Extrémy teplotyHistorie počasíPočasí

Shrnutí víkendového mrazu a současných jarních teplot

Hodnocení článku

Shrnutí nízkých nočních a ranních teplot v souvislosti s ochlazením během uplynulého víkendu a následného významného oteplení s výskytem neobvykle vysokých denních maximálních teplot v ČR. Velké změny teplot v krátkém čase jsou v ČR v posledních letech v souladu se změnou klimatu časté. Rozhodně je nutné na úvod říci, že jaro skutečně nezačíná a v celém měsíci březnu nám to počasí určitě několikrát připomene. Často totiž po krátce velmi teplém počasí přicházejí i významné vpády studeného vzduchu, vzpomenout si můžeme třeba na loňský rok nebo na rok 2013. Přinášíme shrnutí víkendového mrazu.

Březen, za kamna vlezem

Typická pranostika měsíce března

Další pranostiky a jejich popis najdete pro zajímavost na naší stránce Pranostiky.

Výše uvedená pranostika či jinými slovy pořekadlo pro měsíc březen skutečně platí. Nestává se totiž, aby v březnu bylo dlouhodobě tak teplo, že by nebyla ani trochu zima a že by mohla skončit topná sezóna. Nestane se to ani letos a už na první dny měsíce značí modely vpády studeného vzduchu. Zpět ale ke zhodnocení vývoje teplot v ČR v posledních dnech.

Shrnutí víkendového mrazu: V údolích ráno významněji mrzlo

Shrnutí víkendového mrazu. Během týdne nebude ani 10°C. První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Shrnutí víkendového mrazu, po němž přišla jarní teplota

V sobotu 23. února se naplno na našem území uplatnil příliv studeného vzduchu od severozápadu až severu. Za zmenšené oblačnosti, která převládala v rozšiřující se tlakové výši zvané “Frauke” nad střední Evropu a za situace bez proudění klesaly noční teploty místy i významněji pod bod mrazu včetně nižších poloh, v horských údolích se jednalo typicky o významnější mrazy.

Nejníže klesla teplota vzduchu na stanici Kořenov-Jizerka rašeliniště a to na -18.3°C, na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať bylo -16.3°C. Pro tyto oblasti nejde o žádný extrém. Jinde byly teploty nejčastěji v rozmezí -5 až -10°C, na horách a to hlavně na severu -10 až -16°C. Teplotní rekordy pokořeny nebyly.

V neděli 24. února byl ranní mráz podobný, avšak z hlediska absolutního minima v ČR o něco slabší. Nejnižší teplota -17.4°C byla změřena na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať, dále -16.5°C bylo na rokytské slati a -15.5°C na Březníku, dominovala tedy šumavská údolí. Vedle nich také značně mrzlo v Novohradských horách. V nížinách či středních polohách šlo o minima mezi -4 až -9°C.

V noci na neděli se také uplatňovala teplotní inverze, v některých horských oblastech bylo naopak velmi teplo. Nejteplejšími místy byly Klínovec -1.9°C, Sněžník -3.3°C a Milešovka -3.7°C. Rekordní hodnoty doposud naměřené též překonány nebyly.

Shrnutí jarní teploty: Poslední únorové dny přinášejí rekordní teplo

V noci na pondělí se od západu významněji oteplovalo. Naše území ovlivnila svým okrajem teplá fronta slábnoucí v tlakové výši zvané “Frauke”. Tato mohutná anticyklona, v jejímž středu byl tlak vzduchu kolem 1045-1046hPa ovlivňovalo počasí plně po celou první polovinu týdne, následně se odsouvala do východní až jihovýchodní Evropy. Vysoký tlak vzduchu určuje počasí u nás doposud a současně k nám proniká od západu teplý vzduch. Nyní se už ale pomalu chystá změna spojená se studenou frontou., která tento příliv ukončí.

Teploty nad 10°C se objevily již v pondělí, teplé počasí s maximálními teplotami místy slabě nad 15°C převládalo v úterý. Velmi teplým dnem byl včerejší den, tedy středa. A zcela nejteplejším bude prozatím dnešní den, čtvrtek, poslední únorový den a poslední den klimatologické zimy 2018/2019, byť to na zimu nevypadá ani omylem. Zimu připomíná jen momentálně ležící mokrý sníh od vyšších poloh.

Velmi teplé počasí

Ve středu vystoupily teploty místy nad 16°C a ojediněle i slabě nad 18°C. Počasí u nás ovlivňovala tlaková výše, jejíž střed se přesouval přes naše území. Na rozdíl od nočních minimálních teplot vzduchu o víkendu byly včerejší maximální teploty na řadě míst rekordní. Rekord padl i na 4 stanicích s dobou měření 100 a více let.

Nejvyšší teplota 18.6°C byla dosažena na stanicích Stříbro a Kopisty, dále 18.1°C bylo v Žatci a Neumětelech, 18.0°C v Tušimicích a 17.8°C v Praze-Karlově.

Shrnutí: Aktualizace 4.3.2019

A jak bylo očekáváno, nejteplejším dnem byl čtvrtek 28.2.2019, avšak maximální teplota nebyla o mnoho vyšší než předchozí den. Padlo ale 96 teplotních rekordů (ze stanic s dobou měření nad 30 let, včetně některých stanic s dobou měření 100 a více let – 7 stanic) a teploty vzduchu odpovídaly minimálně konci března nebo začátku dubna. Rekord padl i v Klementinu, na stanici s nejdelší řadou měření

Nejvyšší teplota 18.8°C byla změřena na jihomoravské stanici Kobylí. Velmi teplo bylo i v okolí nebo na jihu Čech a ve středních Čechách – např. České Budějovice, Praha-Klementinum nebo Semčice u Mladé Boleslavi.

Před dvěma lety bylo touto podobně teplo, některé rekordy z roku 2017 pro tento den byly včera pokořeny (včetně pražského Klementina). Podobné to bude dnes, kdy je otázkou zda padne prvních 20°C letošního roku ještě nyní v únoru nebo zda se maximální teplota zastaví těsně nad touto hodnotou?

V noci na pátek přejde naše území studená fronta a za ní k nám bude pronikat chladnější vzduch, jehož příliv se nejvíce projeví v sobotu. Poté se bude mírně oteplovat, avšak podle posledních prognóz jen krátce a následovat bude další (otázkou je jak významné) ochlazení.

Aktualizováno

Použité zdroje

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ). Zpravodajský server Infomet. Online, 2019, dostupné na http://www.infomet.cz.