Březen 2019 bude teplý a mírně sušší

Hodnocení článku

Nový měsíc je tu a v tomto případě i klimatologické období, tedy období jarní. Na celé jaro nemá smysl předpovídat, byť to můžeme pro zajímavost udělat. Současné numerické modely slibují zejména březen a duben teplotně nadnormální, srážkově spíše normální. Zaměřme se nyní ale na měsíc, který právě začíná, tedy na březen. Ten by měl pokračovat v teplotně nadnormálním počasí, se kterým jsme se setkávali v posledních únorových dnech. Významně nadprůměrné teploty budou ale krátkodobou záležitostí, brzy budou tyto přílivy teplého vzduchu střídány ochlazením. Stejně jako tomu je dnes tomu bude příští úterý a i v dalších dnech se bude počasí dosti střídat. Březen 2019 bude teplý a mírně sušší.

Převládající vyšší teploty než je obvyklé

Souhrnně bude často ale tepleji než by mělo v březnu u nás být. Slibují to klimatické modely a potvrzuje to i statistická metoda, podle které vychází dlouhodobý výhled na měsíc od ČHMÚ. Na našem webu byl vydán měsíční výhled pravděpodobného vývoje počasí v březnu jak je zvykem v poslední den měsíce předchozího, tedy včera.

Jak uvádíme na stránce výhledu, Měsíční výhled, tak bude počasí v prvních dnech pokračovat v teplém rázu s tím, že teploty se budou často střídat a převažující teplé epizody budou střídat krátce chladnější. toto nám dobře potvrzují střednědobé prognózy. Směrem k polovině měsíce by se mělo ochlazovat, avšak ne jinak značně (alespoň ne dlouhodoběji). Srážky by měly mít postupně častěji lokální charakter.

Kolem poloviny a po polovině měsíce by mělo srážek více ubývat, ke konci opět přibývat. Teploty by se měly udržovat na hranici normálních a mírně nadnormálních hodnot pro dané období konce března. Úspěšnost prognózy na toto období je už ale podstatně nižší než na prvních 15 dnů.

Měsíční vyhlídka počasí se potýká s větší neúspěšností, neboť jde o odhad chování atmosféry na dlouhou dobu dopředu. A ta se mění podstatně rychleji a významněji. Vyhlídku odchylek teploty a srážek od modelu CFS je dostupná na stránce NOAA.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality