V nížinách sníh maximálně přechodně

Hodnocení článku

I v dalších dnech nutno počítat s tím, že bude v nížinách sníh maximálně přechodně. Právě se nacházím v období s méně častým výskytem srážek. Toto období současně vykazuje příliv studeného vzduchu. Máme typicky studené a sušší počasí za vlivu mohutné tlakové výše. Období vystřídalo vlhké z přelomu roků. Tam zásadním způsobem počasí v centru Evropy ovlivnila atlantická cirkulace s přesunem teplejšího a hlavně vlhkého vzduchu. Obnovu tohoto proudění očekávají modely i dlouhodobý odhad průběhu počasí právě hlavně v příštím týdnu. Vedle přibývání srážek očekávejme též oteplení, typické pro počasí v zimě u nás. Z uvedeného vyplývá, že i nadále napadne sníh v nižších nadmořských výškách pouze na krátkou dobu. Pokud tedy vůbec napadne, v tomto týdnu s tím vlivem nízkých srážek počítat nelze. Poté očekáváme teplé období a srážky spadne ve formě deště, pokud i sněžení, tak bez tvorby pokrývky.

Neustálý přísun tepla a vlhka z kuchyně středoevropské počasí

Ne nadarmo se západní Evropy a hlavně oblasti Atlantiku říká “kuchyně středoevropského počasí”. Tato oblast počasí u nás ve vnitrozemí ovlivňuje značně, v zimě i v létě. To ostatně objasňujeme i v článku Počasí se u nás střídá a střídat bude, v létě i v zimě. Tento článek vznikl v létě, kdy se v diskuzích objevovaly názory o absenci stabilního letního počasí u nás. A léto tyto nazývaly jako zvláštní, nešťastné co do počasí. I v zimě nám toto proudění přerušuje vpády studeného vzduchu, vlivem nichž by vládlo delší dobu mrazivé počasí i v oblasti střední Evropy.

Většinou se střídá sušší a studené až mrazivé proudění na jedné straně a teplé plus vlhké na straně druhé. Tento studený vzduch putuje na naše území z rozsáhlých pevnin a nejstudenějších oblastí, tj. od severu a severovýchodu. V těchto oblastech se dobře tvoří rozsáhlé anticyklony. Vydatné sněžení i do nižších poloh může přinést jen v případech, kdy současně trvá přísun vlhkosti z jiných směrů. Při postupu cyklony nebo frontální vlny.

V nížinách sníh maximálně přechondě. Sněhová pokrývka k 14.1.2022.

Obr. 1 Sněhová pokrývka k 14.1.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Teplejší vzduch různých teplotních vlastností, někdy mírně teplý a jinde výrazně, se dostává k nám právě v západních složkách proudění. A to z oblastí rozsáhlých vodních ploch, tedy oceánů. Nejvíce se jich nachází z hlediska Evropy a okolí právě v celém pásu na západě. Zde vznikají naopak cyklony, mnohdy i hluboké. S nimi se pojí frontální systémy a postupují k východu, v různých obdobích, za různých situací mají různou dráhu postupu. I přes určitou rozkolísanost klimatu v současné době jde oběžný klimatický vývoj u nás.

TIP: Sledujte naší stránku Předpověď srážek.

Na horách sněžení a přibývající pokrývka, jinde sníh spíše krátce

Vyšší a horské polohy se nyní o sníh bát nemusejí. Teplota v těchto oblastech zůstane stále pod bodem mrazu, maximálně po krátkém oteplení se bude pohybovat kolem nuly. Srážek nespadne příliš ani tam, takže se v dohledné době sněhová pokrývka nezvýší. V nížinách čekejme počasí bez sněhu, pokud slabě zasněží, tak napadne spíše jen poprašek nového sněhu (obr. 1). Po oteplení se objeví srážky dešťové, proto v nižších výškách nemůžeme čekat sněhovou pokrývku. A potvrzuje to vedle střednědobého výhledu i statistický výhled počasí na měsíc. Ten ukazuje vývoj teploty stále v horní hranici normálu pro toto období. Srážkově ovšem od příštího týdne bohatší počasí. Proto můžeme počítat při přechodných ochlazeních, která se vždy vystřídají s teplejšími obdobími, že nějaký sníh krátce v nížinách během druhé poloviny ledna napadne.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality