V květnu 2019 se teploty zmírní

Hodnocení článku

Nový měsíc je tu a s ním se podívejme pro zajímavost na aktuální předpoklad vývoj základních klimatických prvků, tedy teplot a srážek. V dubnu dosahovaly teploty často nadprůměrných hodnot, v některých dnech šlo i o teploty letní. Zatím nejteplejším dnem s teplotou lehce nad 28°C byl pátek 26. dubna. S koncem měsíce se ale ochladilo a chladnější počasí bude podle střednědobých prognóz nyní častější. To potvrzuje ale i dlouhodobý výhled na květen. Některé modely slibují podprůměrné teploty, některé i srážky. Jistota prognózy srážek je však jako obvykle nižší. V květnu 2019 se teploty zmírní.

K poslednímu dni měsíce vyšel i tentokrát náš Výhled na měsíc. Shrnuje modelovou předpověď odchylek a poskytuje obecný nástin toho, jak by se teploty a srážky měly během měsíce vyvíjet.

Obr. 1 Souhrnná předpověď odchylek teplot pro měsíc květen 2018

V první polovině května bude spíše chladněji

Kromě čtvrtka 2. května, kdy mohou teploty dosáhnout 20°C, nás čeká studené počasí. Teploty se budou, jak také naznačuje střednědobá předpověď do týdne, pohybovat kolem 10-12°C ohledně denních maxim, někdy zůstanou i pod 10°C, a často pod 5°C ohledně nočních minim, někdy klesnou místy i pod nulu. Pozvolna se začne oteplovat před polovinou měsíce. Druhá polovina května, dle předběžných prognóz, přinese pokračování oteplování. Toto ale nebude nijak výrazné, až teprve na konci měsíce se předpokládají podobné teploty jako panovaly ke konci dubna. Jejich krátkodobý výskyt ovšem nelze vyloučit již dříve. Řeč je ovšem až o druhé polovině měsíce. Celkově by měl být květen teplotně až slabě podprůměrný.

Srážek bude více, tak dlouhé sucho jako v dubnu zatím nehrozí

I když některé modely slibují srážkově podnormální počasí pro měsíc květen, nečekají nás už tak dlouhá suchá období. V každém týdnu května by nějaké srážky měly spadnout. V některých obdobích jich bude méně, v jiných o něco více. Více srážek by patrně mělo být v úvodu měsíce a poté od poloviny. Ale odhad srážkových charakteristik je nutné brát s velkou rezervou, podléhá rychlým změnám a tyto mohou způsobit poněkud jiný průběh srážek během měsíce.

Předpoklad nižších teplot a nikoli významně podprůměrných srážek slibuje zmírnění sucha nebo alespoň zamezení jeho rozvoje a tedy lepší průběh vegetačního období

METEO AKTUALITY

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality