PočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Březen 2019 bude teplý a mírně sušší

Hodnocení článku

Nový měsíc je tu a v tomto případě i klimatologické období, tedy období jarní. Na celé jaro nemá smysl předpovídat, byť to můžeme pro zajímavost udělat. Současné numerické modely slibují zejména březen a duben teplotně nadnormální, srážkově spíše normální. Zaměřme se nyní ale na měsíc, který právě začíná, tedy na březen. Ten by měl pokračovat v teplotně nadnormálním počasí, se kterým jsme se setkávali v posledních únorových dnech. Významně nadprůměrné teploty budou ale krátkodobou záležitostí, brzy budou tyto přílivy teplého vzduchu střídány ochlazením. Stejně jako tomu je dnes tomu bude příští úterý a i v dalších dnech se bude počasí dosti střídat. Březen 2019 bude teplý a mírně sušší.

Převládající vyšší teploty než je obvyklé

Souhrnně bude často ale tepleji než by mělo v březnu u nás být. Slibují to klimatické modely a potvrzuje to i statistická metoda, podle které vychází dlouhodobý výhled na měsíc od ČHMÚ. Na našem webu byl vydán měsíční výhled pravděpodobného vývoje počasí v březnu jak je zvykem v poslední den měsíce předchozího, tedy včera.

Jak uvádíme na stránce výhledu, Měsíční výhled, tak bude počasí v prvních dnech pokračovat v teplém rázu s tím, že teploty se budou často střídat a převažující teplé epizody budou střídat krátce chladnější. toto nám dobře potvrzují střednědobé prognózy. Směrem k polovině měsíce by se mělo ochlazovat, avšak ne jinak značně (alespoň ne dlouhodoběji). Srážky by měly mít postupně častěji lokální charakter.

Kolem poloviny a po polovině měsíce by mělo srážek více ubývat, ke konci opět přibývat. Teploty by se měly udržovat na hranici normálních a mírně nadnormálních hodnot pro dané období konce března. Úspěšnost prognózy na toto období je už ale podstatně nižší než na prvních 15 dnů.

Měsíční vyhlídka počasí se potýká s větší neúspěšností, neboť jde o odhad chování atmosféry na dlouhou dobu dopředu. A ta se mění podstatně rychleji a významněji. Vyhlídku odchylek teploty a srážek od modelu CFS je dostupná na stránce NOAA.