PočasíPrognózy počasí

Duben, ještě tam budem. A co počasí na Velikonoce?

Hodnocení článku

Pranostika “duben, ještě tam budem”, navazující na březnovou pranostiku “březen, za kamna vlezem” je pravdivá. I když v dubnu se již zejména v posledních letech setkáváme často s významně teplým a pěkným počasím, tak vpády studeného vzduchu se stále odehrávají. A naopak je velká pravděpodobnost, že po déletrvajícím významně teplém počasí bude následný vpád studeného vzduchu významnější. Něco podobného se chystá právě v dalších dnech. Půjde o typický duben. Objeví se ranní mrazy, odpoledne bude také chladno, přibude oblačnosti a bude foukat čerstvý vítr. Tento bude ještě snižovat naši pocitovou teplotu. Toto je pro duben typické počasí.

Duben, za kamny ještě budeme: Velmi studené počasí bude zejména v Čechách zítra a v sobotu

Ochlazení, které bylo avizováno již na konci minulého týdne, bude kratší, ale poměrně významné. Po teplejších dnech, ale i nocích, přijdou podstatně studenější. Zejména při menší oblačnosti bude zítra a v sobotu ráno mrznout a to i ve dvou metrové výšce. Slabě mrzlo zejména na západě a severozápadě Čech v noci a ráno již v minulých dnech. Nejnižší teploty by měly zítra a v sobotu ale klesnout ještě níže, nejčastěji na -1 až -5°C zítra a na 0 až -4°C v sobotu s tím, že o něco tepleji bude na východě země, kde bude častěji také více oblačno. Tam bude mráz méně častý. V neděli bude ráno mrznout již jen v západní části republiky a mírněji. Během dne se začne oteplovat.

Nejvyšší teploty lze čekat v pátek a v sobotu od 4 do 9°C, nebudou tak nízké jak je předpovídaly některé původní výstupy numerických modelů. Přesto bude platit pořekadlo, duben, ještě tam (tedy za kamny) budem. Chladněji bude na západě a to i ve výšce, proto obecně v Čechách budou srážky sněhové již od 300 až 400m, v noci či ráno ojediněle i v nižších výškách. Na východě, kde bude srážek celkově více, to bude spíše od 700-800m a během víkendu se bude hranice sněžení zvyšovat tak, jak se bude oteplovat. Srážek podle předpovědí numerických modelů ale příliš nespadne, rozhodně ne tolik, kolik by bylo v některých oblastech potřeba.

V loňském roce jsme si odbyli ochlazení a to dosti podstatné v polovině března a následně také na přelomu března a dubna, na kdy připadly svátky jara, Velikonoce. Poté bylo počasí teplé, zejména od 5. dubna. Letos připadají Velikonoce téměř na konec dubna, ale jistota teplého počasí jak je vidět ani v tomto období rozhodně není. Jaké bude počasí na svátky jara letos? Bude platit “duben, ještě tam budem”?

Duben, ještě tam budem. Během týdne i letní počasí. Slunečno u řeky.

Duben, ještě tam budem. Řeč je o kamnech, za která vlezem určitě v březnu. Pořekadlo platí vždy. Dokáže být již teplo, ale také se razantně ochladit. To je typický duben.

Počasí na Velikonoce má již jasnější obrysy, ale nikoli konkrétní, zda budeme ještě za kamny

Po ochlazení, které bude na přelomu týdnů pomalu končit, nás čeká návrat teplého jarního počasí. Teploty budou během první poloviny týdne postupně překračovat v maximech 15°C. A oteplování by mělo pokračovat. Současně také ubude oblačnosti. I když Velikonoce jsou již dříve, jako svátky budeme toto období považovat od pátku, který je nově v ČR společně s pondělím svátečním dnem. Takže svátky letos budou od 19. do 22.4.2019. Z dnešního pohledu jde o období vzdálené více než týden a přesnější předpověď je brzy. Dnešní výhled je tak tak spolehlivý na týden dopředu, tedy maximálně do toho pátku 19. dubna. Přesto se podíváme na to, jak to vypadá s předpovědí na celé svátky nyní.

Zpočátku období bude spíše méně oblačnosti až polojasno. Srážky se objeví spíše ojediněle a budou lokální v podobě přeháněk či ojedinělých slabých bouřek. Teploty budou dosahovat či podle současných prognóz v pátek a v sobotu i přesahovat v maximech 20°C, podobně jako tomu bylo na počátku tohoto týdne. Noční minimální teploty budou klesat jen mírně pod 10°C, postupně budou místy i nad touto hodnotou. Ochlazení přijde zřejmě na konci svátků, tedy na pondělí, kdy se koná hlavní velikonoční koleda. S ochlazením budou spojeny zajisté i oblačnost a srážky, jejichž detailnější předpověď zatím nemá smysl. Přesný časový příchod ochlazení zatím také potvrdit nelze. Situace se ještě může vyvinout v tomto horizontu předpovědi nad 7 dní docela jinak. Přesnější prognóza bude tedy k dispozici v neděli. Stále je nutné pamatovat na známou pranostiku “duben, ještě tam budem”.