Předpověď teplotyPrognózy počasí

V pátek definitivně skončí horká vlna

Hodnocení článku

V pátek definitivně skončí horká vlna, příliv velmi teplého vzduchu vyvrcholí na naše území a maxima teploty dosáhnou až 35°C. Tím definitivně skončí současná vlna horka, kdy se s vysokou teplotou potýkáme nejen přes den, ale zejména také v noci. To je z hlediska současného období netypické. K vysoké teplotě, která většinou nedosahuje nijak extrémních hodnot, se přidává zvýšená vlhkost vzduchu. Proto i ne příliš vysoká teplota se stává pocitově méně snesitelnou a naše tělo tento stav nutí ke zvýšenému pocení, aby se mohlo snáze ochladit. Během víkendu už ale můžeme čekat razantní změnu počasí a pokles teploty na hodnoty běžné pro konec srpna. Milovníky tohoto ve dne v noci opravdu horkého počasí tato předpověď nepotěší. Všechny ostatní, pro které se stává současné horké období již nesnesitelným a úmorným, se mohou těšit.

Horká vlna definitivně skončí, před tím vyvrcholí v pátek až 35°C

Dnes teplota dosahuje v maximech 32°C a převládá slunečno. Až později večer přijde na západ oblačnost a s ní bouřková činnost. Zatím se ovšem srážky nedostanou dále. v pátek už očekávejme více oblačnosti, ale den více horký než čtvrteční. Maxima teploty dosáhnou místy 35°C, od západu čekáme ale další přibývání oblačnosti. Tato oblačnost již ovlivní sluneční svit výrazněji a n západě můžeme počítat s o něco nižší teplotou. K večeru se objeví místy přeháňky nebo bouřky. více oblačnosti převáží i v sobotu. Noční minima teploty musíme čekat zítra i v sobotu ještě kolem 20°C, na některých místech se pod tuto hodnotu tedy nedostanou.

Příští týden maxima teploty místy zdaleka nedosáhnou ani hodnot současných minim, definitivně skončí horká vlna

O poznání chladněji než máme v současných dnech v ranních minimech. Tak zní předpověď teploty na příští týden a místy očekáváme při významných srážkách takovou teplotu již v neděli. Takže od pátku dojde skutečně k velkému snížení teploty. Jde ovšem o pokles teploty z vysoce nadnormálních hodnot (obr. 1) na hodnoty obvyklé pro tuto dobu.

V pátek definitivně skončí horká vlna. Odchylky teploty vzduchu na 25.8.2023.

Obr. 1 Definitivně skončí horká vlna. Odchylky teploty vzduchu na pátek 25.8.2023, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Pá 25.8.: 31 až 35°C

So 26.8.: 24 až 29°C

Ne 27.8.: 16 až 21°C, na JV 25°C

Po 28.8.: 13 až 18°C

Út 29.8.: 12 až 16°C, místy 18°C

Velmi nízké hodnoty teploty v denních maximech způsobí četnější srážková činnost a po celý den převažující velká oblačnost. Půjde o podobný ráz počasí, který u nás panoval na přelomu července a srpna a zejména v prvním srpnovém týdnu. Takže v pátek definitivně skončí horká vlna.

TIP: Sledujte u nás modelové mapy na stránce Výhled teploty.