Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 34. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 34. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Zpočátku lze čekat pokračování horkého a převážně slunečného počasí jen s ojedinělými bouřkami. Po polovině týdne se začne počasí měnit mělo by dojít k výraznému ochlazení. Toto pocítíme přes den i v noci. Vrátí se počasí typické pro poslední dekádu srpna. Zpočátku týdne půjde o vysoce nadprůměrnou teplotu. Během druhé poloviny týdne přibude srážek, zpočátku se objeví bouřková činnost, místy i výrazná. Postupně čekejme déšť nebo přeháňky.

Počasí na 34. týden 2023. Letní až tropické počasí a bouřka v dálce.

Týden: 21. až 27.8.2023

Předpověď

Málo oblačnosti jen při jejím přechodném zvětšení případně bouřka. Takové počasí čekáme v první polovině týdne. Poté numerické modely slibují ochlazení a to do konce týdne i výraznější. Zmírnění teploty nás čeká již po polovině týdne a současně přibude oblačnosti, místy se objeví přeháňky a bouřky. Některé bouřky mohou přinést opět nebezpečné doprovodné jevy. Hodně oblačnosti a četné srážky se vyskytnou o víkendu, kdy dojde k citelnému snížení teploty vzduchu. Současná teplota a teplota očekávaná do poloviny tohoto týdne je významněji nad dlouhodobým normálem pro současné dny. Naopak srážky se objevily velmi lokálně, byť přinesly v některých případech i vysoké úhrny.

Jak vyplývá z níže uvedeného přehledu rozmezí minim a maxim teploty, tak teplota vzduchu zaznamená v týdnu velkou změnu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 21 až 16°C, v závěru týdne od západu 16 až 7°C
  • Nejvyšší teplota: 29 až 35°C, postupně 25 až 30°C a o víkendu 16 až 21°C
  • Průměrná teplota: 19 až 22°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1540mm, velmi lokálně 6070mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu rozprostírající se nad centrální Evropou určí počasí u nás. Od východu pokračuje příliv velmi teplého vzduchu. Tento příliv začne ukončovat přechod frontálního rozhraní od západu po polovině týdne. Na konci týdne pronikne na naše území od severu studený a zároveň vlhký vzduch.

Závěr: Počasí na 34. týden 2023

TIP: Mapy numerických modelů najdete například na webu wxcharts.com. Sledujte denně aktualizovanou podrobnou předpověď na den u nás.

Ensemble modelu GFS z 20.8.2023.

Obr. 1 Počasí na 34. týden 2023. Ensemble modelu GFS z 20.8.2023 na další dny (průměrná teplota a srážky variant vývoje), zdroj: wetterzentrale.de

V týdnu dojde ke kompenzaci jednak horkého, ale také sušší období. Tropické počasí skončí a dojde k výraznějšímu snížení teploty. Přibude srážek, lokálně se vyskytnou i prudké srážky s významnějšími úhrny. Teplota stihne do konce týdne klesnou až pod hranici dlouhodobého normálu. Zejména při srážkách se čekajíc studené dny, začnou též studené noci.