Dnes teplo a zítra zima

Hodnocení článku

Dnes teplo a zima zima, toto bude platit nejen v těchto, ale i v nadcházejících dnech. Velké střídání počasí totiž s koncem týdne neskončí. Proměnlivost počasí se četně uplatní i v novém týdnu. Ze zimního počasí se stane na začátku týdne opět až jarní, aby se mohlo ve druhé polovině týdne opět ochladit a vyskytnout se tuhé srážky i v nížinách. Byť vlivem cyklonální situace a nevyzpytatelné synoptické situace není prognóza na druhou polovinu příštího týdne zatím vůbec jistá, zatím to takto vypadá. Teplé počasí bude asi ještě dlouho “bojovat” o svou pomyslnou vládu. Však zejména duben je považován za měsíc s nejproměnlivějším počasím nejen v rámci dnů, ale v rámci jednoho dne. Zejména jeho první polovina, byť se vše odehrává již za průměrně vyšších hodnot teploty vzduchu.

Dnes teplo a zítra zima. Poloha jet streamu nad Evropou na 11.3.2023.

Obr. 1 Poloha jet streamu nad Evropou na 11.3.2023, zdroj: netweather.tv

Přechod mezi zimou a létem

V přechodovém období mezi zimou a létem, zvaném jaro, většinou dlouho trvá než se počasí ustálí. Toto počasí je pro naši lokalitu nacházející se na styku dvou rozdílných vzduchových hmot typické. Zejména v tomto období se nacházejí tyto sobě nejblíže. Stále k nám často proniká ze severních oblastí studený vzduch a zároveň jsou už vhodnější podmínky pro průnik teplejšího vzduchu od západu až jihozápadu než tomu bylo v zimě. Takže nelze říci, že by velké výkyvy teploty v krátkém čase byly něčím výjimečným. Jen se mohou tyto rozdíly teploty zvýrazňovat s probíhající změnou klimatu.

Dnes teplo a zítra zima. Teplota v 850hPa na 11.3.2023.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa na 11.3.2023 ráno a vpád mrazivého vzduchu ve výšce od západu, za dva dny bude v této výšce až 13°C, zdroj: meteociel.fr

Počasí se ponese v tomto častém trendu i v dalším březnovém týdnu, kolem poloviny měsíce. V tomto období často postupují významné cyklony v západním proudění, byť větší pravděpodobnost výskytu významných cyklon existuje spíše do poloviny zimy, případně ještě v únoru. Nyní máme situaci, kdy postupují poměrně blízko našemu území tlakové níže. Ty působí zesílení proudění a tedy větrné počasí. To nás čeká v noci na zítřek a zítra po většinu dne.

Nárazy větru dosáhnou 20 až 30m/s, i mimo horské polohy mohou místy tuto hodnotu překročit. Významný jet stream zasáhne v pásu z Atlantiku směrem nad pevninu střední Evropy. S proměnlivostí zde setrvá i po většinu příštího týdne. V oblasti cyklon s přechody systémů front se svižné proudění a čerstvý až silný vítr příští týden vrátí. Ochlazení z noci na sobotu nepotrvá dlouho, neboť v neděli během dne ovlivní počasí u nás od západu teplá fronta dalšího systému. Situace se zopakuje.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality

Napsat komentář