Předpověď teplotyPrognózy počasí

Dnes teplo a zítra zima

Hodnocení článku

Dnes teplo a zima zima, toto bude platit nejen v těchto, ale i v nadcházejících dnech. Velké střídání počasí totiž s koncem týdne neskončí. Proměnlivost počasí se četně uplatní i v novém týdnu. Ze zimního počasí se stane na začátku týdne opět až jarní, aby se mohlo ve druhé polovině týdne opět ochladit. Být opět zima a vyskytnout se tuhé srážky i v nížinách. Byť vlivem cyklonální situace a nevyzpytatelné synoptické situace není prognóza na druhou polovinu příštího týdne zatím vůbec jistá, zatím to takto vypadá. Teplé počasí bude asi ještě dlouho “bojovat” o svou pomyslnou vládu. Však zejména duben je považován za měsíc s nejproměnlivějším počasím nejen v rámci dnů, ale v rámci jednoho dne. Zejména jeho první polovina, byť se vše odehrává již za průměrně vyšších hodnot teploty vzduchu.

Dnes teplo a zítra zima. Poloha jet streamu nad Evropou na 11.3.2023.

Obr. 1 Poloha jet streamu nad Evropou na 11.3.2023, zdroj: netweather.tv

Přechod mezi zimou a létem, dnes teplo a zítra zima

V přechodovém období mezi zimou a létem, zvaném jaro, většinou dlouho trvá než se počasí ustálí. Jednoduše dnes je zima a zítra teplo, poté zase naopak. Toto počasí je pro naši lokalitu nacházející se na styku dvou rozdílných vzduchových hmot typické. Zejména v tomto období se nacházejí tyto sobě nejblíže. Stále k nám často proniká ze severních oblastí studený vzduch a zároveň jsou už vhodnější podmínky pro průnik teplejšího vzduchu od západu až jihozápadu než tomu bylo v zimě. Takže nelze říci, že by velké výkyvy teploty v krátkém čase byly něčím výjimečným. Jen se mohou tyto rozdíly teploty zvýrazňovat s probíhající změnou klimatu.

Dnes teplo a zítra zima. Teplota v 850hPa na 11.3.2023.

Obr. 2 Dnes teplo a zítra zima. Teplota vzduchu v 850hPa na 11.3.2023 ráno a vpád mrazivého vzduchu ve výšce od západu, za dva dny bude v této výšce až 13°C, zdroj: meteociel.fr

Počasí se ponese v tomto častém trendu i v dalším březnovém týdnu, kolem poloviny měsíce. V tomto období často postupují významné cyklony v západním proudění, byť větší pravděpodobnost výskytu významných cyklon existuje spíše do poloviny zimy, případně ještě v únoru. Nyní máme situaci, kdy postupují poměrně blízko našemu území tlakové níže. Ty působí zesílení proudění a tedy větrné počasí. To nás čeká v noci na zítřek a zítra po většinu dne.

Nárazy větru dosáhnou 20 až 30m/s, i mimo horské polohy mohou místy tuto hodnotu překročit. Významný jet stream zasáhne v pásu z Atlantiku směrem nad pevninu střední Evropy. S proměnlivostí zde setrvá i po většinu příštího týdne. V oblasti cyklon s přechody systémů front se svižné proudění a čerstvý až silný vítr příští týden vrátí. Ochlazení z noci na sobotu nepotrvá dlouho, neboť v neděli během dne ovlivní počasí u nás od západu teplá fronta dalšího systému. Situace se zopakuje.