Historie počasíKlimatické statistikyPočasíZajímavosti

Počasí na svatého Martina v minulých letech

Hodnocení článku

První věrohodnější náznaky jaká by mohla být zima přicházejí právě v období kolem 11. listopadu. S obdobím kolem svatého Martina je spojeno mnoho pranostik. Počasí na svatého Martina podle pranostik:

Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet

O Martině po ledu – o Vánocích po blátě

Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná – je-li jasno, bude zima tuhá

11. listopad

Řadu dalších pranostik prezentujeme pro zajímavost na stránce Pranostiky.

I když se mnohým pranostikám můžeme dnes jen zasmát, pro zajímavost jejich trocha neuškodí. V tomto textu se ale podíváme především na to, jaké počasí v tento den bylo v minulých letech než na to, jak by se mělo chovat podle tohoto dne v dalších týdnech. První věrohodnější prognózy na zimu v tuto dobu ale skutečně přicházejí, i když je nutné brát je stále s velkou rezervou. Předpovědět celé zimní tříměsíční období skutečně v tuto dobu možné není.

Počasí na svatého Martina v minulých letech. Více srážek na konci týdne. Další týden teplotní inverze téměř bez srážek.

Počasí na svatého Martina: Na Martina sníh většinou neleží, spíše ani nepadá a když, tak na horách

Letos Se srážky v tento den neobjevily, ráno v Čechách mírně mrzlo. První srážky se objeví během noci na 12.11. a budou v Čechách sněhové i kolem 500-600m. Teploty vystoupily na 4 až 10°C, místy se udržovaly déle do odpoledne mlhy a v nich bylo spíše kolem 4°C.

Rok 2018 V loňském roce bylo v tento den teplo, maximální teploty stoupaly ke 13°C, noční byly vlivem velké oblasti, která přinášela i déšť, také vysoké a to kolem 8°C.

Rok 2017 Počasí bylo o něco chladnější než v dalším roce, ale maxima i tak 9°C a minima klesala na 5 až 0°C. Pokud sněžilo, tak jen na horách.

Rok 2016 Ještě chladněji než v minulých letech bylo na Martina v tomto roce. Sněžení se objevilo a to večer i v nižších polohách, neboť se během dne ochlazovalo. Teploty stoupaly jen do 5°C, v noci slabě mrzlo.

Rok 2015 Bylo naopak velmi teplo, nejvyšší teploty až 17°C a minima vlivem velké oblačnosti kolem 10-12°C.

Rok 2014 Též teplý jedenáctý listopad s maximy teploty 14°C a minimy vlivem oblačnosti kolem 8-10°C.

Starší roky

Rok 2013 O něco chladnější počasí bylo v tomto roce, maxima stoupala na den Martina do 8°C, minima byla při velké oblačnosti podobná kolem 4-6°C. Sněžilo spíše jen na horách.

Rok 2012 Také teplejší počasí ve dne i v noci, maxima 9-10°C, minima 4-6°C. Teploty se lišily na západě od východní části ČR, uveden je průměr. Na východě území bylo rekordních 19.5°C!

Rok 2011 Období let 2010 a 2011 patřilo k těm chladnějším a vlhčím, šlo o poslední studené zimní sezóny s vyšší sněhovou pokrývkou i v nížinách. I Martin v tomto roce přinesl studené počasí, maxima do 3°C, ráno slabý mráz. Ale nesněžilo, neboť bylo v tlakové výši slunečno místy s mlhami. A následné Vánoce? Po blátě.

Rok 2010 Počasí bylo teplejší, maxima 8°C a minima kolem 2-3°C, sněžilo spíše na horách. Následně přišlo citelné oteplení (za tři dny rekordní teploty nad 17°C!) A následné Vánoce? Po ledu.

Rok 2009 Počasí bylo teplé s malými rozdíly mezi nočními minimy a denními maximy, tyto byly od 4 do 9°C.

Pranostiky se někdy mohou vyplnit i vícekrát za sebou, poté mohou ovšem zas více krát selhat