Hrozí požáry, zaprší do Čarodějnic?
Přes naše území během včerejšího dne přešla další z řady rozpadajících se studených front. Tato slábla a rozpadala se ve vysokého tlaku vzduchu. Jeho vliv na počasí ve střední Evropě se opět obnovuje a počasí se obejde tedy i tento týden prakticky bez srážek. V minulém týdnu se vyskytly hlavní srážky v sobotu a v noci na neděli na zvlněném rozhraní. V týdnu předchozím se srážky v ČR nevyskytly vůbec. A v prvních dubnových dnech šlo o srážky zejména kolem 3. dubna. Jinak bylo počasí bez srážek nebo bez významnějších srážek. V důsledku toho se rozvinulo sucho a hrozí požáry. Více o suchu píšeme například v článku Sucho je letos významnější než loni a předloni, dále v článku Sucho se proplížilo do letošního roku a hydrologickou situaci též shrnujeme v článku Hydrologická situace 9.4.2020.
Obr. 1a Index míry rizika vzniku přírodních požárů v ČR k 25.4.2020, zdroj: chmi.cz
Obr. 1b Index míry rizika vzniku přírodních požárů v ČR k 22.4.2019, zdroj: chmi.cz
Po suchém období popsaném výše hrozí v ČR přírodní požáry. Obrázek 1a ukazuje index nebezpečí požárů stanovený modelem provozovaným v ČHMÚ k 25.4.2020. To, že situace byla loni podobná či z tohoto pohledu i horší ukazuje obrázek 1b, který je stanovením tohoto indexu pro 22.4.2019. Index je závislý na aktuálních povětrnostních podmínkách a nasycenosti půdy. Proto se v jednotlivých dnech mění (zvyšuje se například při silnějším větru).
Pozor na klíšťata
Při pobytech v přírodě, které praktikujeme nyní dosti často a rádi, je nutné ještě upozornit na zvyšující se aktivitu klíštěte. Aktivita klíštěte obecného dosahovala do včerejška hodnot 5-6 (středně velké riziko), nyní od víkendu jde o hodnoty 6-7 (středně velké až velké riziko). Hodnoty budou více méně průběžně narůstat, též dle povětrnostní situace. Stanovuje je ČHMÚ ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. K dispozici je předpověď na stránce http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/predpoved-aktivity-klistat s aktualizací dvakrát týdně.
Blíží se typické pálení čarodějnic. To je při značném suchu velmi nebezpečné a několikrát bylo v důsledku sucha v minulých letech omezováno a zakazováno. Jak to vypadá s počasím dále? Objeví se konečně významnější srážky nebo skončí duben jako nebývale suchý?
Srážky přijdou za pět minut dvanáct
Odpověď na otázku položenou v nadpisu článku zní ano. Do konce dubna ještě zaprší a to skutečně až v úplném závěru měsíce. Naznačuje to mimo jiné i náš poslední výhled na týden. Nejbližší dny budou suché, počátek nového týdne ovládne tlaková výše. Během týdne se situace ale změní a do konce měsíce, tedy do pátku, přeci jen významněji zaprší. Situace bude dosti podobná loňskému průběhu počasí. Duben v roce 2019 byl také velmi suchý (předpověď na něho z konce března si připomeňte v článku Duben 2019 bude teplejší a sušší), až v úplném závěru měsíce přišla jedna významnější srážková epizoda.
Podobné to bude letos, protože na naše území bude během příštího týdne proudit teplý vzduch, který bude také vlhký. Takže se budou tvořit minimálně přeháňky, případně i bouřky. První srážky lze čekat během úterý a spíše noci na středu. Nejvíce srážek bude ve středu a ve čtvrtek, tedy v závěru měsíce. Horší zprávou je, že právě na Čarodějnice by mělo být srážek též hodně. V prvních květnových dnech to vypadá na průběžnější výskyt srážkové činnosti, takto dlouhotrvající suché období by se zatím opakovat nemělo.
Obr. 2 Ensemble modelu GFS pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de
Vývoj základních meteorologických prvků (teplota vzduchu v hladině 850hPa a úhrny srážek) na několik dní dopředu dobře ukazuje graf ensemblu modelu GFS. Vidíme, že od konce dubna bude teplota průměrná nebo krátce nadprůměrná a to, co je pro tématiku tohoto textu důležitější je přibývání srážek po dlouhé suché epizodě. Pozn.: graf se aktualizuje dle aktualizací modelu na serveru. Více grafů naleznete na naší stránce Meteogramy.