Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasíKlimatologiePočasíZměna klimatu

Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord ČR

Hodnocení článku

Vlna veder ke konci srpna v roce 2012 byla významná, teploty v ČR vysoce překračovaly 30°C, místy významněji i 35°C a konečná maxima se dostala právě ojediněle i na hodnoty kolem 40°C. Tím byl pokořen dosavadní teplotní rekord. Nejvyšší teploty jsou u nás sice zpravidla dosahovány v červnu nebo v červenci, kdy jsou noci velmi krátké a dny naopak nejdelší a sluneční kotouč je na obloze během dne nejvýše, téměř máme sluníčko nad hlavami. V této době také dochází k intenzivním přílivům velmi teplého vzduchu z jihu, čehož jsme si užili i letos. V této kombinaci jsou dosahovány nejvyšší teploty. Pokud ale dojde k mimořádnému přílivu velmi teplého vzduchu v srpnu, i po polovině měsíce, mohou se “dít věci”. Důkazem je právě rok 2012. Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord v ČR.

Chladnější léto už nezažijeme? Během týdne krátká horká vlna. Jasné horké počasí a obilné pole. Absolutní maximální teplotní rekord padl v srpnu 2012.

Vlivem změny klimatu může být současný absolutní rekord pokořen, ale nemusí se tak ještě dlouho stát

Absolutní maximální teplotní rekord činil do jeho pokoření 40.2°C a změřen byl v Praze-Uhříněvsi. Během 20. srpna 2012 na naše území před studenou frontou vrcholil příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Teplota vystoupila v Dobřichovicích na 40.4°C a šlo tehdy o absolutní rekord maximální teploty vzduchu v ČR, který nebyl doposud překonán. Globální oteplování = brzo bude překonán? Ano, vlny veder budou častější a významnější, ale nemusí tomu tak být. Letos byly vlny veder relativně významné, maximální teplota vystoupila v ČR na 38.9°C. Významné byly vlny veder i v roce 2015 a to zejména v srpnu, ale charakteristické bylo toto horké počasí hlavně svým trváním.

Dosažení či dokonce přesažení hodnoty 40°C není v našich podmínkách časté. To se může s probíhající změnou měnit, ale ještě poměrně dlouho nemusí být tato hodnota ani dosažena, natož pak překročena. Pomyslná “laťka” je tedy o 0.2°C výše, hodnota může být překonána klidně příští rok, deset let od dosažení tohoto rekordu, ale také třeba ani za deset let od letoška.

Další informace o extrémech počasí nabízíme v přehledu na stránce Významné události, další absolutní extrémy nejen v ČR pak na stránce Absolutní extrémy počasí.