Březen 2019 bude teplý a mírně sušší

Nový měsíc je tu a v tomto případě i klimatologické období, tedy období jarní. Na celé jaro nemá smysl předpovídat, byť to můžeme pro zajímavost udělat. Současné numerické modely slibují zejména březen a duben teplotně nadnormální, srážkově spíše normální. Zaměřme se nyní ale na měsíc, který právě začíná, tedy na březen. Ten by měl pokračovat v teplotně nadnormálním počasí, se kterým jsme se setkávali v posledních únorových dnech. Významně nadprůměrné teploty budou ale krátkodobou záležitostí, brzy budou tyto přílivy teplého vzduchu střídány ochlazením. Stejně jako tomu je dnes tomu bude příští úterý a i v dalších dnech se bude počasí dosti střídat.

Převládající vyšší teploty než je obvyklé

Souhrnně bude často ale tepleji než by mělo v březnu u nás být. Slibují to klimatické modely a potvrzuje to i statistická metoda, podle které vychází dlouhodobý výhled na měsíc od ČHMÚ. Na našem webu byl vydán měsíční výhled pravděpodobného vývoje počasí v březnu jak je zvykem v poslední den měsíce předchozího, tedy včera.

Obr. 1 Předpověď odchylek teploty vzduchu pro ČR na březen 2019 – souhrnný přehled

Jak uvádíme na stránce výhledu, Měsíční výhled, tak bude počasí v prvních dnech pokračovat v teplém rázu s tím, že teploty se budou často střídat a převažující teplé epizody budou střídat krátce chladnější. toto nám dobře potvrzují střednědobé prognózy. Směrem k polovině měsíce by se mělo ochlazovat, avšak ne jinak značně (alespoň ne dlouhodoběji). Srážky by měly mít postupně častěji lokální charakter.

Kolem poloviny a po polovině měsíce by mělo srážek více ubývat, ke konci opět přibývat. Teploty by se měly udržovat na hranici normálních a mírně nadnormálních hodnot pro dané období konce března. Úspěšnost prognózy na toto období je už ale podstatně nižší než na prvních 15 dnů.

Poslední články

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: