Globální oteplování neznamená jen horko
Globální oteplování neznamená jen horko, to je nutné zdůraznit, neboť mnozí si tento jev špatně vykládají. Globální oteplování působí změnu klimatu a to celkovou, ta neznamená, že bude všude jen a pouze horko a stále tepleji. Stále teplejší musíme očekávat v globálu (proto globální) průměrnou teplotu na Zemi za jednotlivé zejména roky či případně kratší dílčí období (měsíce a sezóny). Z toho plyne, že určitě ani u nás nemůžeme čekat v létě neustále jen horké počasí. Naopak, zažijeme velké vlny horka, ale nejen ty. Globální oteplování působí rozkolísání klimatu a také narušuje stálost počasí. Pakliže se vyskytne horké období s výrazně nadprůměrnou teplotou, můžeme očekávat dříve či později příchod opaku. Tedy citelného ochlazení s výskytem podprůměrné teploty vůči danému období. Vždy se jakoby kompenzuje jeden extrém teploty druhým, na místo výskytu období s běžnou teplotou typickou pro naše klima. Toto můžeme pozorovat již dnes.
TIP: K tématu doporučujeme přečíst naše nedávné články Globální oteplování působí změny klimatu a Velké výkyvy teplot, i to je změna klimatu.
Globální oteplování neznamená jen horko, vždy a všude
Taková zima v létě, kde je to Vaše globální oteplování?
Komentují mnozí předpovědi počasí a nadávají klimatologům, co to trousí za informace. Proč tak bijí na poplach s globálním oteplováním, když v polovině léta u nás teplota ani nedosáhne 20°C. Zažili jsme to právě letos a šlo o výjimečné studené období jako výkyv teploty mezi horkými vlnami. Tou, která přinesla teplotní vrchol letošního léta u nás kolem 15. července a tou současnou (vydání článku), tedy o měsíc později. Globální oteplování určitě neznamená, že musí být minimálně v létě stále a všude horko či teplo. Klima se stává s celkovým zvýšením průběrné teploty na Zemi rozkolísané. Naopak stálost počasí čekejme spíše vzácnou. Stejně jako netypicky zažijeme v zimě teplé či velmi teplé počasí bez sněhu i na horách. Tak také nás čeká vedle sice častých vln horka v létě také období neobvykle nízké teploty. Teplotní výkyvy a rychlé výrazné změny počasí v jednotlivých oblastech během roku. Takový čekejme důsledek globálního oteplování.
To, že uplynulý rok byl opět teplejší či rekordně teplý za celou dobu pozorování neznamená, že musí být po celý rok a všude teplo a tepleji než by být mělo. Neznamená to, že u nás se odehraje to pravé léto se stále vyšší až vysokou teplotou. Tedy bez větších výkyvů teploty v období. Takto si globální oteplování vykládat určitě nemůžeme, taková interpretace je chybná. Jádrem důsledků změny klimatu máme právě netypičnost počasí. Zvýšení extremity nejen typického průběhu počasí v daném období roku, ale také toto netypického. U nás bývá typické, že máme teplo až horko Ano, do extrému půjde i horko, ale nejen to. Opačný extrém v podobě neúměrného ochlazení vůči aktuálnímu období také nezažijeme zřídka. Globální oteplování navíc zrychluje. Významné střídání teploty vzduchu odprovodí samozřejmě i další typické extrémní projevy počasí.
Přidružených extrémů přibude
Zejména jde o významné konvekční bouře, které se na rozhraní rozdílných vzdušných mas za vhodných podmínek vytvoří. S vyšší teplotou a tím snazším uvolněním většího množství vlhkosti do vzduchu budou dány pro vznik významných bouří výborné podmínky. Určitě s takovouto změnou klimatu půjde ruku v ruce i rozkolísanost srážek. Takže s horkem se tradičně spojí i delší období bez srážek, což dohromady rozvine sucho. Při výskytu opačného extrémů mohou být problémy zejména s přívalovými lokálními povodněmi. Náhle můžeme po suchu ale řešit vytrvalé intenzivní deště, kdy může být vody najednou v dané oblasti příliš. Tento trend nám počasí už začíná ukazovat. Problémem je, že do budoucna tato extremita zesílí. Hlavním cílem článku, aneb tím, co si z něho odnést je následující fakt. Globální oteplování znamená úměrné zvyšování teploty celé Země v dlouhém období (roky). Znamená výskyt vln veder, včetně evropské a středoevropské oblasti. Neznamená ale, že v dané oblasti převládne pouze horké či teplé počasí bez větších výkyvů.