Extrémní počasíKlimatologieZměna klimatu

Velké výkyvy teplot, i to je změna klimatu

Hodnocení článku

Velké výkyvy teplot, jeden z mnoha projevů klimatu. Dejme si modelový příklad. Nejdříve je moc horko, poté rázem moc zima ve vztahu k danému období. V zimním období uhodí silné mrazy, napadne sníh. Následující den vidíme ráno na teploměru +5°C a ze sněhu jsou kaluže vody, do toho prší. Následující den vyjdeme při -2°C ven, kloužeme po náledí. Během dne se vyskytují i silné sněhové přeháňky, rázem může napadnout třeba i 5-10cm sněhu. A podobné je to v létě. Nejprve stoupají teploty nad 35°C, horko je postupně i v noci, místnosti u nás doma není možné vyvětrat. O půlnoci 26°C, zcela bez větru. Druhý den opět od východu do svého západu pálí sluníčko, teploměr ukazuje opět až 38°C, vše je rozpálené. 

Nepršelo přes dva týdny, v krajině prach. Během krátké doby přijde významné ochlazení, nastává velká změna počasí. Teploty se sníží za krátkou dobu z velmi vysokých na poměrně nízké, přes den není ani 20°C, fouká čerstvý a studený vítr. V noci se uklidňuje, při vyjasnění klesá teplota pod 10°C a ojediněle i pod 5°C. V horských údolích ráno krátce mrzne, teplota je tak i nižší než mnohokrát uprostřed zimy. Byť se to může zdát jako poměrně dramatické pojetí, jde o realitu. Tak lze charakterizovat počasí u nás při probíhající změně klimatu. Velké výkyvy hodnot teplot za krátký čas. Proměnlivost počasí u nás je zcela běžná, jen se v souvislosti se změnou klimatu. Nemůžeme od něho tedy očekávat stabilně 25°C a polojasno, krátce oblačno s nějakým běžným deštěm. Ale naopak velké výkyvy hodnot teplot. Na tyto změny teploty a počasí nutno si zvyknout. Toto zvýrazňování a střídání začne probíhat v rychlejším sledu. To můžeme pozorovat právě již v současné době.

Lidstvo ovlivňuje globální oteplování. Je letos větší sucho? Teplota opět krátce přesáhne 35°C. Rekord 38°C v Arktidě potvrzen. Hrozí nevratné změny klimatu. K čemu je dobré horké počasí? Velké výkyvy teplot. Bude sucho problémem naší země? Horko a sucho.

Správná definice pojmu globální oteplování

Globální oteplování se koná, jen rozhodně neznamená ve všech částech Země neustálé oteplování a neustálé teplo či horko. Je nutné pochopit správně definici pojmu globální oteplování. Kde důležité je postupné oteplování Země jako celku co do průměrné teploty, nikoli trvající teplo ve všech částech Světa. Pokud je u nás tedy horko, určitě se zde nenajde nikdo, kdo by zpochybňoval existenci tohoto trendu klimatu. Pokud se ale například takto uprostřed léta ochladí, jako nyní. Mnohým se to nelíbí a doslova volají po globálním oteplování, ovšem velké výkyvy k němu právě patří a s nimi je spojen netradiční průběh teploty. Komentují počasí například slovy „kde je to globální oteplování, v červenci je to na svetr“. Globální oteplování přináší velké změny projevů klimatu v různých částech Světa. U nás má tedy též své specifické projevy a tyto jsou dnes již velmi viditelné.

Projevy globálního oteplování, nejen velké výkyvy hodnot teplot

Čím se globální oteplování projevuje a bude projevovat u nás?

  • Často teplým počasím, včetně období, kdy to není běžné
  • Horkými vlnami v létě
  • Častým suchem během vegetačního období, zejména na jaře a na počátku léta
  • Teplejšími zimami s minimem sněhu, zejména v nižších polohách, ale s vyššími srážkami
  • Velkými a častými výkyvy počasí, zejména výkyvy hodnot teplot
  • Výkyvy teplot v podobě oblev a nástupu silných mrazů v zimě a v podobě horkých vln a následně studenějších epizod v létě
  • Rychlým nástupem léta už na jaře a poté zvýšeným rizikem mrazíků v souvislosti s prudkým ochlazením po teplé epizodě
  • Nástupem chladného počasí na podzim po dlouhotrvajícím horkém počasí po létě, následně pak výskytem teplých epizod během zimy
  • Epizodami silných ničivých bouřek se spadem velkého množství srážek za kratší čas v teplé části roku (s převahou od května do srpna)
  • Vyloučit nelze ani dlouhodobější vlhčí epizody s vydatnými dešti a následnými povodňovými situacemi (mohou střídat delší suchá období, která budou ale zpravidla delší)

Celkově zaznamenáme často maximální rekordy hodnot teploty v určitých oblastech a neustálý nárůst globální teploty. Ta bude též často rekordní a bude překonávat doposud naměřené hodnoty. Ale objevit se mohou i chladnější epizody v podobě jednotlivých roků. Vyskytnou se tedy velké výkyvy teploty v krátkém čase.

Velké výkyvy hodnot teplot i jiných prvků

Globální oteplování s předpokladem teplých až horkých let rozhodně neznamená, že bude vždy po celé léto teplo a nemůže dojít k výkyvu teploty. A to s výskytem studené epizody v podobě i významněji podprůměrných teplot vůči normálu pro dané období. S podprůměrnými teplotami se setkáváme v ČR právě nyní a i když není příjemné, když se začátkem vaší dovolené po horkém slunném období dojde k delšímu ochlazení. Současně i za doprovodu větší oblačnosti a srážek, je nutné s tímto vývojem počasí počítat. Jakožto vlastně i s jakýmkoli dalším vývojem počasí v podobě jeho náhlých zvratů.

Odpověď na otázku, zda je takový průběh počasí běžný může být často dvojí. Ve vztahu k dřívějším normálům a rázu počasí nikoli, ale ve vztahu k současně změněnému rázu klimatu s předpokladem budoucího vývoje ano. Nelze ale říci, že by v minulosti nemohlo dojít během léta k většímu ochlazení a výskytu několikadenního chladného počasí. A to samé v zimě k výskytu oblev. Z hlediska průběhu klimatu u nás hraje velkou roli nadmořská výška. Ve vyšších a horských polohách budou dopady změny klimatu znát přeci jen méně než v nížinách.