Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord ČR

Hodnocení článku

Vlna veder ke konci srpna v roce 2012 byla významná, teploty v ČR vysoce překračovaly 30°C, místy významněji i 35°C a konečná maxima se dostala právě ojediněle i na hodnoty kolem 40°C. Tím byl pokořen dosavadní teplotní rekord. Nejvyšší teploty jsou u nás sice zpravidla dosahovány v červnu nebo v červenci, kdy jsou noci velmi krátké a dny naopak nejdelší a sluneční kotouč je na obloze během dne nejvýše, téměř máme sluníčko nad hlavami. V této době také dochází k intenzivním přílivům velmi teplého vzduchu z jihu, čehož jsme si užili i letos. V této kombinaci jsou dosahovány nejvyšší teploty. Pokud ale dojde k mimořádnému přílivu velmi teplého vzduchu v srpnu, i po polovině měsíce, mohou se “dít věci”. Důkazem je právě rok 2012. Před sedmi lety padl absolutní maximální teplotní rekord v ČR.

Vlivem změny klimatu může být současný absolutní rekord pokořen, ale nemusí se tak ještě dlouho stát

Absolutní maximální teplotní rekord činil do jeho pokoření 40.2°C a změřen byl v Praze-Uhříněvsi. Během 20. srpna 2012 na naše území před studenou frontou vrcholil příliv velmi teplého vzduchu od jihu. Teplota vystoupila v Dobřichovicích na 40.4°C a šlo tehdy o absolutní rekord maximální teploty vzduchu v ČR, který nebyl doposud překonán. Globální oteplování = brzo bude překonán? Ano, vlny veder budou častější a významnější, ale nemusí tomu tak být. Letos byly vlny veder relativně významné, maximální teplota vystoupila v ČR na 38.9°C. Významné byly vlny veder i v roce 2015 a to zejména v srpnu, ale charakteristické bylo toto horké počasí hlavně svým trváním.

Dosažení či dokonce přesažení hodnoty 40°C není v našich podmínkách časté. To se může s probíhající změnou měnit, ale ještě poměrně dlouho nemusí být tato hodnota ani dosažena, natož pak překročena. Pomyslná “laťka” je tedy o 0.2°C výše, hodnota může být překonána klidně příští rok, deset let od dosažení tohoto rekordu, ale také třeba ani za deset let od letoška.

Další informace o extrémech počasí nabízíme v přehledu na stránce Významné události, další absolutní extrémy nejen v ČR pak na stránce Absolutní extrémy počasí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality