Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

V závěru týdne od vyšších poloh sněžení

Hodnocení článku

Ke konci týdne dojde k ochlazení a v závěru týdne se objeví od vyšších poloh sněžení. Teplota vzduchu dozná sestupné tendence po přechodu čtvrteční studené fronty systému. Během čtvrtka a zároveň od této doby nás opět čeká převážně velká oblačnost. V závěru týdne mírně přibude srážek. První polovina týdne přináší zejména zpočátku dne vždy až slunečné počasí, zcela bez srážek se však neobešla. Už opět hodně oblačnosti se očekává od zítřka. Počasí v ČR po krátkém vlivu výběžku vyššího tlaku vzduchu rozkládajícího se nad jihem Evropy ovlivní opět nízký tlak vzduchu. A s ním spojené systémy front postupující v západním proudění do centrální Evropy. Opět se odehraje přísun vlhkého vzduchu a v závěru týdne také studenějšího vzduchu od západu.

Od vyšších poloh sněžení a teplota v nížinách do 8°C

Přijdou další noční mrazy. Jíní. Od vyšších poloh sněžení.

Závěr týdne očekáváme studenější než jeho zbytek. Nejtepleji bylo v úvodu týdne, kdy teplota dosáhla až 15°C. Šlo o nadprůměrnou teplotu. Nyní kolem poloviny týdne došlo k prvnímu ochlazení a maximum se snížilo na hodnoty kolem 10°C. Další snížení teploty se předpokládá na volné dny týdne. Maxima se udrží pod 10°C a minima teploty se přiblíží k nule. Díky velké oblačnosti neklesnou tak nízko, jako za stejné situace při vyjasnění. Protrhávání oblačnosti se očekává hlavně v neděli a spíše krátce. I to pokles teploty zrychlí, včetně existence studeného vzduchu na našem území. Příští týden to vypadá na střídání teploty v podobě mírně teplejších období střídaných mírně chladnějšími. Typicky půjde o přechody dalších systémů front vázaných na cyklony z Atlantiku. Srážky, které se očekávají a to hlavně během pátku a v sobotu budou sněhové. V pátek během dne na horách a to přibližně od 1000m n.m. V sobotu a neděli už ale od 700-800m n.m. V tomto období jde o běžnou situaci že se vyskytuje od vyšších poloh sněžení, v listopadu může sněžit i v nižších výškách.

“Začátkem-li listopadu sněží, mívá pak sníh výšku věží”.

Zda je tato pranostika pravdivá a má či měla alespoň reálný základ nebo vznikla už vzhledem k její podobě jen pro rýmování těžko říci. Každopádně faktem je, že nyní dojde k ochlazení se zimními prvky počasí ve vyšších polohách. Definitivní a nijak zásadní ochlazení to ovšem není, čeká nás totiž velmi obdobný průběh počasí výhledově i v dalších listopadových dnech.