V nížinách sníh maximálně přechodně
I v dalších dnech nutno počítat s tím, že bude v nížinách sníh maximálně přechodně. Právě se nacházím v období s méně častým výskytem srážek. Toto období současně vykazuje příliv studeného vzduchu. Máme typicky studené a sušší počasí za vlivu mohutné tlakové výše. Období vystřídalo vlhké z přelomu roků. Tam zásadním způsobem počasí v centru Evropy ovlivnila atlantická cirkulace s přesunem teplejšího a hlavně vlhkého vzduchu. Obnovu tohoto proudění očekávají modely i dlouhodobý odhad průběhu počasí právě hlavně v příštím týdnu. Vedle přibývání srážek očekávejme též oteplení, typické pro počasí v zimě u nás. Z uvedeného vyplývá, že i nadále napadne sníh v nižších nadmořských výškách pouze na krátkou dobu. Pokud tedy vůbec napadne, v tomto týdnu s tím vlivem nízkých srážek počítat nelze. Poté očekáváme teplé období a srážky spadne ve formě deště, pokud i sněžení, tak bez tvorby pokrývky.
Neustálý přísun tepla a vlhka z kuchyně středoevropské počasí
Ne nadarmo se západní Evropy a hlavně oblasti Atlantiku říká “kuchyně středoevropského počasí”. Tato oblast počasí u nás ve vnitrozemí ovlivňuje značně, v zimě i v létě. To ostatně objasňujeme i v článku Počasí se u nás střídá a střídat bude, v létě i v zimě. Tento článek vznikl v létě, kdy se v diskuzích objevovaly názory o absenci stabilního letního počasí u nás. A léto tyto nazývaly jako zvláštní, nešťastné co do počasí. I v zimě nám toto proudění přerušuje vpády studeného vzduchu, vlivem nichž by vládlo delší dobu mrazivé počasí i v oblasti střední Evropy.
Většinou se střídá sušší a studené až mrazivé proudění na jedné straně a teplé plus vlhké na straně druhé. Tento studený vzduch putuje na naše území z rozsáhlých pevnin a nejstudenějších oblastí, tj. od severu a severovýchodu. V těchto oblastech se dobře tvoří rozsáhlé anticyklony. Vydatné sněžení i do nižších poloh může přinést jen v případech, kdy současně trvá přísun vlhkosti z jiných směrů. Při postupu cyklony nebo frontální vlny.
Obr. 1 Sněhová pokrývka k 14.1.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de
Teplejší vzduch různých teplotních vlastností, někdy mírně teplý a jinde výrazně, se dostává k nám právě v západních složkách proudění. A to z oblastí rozsáhlých vodních ploch, tedy oceánů. Nejvíce se jich nachází z hlediska Evropy a okolí právě v celém pásu na západě. Zde vznikají naopak cyklony, mnohdy i hluboké. S nimi se pojí frontální systémy a postupují k východu, v různých obdobích, za různých situací mají různou dráhu postupu. I přes určitou rozkolísanost klimatu v současné době jde oběžný klimatický vývoj u nás.
TIP: Sledujte naší stránku Předpověď srážek.
Na horách sněžení a přibývající pokrývka, jinde sníh spíše krátce
Vyšší a horské polohy se nyní o sníh bát nemusejí. Teplota v těchto oblastech zůstane stále pod bodem mrazu, maximálně po krátkém oteplení se bude pohybovat kolem nuly. Srážek nespadne příliš ani tam, takže se v dohledné době sněhová pokrývka nezvýší. V nížinách čekejme počasí bez sněhu, pokud slabě zasněží, tak napadne spíše jen poprašek nového sněhu (obr. 1). Po oteplení se objeví srážky dešťové, proto v nižších výškách nemůžeme čekat sněhovou pokrývku. A potvrzuje to vedle střednědobého výhledu i statistický výhled počasí na měsíc. Ten ukazuje vývoj teploty stále v horní hranici normálu pro toto období. Srážkově ovšem od příštího týdne bohatší počasí. Proto můžeme počítat při přechodných ochlazeních, která se vždy vystřídají s teplejšími obdobími, že nějaký sníh krátce v nížinách během druhé poloviny ledna napadne.