Počasí na svatého Martina v minulých letech

Hodnocení článku

První věrohodnější náznaky jaká by mohla být zima přicházejí právě v období kolem 11. listopadu. S obdobím kolem svatého Martina je spojeno mnoho pranostik. Počasí na svatého Martina podle pranostik:

Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet

O Martině po ledu – o Vánocích po blátě

Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná – je-li jasno, bude zima tuhá

11. listopad

Řadu dalších pranostik prezentujeme pro zajímavost na stránce Pranostiky.

I když se mnohým pranostikám můžeme dnes jen zasmát, pro zajímavost jejich trocha neuškodí. V tomto textu se ale podíváme především na to, jaké počasí v tento den bylo v minulých letech než na to, jak by se mělo chovat podle tohoto dne v dalších týdnech. První věrohodnější prognózy na zimu v tuto dobu ale skutečně přicházejí, i když je nutné brát je stále s velkou rezervou. Předpovědět celé zimní tříměsíční období skutečně v tuto dobu možné není.

Počasí na svatého Martina: Na Martina sníh většinou neleží, spíše ani nepadá a když, tak na horách

Letos Se srážky v tento den neobjevily, ráno v Čechách mírně mrzlo. První srážky se objeví během noci na 12.11. a budou v Čechách sněhové i kolem 500-600m. Teploty vystoupily na 4 až 10°C, místy se udržovaly déle do odpoledne mlhy a v nich bylo spíše kolem 4°C.

Rok 2018 V loňském roce bylo v tento den teplo, maximální teploty stoupaly ke 13°C, noční byly vlivem velké oblasti, která přinášela i déšť, také vysoké a to kolem 8°C.

Rok 2017 Počasí bylo o něco chladnější než v dalším roce, ale maxima i tak 9°C a minima klesala na 5 až 0°C. Pokud sněžilo, tak jen na horách.

Rok 2016 Ještě chladněji než v minulých letech bylo na Martina v tomto roce. Sněžení se objevilo a to večer i v nižších polohách, neboť se během dne ochlazovalo. Teploty stoupaly jen do 5°C, v noci slabě mrzlo.

Rok 2015 Bylo naopak velmi teplo, nejvyšší teploty až 17°C a minima vlivem velké oblačnosti kolem 10-12°C.

Rok 2014 Též teplý jedenáctý listopad s maximy teploty 14°C a minimy vlivem oblačnosti kolem 8-10°C.

Starší roky

Rok 2013 O něco chladnější počasí bylo v tomto roce, maxima stoupala na den Martina do 8°C, minima byla při velké oblačnosti podobná kolem 4-6°C. Sněžilo spíše jen na horách.

Rok 2012 Také teplejší počasí ve dne i v noci, maxima 9-10°C, minima 4-6°C. Teploty se lišily na západě od východní části ČR, uveden je průměr. Na východě území bylo rekordních 19.5°C!

Rok 2011 Období let 2010 a 2011 patřilo k těm chladnějším a vlhčím, šlo o poslední studené zimní sezóny s vyšší sněhovou pokrývkou i v nížinách. I Martin v tomto roce přinesl studené počasí, maxima do 3°C, ráno slabý mráz. Ale nesněžilo, neboť bylo v tlakové výši slunečno místy s mlhami. A následné Vánoce? Po blátě.

Rok 2010 Počasí bylo teplejší, maxima 8°C a minima kolem 2-3°C, sněžilo spíše na horách. Následně přišlo citelné oteplení (za tři dny rekordní teploty nad 17°C!) A následné Vánoce? Po ledu.

Rok 2009 Počasí bylo teplé s malými rozdíly mezi nočními minimy a denními maximy, tyto byly od 4 do 9°C.

Pranostiky se někdy mohou vyplnit i vícekrát za sebou, poté mohou ovšem zas více krát selhat

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality