolutní rekord pokořen, ale nemusí se tak ještě dlouho stát

Absolutní maximální teplotní rekord činil do jeho pokoření 40.2°C a změřen byl v Praze-Uhříněvsi. Během 20. srpna 2012 na naše území před studenou frontou vrcholil příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Teplota vystoupila v Dobřichovicích na 40.4°C a šlo tehdy o absolutní rekord maximální teploty vzduchu v ČR, který nebyl doposud překonán. Globální oteplování = brzo bude překonán? Ano, vlny veder budou častější a významnější, ale nemusí tomu tak být. Letos byly vlny veder relativně významné, maximální teplota vystoupila v ČR na 38.9°C. Významné byly vlny veder i v roce 2015 a to zejména v srpnu, ale charakteristické bylo toto horké počasí hlavně svým trváním.

Dosažení či dokonce přesažení hodnoty 40°C není v našich podmínkách časté. To se může s probíhající změnou měnit, ale ještě poměrně dlouho nemusí být tato hodnota ani dosažena, natož pak překročena. Pomyslná „laťka“ je tedy o 0.2°C výše, hodnota může být překonána klidně příští rok, deset let od dosažení tohoto rekordu, ale také třeba ani za deset let od letoška.

Další informace o extrémech počasí nabízíme v přehledu na stránce Významné události, další absolutní extrémy nejen v ČR pak na stránce Absolutní extrémy počasí.

Shrnutí článku
Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord ČR
Název
Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord ČR
Popis
Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord ČR. Vzpomínka na rekordní horko v ČR a pokoření prozatímního rekordu teploty.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 825 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality