Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasíPočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Čtyřicet nebylo, ale rekordů padlo mnoho

Hodnocení článku

Včerejší vrcholení přílivu velmi teplého vzduchu od jihu přineslo do ČR velmi vysoké teploty, magických 40°C dosaženo nebylo. Model Aladin zejména dle svých pozdějších aktualizacích velmi dobře předpovědět teplotní maxima pro středu 26. června. To předpokládal 31 až 37°C, na JZ/Z/SZ Čech ojediněle v extrému až 39°C. Čtyřicet nebylo, ale rekordů přesto padlo hodně. Této hodnotě se ale teplota velmi přiblížila.

Nejvyšší teplota byla změřena typicky v Doksanech u Roudnice nad Labem a činila 38.9°C. A jde o maximální teplotu pro měsíc červen v ČR, doposud to byl rekord z Brna 38.2°C změřený v roce 2000, též ke konci června. Byť čtyřicet nakonec nebylo. Lze jen tipovat, zda bude ještě letos v létě pokořena nebo zda se jí teplota vůbec přiblíží. V ČR byly pokořeny maximální teplotní rekordy pro 26. červen na drtivé většině stanic. A to 137 ze 150 měřících alespoň 30 let. Překonány byly i absolutní maximální teplotní rekordy pro měsíc červen a to na 41 stanicích z výše uvedeného počtu stanic s délkou měření 30 a více let. Čtyřicet nebylo, ale této hodnotě se teplota přiblížila.

Další extrémní teploty byly změřeny v Plzni-Bolevci (38.1°C), Ústí nad Labem – Vaňově (37.8°C), Praze-Libuši (37.6°C), Kopistech (37.4°C), Teplicích (37.2°C), Průhonicích u Prahy (37.0°C). Dále v  Tuhani (36.9°C), Stříbře a Tušimicích (36.7°C), Smolnici (36.5°C), České Lípě (36.2°C), Doksech (36.0°C) a podobně. Například na šumavské stanici Hliniště, proslulé i letními ranními mrazy, bylo dosaženo 34.0°C. Přepsán tam rekord 33.0°C z roku 1994. Podobné to bylo na Kvildě-Perle, Jezerní slati, mrazem ještě známější, kde bylo 30.7°C a o 0.3°C zde byl překonán nedávný rekord z roku 2013.Jde o rekord též z června, mimochodem přibližně 15 dní po významné povodňové situaci na jihozápadě a v centru Čech. Včera padlo i několik rekordů na stanicích s dobou měření 100 a více let. Například Teplice, Semčice u MB, Milešovka, Tábor, Přerov.

Tropické počasí minimálně týden. Léto se vrátí na konci týdne. Slunečné letní počasí u jezera. Čtyřicet nebylo.

Čtyřicet nebylo, přesto pokud možno bylo vhodnější být v takovém počasí u vody

Čtyřicet nebylo. Další vlna horka v neděli, bude takto významná?

V neděli k nám přechodně pronikne opět velmi teplý vzduch od jihu až jihovýchodu. Nejtepleji bude opět v Čechách, zejména v jihozápadní a západní či severozápadní části. Teploty by měly vystoupit na podobné hodnoty jako ve středu. Zatím předpovídají situaci globální modely a proto počkejme na předpovědi regionálních, kterých se dočkáme během dalších hodin. Podle současných odhadů se objeví velmi vysoké teploty na méně místech než tomu bylo včera a maximum bude o něco málo nižší. Zatím můžeme ale opět tipovat, jak moc se teploty přiblíží či vyrovnají včerejšímu maximu. Nejvyšší by měly být na podobných místech jako tomu bylo ve středu. Maxima tedy 31 až 36°C nejčastěji v Čechách, 27 až 32°C na Moravě a ve Slezsku. Teplota vzduchu se očekává velmi vysoká, ale čtyřicet stupňů ani teplota blížící se této hodnotě se rozhodně neočekává.

Nastane se začátkem července chladné počasí? V pondělí se po přechodu studené fronty slabě až mírně ochladí, teploty budou ale dosahovat v maximech 30°C, ojediněle, hlavně na jihovýchodě tuto hodnotu slabě překročí. Odpověď na otázku na počátku tohoto odstavce ale zní ano, neboť ochlazování bude následně pokračovat a počasí bude skutečně oproti minulým dvěma týdnům chladnější, přes den i v noci. Mnoho z vás asi zajímá, zda bude počasí vlhčí, tedy zda přibude zejména po nadprůměrně slunných dnech srážek. Zatím příliš ne, srážky budou lokální a doprovodí pouze studené fronty. Vyloženě vlhčí období tedy zatím nenastane.

Zdroj dat: chmi.cz/infomet.cz