Shrnutí víkendového mrazu a současných jarních teplot

Hodnocení článku

Shrnutí nízkých nočních a ranních teplot v souvislosti s ochlazením během uplynulého víkendu a následného významného oteplení s výskytem neobvykle vysokých denních maximálních teplot v ČR. Velké změny teplot v krátkém čase jsou v ČR v posledních letech v souladu se změnou klimatu časté. Rozhodně je nutné na úvod říci, že jaro skutečně nezačíná a v celém měsíci březnu nám to počasí určitě několikrát připomene. Často totiž po krátce velmi teplém počasí přicházejí i významné vpády studeného vzduchu, vzpomenout si můžeme třeba na loňský rok nebo na rok 2013. Shrnutí víkendového mrazu.

„Březen, za kamna vlezem“

Typická pranostika měsíce března

Další pranostiky a jejich popis najdete pro zajímavost na naší stránce Pranostiky.

Výše uvedená pranostika či jinými slovy pořekadlo pro měsíc březen skutečně platí. Nestává se totiž, aby v březnu bylo dlouhodobě tak teplo, že by nebyla ani trochu zima a že by mohla skončit topná sezóna. Nestane se to ani letos a už na první dny měsíce značí modely vpády studeného vzduchu. Zpět ale ke zhodnocení vývoje teplot v ČR v posledních dnech.

O minulém víkendu ráno významněji mrzlo

V sobotu 23. února se naplno na našem území uplatnil příliv studeného vzduchu od severozápadu až severu. Za zmenšené oblačnosti, která převládala v rozšiřující se tlakové výši zvané „Frauke“ nad střední Evropu a za situace bez proudění klesaly noční teploty místy i významněji pod bod mrazu včetně nižších poloh, v horských údolích se jednalo typicky o významnější mrazy.

Nejníže klesla teplota vzduchu na stanici Kořenov-Jizerka rašeliniště a to na -18.3°C, na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať bylo -16.3°C. Pro tyto oblasti nejde o žádný extrém. Jinde byly teploty nejčastěji v rozmezí -5 až -10°C, na horách a to hlavně na severu -10 až -16°C. Teplotní rekordy pokořeny nebyly.

V neděli 24. února byl ranní mráz podobný, avšak z hlediska absolutního minima v ČR o něco slabší. Nejnižší teplota -17.4°C byla změřena na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať, dále -16.5°C bylo na rokytské slati a -15.5°C na Březníku, dominovala tedy šumavská údolí. Vedle nich také značně mrzlo v Novohradských horách. V nížinách či středních polohách šlo o minima mezi -4 až -9°C.

V noci na neděli se také uplatňovala teplotní inverze, v některých horských oblastech bylo naopak velmi teplo. Nejteplejšími místy byly Klínovec -1.9°C, Sněžník -3.3°C a Milešovka -3.7°C. Rekordní hodnoty doposud naměřené též překonány nebyly.

Poslední únorové dny přinášejí rekordní teplo

V noci na pondělí se od západu významněji oteplovalo. Naše území ovlivnila svým okrajem teplá fronta slábnoucí v tlakové výši zvané „Frauke“. Tato mohutná anticyklona, v jejímž středu byl tlak vzduchu kolem 1045-1046hPa ovlivňovalo počasí plně po celou první polovinu týdne, následně se odsouvala do východní až jihovýchodní Evropy. Vysoký tlak vzduchu určuje počasí u nás doposud a současně k nám proniká od západu teplý vzduch. Nyní se už ale pomalu chystá změna spojená se studenou frontou., která tento příliv ukončí.

Teploty nad 10°C se objevily již v pondělí, teplé počasí s maximálními teplotami místy slabě nad 15°C převládalo v úterý. Velmi teplým dnem byl včerejší den, tedy středa. A zcela nejteplejším bude prozatím dnešní den, čtvrtek, poslední únorový den a poslední den klimatologické zimy 2018/2019, byť to na zimu nevypadá ani omylem. Zimu připomíná jen momentálně ležící mokrý sníh od vyšších poloh.

Velmi teplé počasí

Ve středu vystoupily teploty místy nad 16°C a ojediněle i slabě nad 18°C. Počasí u nás ovlivňovala tlaková výše, jejíž střed se přesouval přes naše území. Na rozdíl od nočních minimálních teplot vzduchu o víkendu byly včerejší maximální teploty na řadě míst rekordní. Rekord padl i na 4 stanicích s dobou měření 100 a více let.

Nejvyšší teplota 18.6°C byla dosažena na stanicích Stříbro a Kopisty, dále 18.1°C bylo v Žatci a Neumětelech, 18.0°C v Tušimicích a 17.8°C v Praze-Karlově.

Aktualizace 4.3.2019

A jak bylo očekáváno, nejteplejším dnem byl čtvrtek 28.2.2019, avšak maximální teplota nebyla o mnoho vyšší než předchozí den. Padlo ale 96 teplotních rekordů (ze stanic s dobou měření nad 30 let, včetně některých stanic s dobou měření 100 a více let – 7 stanic) a teploty vzduchu odpovídaly minimálně konci března nebo začátku dubna. Rekord padl i v Klementinu, na stanici s nejdelší řadou měření

Nejvyšší teplota 18.8°C byla změřena na jihomoravské stanici Kobylí. Velmi teplo bylo i v okolí nebo na jihu Čech a ve středních Čechách – např. České Budějovice, Praha-Klementinum nebo Semčice u Mladé Boleslavi.

Před dvěma lety bylo touto podobně teplo, některé rekordy z roku 2017 pro tento den byly včera pokořeny (včetně pražského Klementina). Podobné to bude dnes, kdy je otázkou zda padne prvních 20°C letošního roku ještě nyní v únoru nebo zda se maximální teplota zastaví těsně nad touto hodnotou?

V noci na pátek přejde naše území studená fronta a za ní k nám bude pronikat chladnější vzduch, jehož příliv se nejvíce projeví v sobotu. Poté se bude mírně oteplovat, avšak podle posledních prognóz jen krátce a následovat bude další (otázkou je jak významné) ochlazení.

Aktualizováno

Použité zdroje

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ). Zpravodajský server Infomet. Online, 2019, dostupné na http://www.infomet.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality