V květnu 2019 se teploty zmírní

Nový měsíc je tu a s ním se podívejme pro zajímavost na aktuální předpoklad vývoj základních klimatických prvků, tedy teplot a srážek. V dubnu dosahovaly teploty často nadprůměrných hodnot, v některých dnech šlo i o teploty letní. Zatím nejteplejším dnem s teplotou lehce nad 28°C byl pátek 26. dubna. S koncem měsíce se ale ochladilo a chladnější počasí bude podle střednědobých prognóz nyní častější. To potvrzuje ale i dlouhodobý výhled na květen. Některé modely slibují podprůměrné teploty, některé i srážky. Jistota prognózy srážek je však jako obvykle nižší.

K poslednímu dni měsíce vyšel i tentokrát náš Výhled na měsíc. Shrnuje modelovou předpověď odchylek a poskytuje obecný nástin toho, jak by se teploty a srážky měly během měsíce vyvíjet.

Obr. 1 Souhrnná předpověď odchylek teplot pro měsíc květen 2018

V první polovině května bude spíše chladněji

Kromě čtvrtka 2. května, kdy mohou teploty dosáhnout 20°C, nás čeká studené počasí. Teploty se budou, jak také naznačuje střednědobá předpověď do týdne, pohybovat kolem 10-12°C ohledně denních maxim, někdy zůstanou i pod 10°C, a často pod 5°C ohledně nočních minim, někdy klesnou místy i pod nulu. Pozvolna se začne oteplovat před polovinou měsíce. Druhá polovina května, dle předběžných prognóz, přinese pokračování oteplování. Toto ale nebude nijak výrazné, až teprve na konci měsíce se předpokládají podobné teploty jako panovaly ke konci dubna. Jejich krátkodobý výskyt ovšem nelze vyloučit již dříve. Řeč je ovšem až o druhé polovině měsíce. Celkově by měl být květen teplotně až slabě podprůměrný.

Srážek bude více, tak dlouhé sucho jako v dubnu zatím nehrozí

I když některé modely slibují srážkově podnormální počasí pro měsíc květen, nečekají nás už tak dlouhá suchá období. V každém týdnu května by nějaké srážky měly spadnout. V některých obdobích jich bude méně, v jiných o něco více. Více srážek by patrně mělo být v úvodu měsíce a poté od poloviny. Ale odhad srážkových charakteristik je nutné brát s velkou rezervou, podléhá rychlým změnám a tyto mohou způsobit poněkud jiný průběh srážek během měsíce.

Předpoklad nižších teplot a nikoli významně podprůměrných srážek slibuje zmírnění sucha nebo alespoň zamezení jeho rozvoje a tedy lepší průběh vegetačního období

METEO AKTUALITY

Poslední články

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: