Předpověď srážekPrognózy počasí

Déšť a od vyšších poloh sněžení

Hodnocení článku

Déšť a od vyšších poloh postupně sněžení. Takové počasí nás čeká po přechodu studené a následně okluzní fronty v závěru týdne. Teplejší počasí nyní skončí, teplota vzduchu poklesne mírně pod dlouhodobý normál. Ale pouze krátce, neboť přechod dalšího systému front na sebe nenechá dlouho čekat a tento teplotu opět změní. Přinese navíc netradiční vývoj teploty během dne. Studené počasí z víkendu přetrvá totiž i zpočátku pondělí, až během dne teprve “promluví” do počasí u nás teplá fronta. Ta přinese tedy příliv teplejšího vzduchu od jihozápadu. V Čechách tak v pondělí čekejme kolem poledne teplotu ještě nízkou pod 10°C a večer později dosáhne teprve maxima dne a vystoupí nad 10°C. Vzhledem k tomu, že půjde o oteplení způsobené přechodem systému front a výskytem tzv. teplého sektoru cyklony, tak dlouho nepotrvá. Studená fronta a přechod celé tlakové níže počasí poté rychle změní.

Svatý Martin na bílém koni od vyšších poloh

Déšť a od vyšších poloh sněžení. Hranice sněžení na 11.11.2023.

Obr. 1 Hranice sněžení na 11.11.2023 večer, zdroj: wetter3.de

Od vyšších poloh se očekává dnes sněžení, konkrétně během dne od 700m n. m. (obr. 1). Hranice sněžení zůstane shodná i v noci na neděli a zpočátku neděle. To se ovšem už nebudou vyskytovat na území ČR srážky. Takže na den, k němuž se váže pranostika o bílém koni. Existuje však více pranostik, některé předpovídají jaká bude nadcházející zima. Pro zajímavost s nimi tuto předpověď okořeníme, ale věřit jim dnes určitě nemůžeme. Od vyšších poloh však očekávejme sněžení a zejména na horách se utvoří sněhová pokrývka.

Pranostiky k 11. listopadu – Svatý Martin:

  • O Martině po ledu – o Vánocích po blátě
  • Je-li zamračeno na svatého Martina, bude levná zima (a naopak)
  • Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet

To, že od vyšších poloh bude nyní často sněžit je zcela běžné a zřejmé. Že přijde vánoční obleva je dosti pravděpodobné, ale nikoli jisté. Stejně jako, že bude levná (tj. mírná) zima. Dnešní počasí máme převážně zatažené a od jihozápadu na většině území se srážkami. Pranostika po svatém Martinu zima nežertuje říká, že se počasí pravděpodobně bude čím dál více zimnímu rázu podobat.

Sníh na horách však dlouho nevydrží. Příští týden se očekává oteplení včetně vyšších výšek a vyskytne se déšť. A to místy i vydatnější. O tom podrobněji v některém dalším předpovědním článku.