Průběh srážek v červnu a červenci 2018 a 2019 ve středním Polabí

Hodnocení článku

S odkazem na článek Teplotní a srážkový průběh léta 2015 a 2018 ve středním Polabí rozšiřujeme tyto údaje o průběh srážkové činnosti prozatím v červnu a červenci 2019. Sucho v letošním roce pokračuje a tato práce by měla odpovědět na otázku, zda je v letošním létě prozatím více srážek než v loňském či případně v roce 2015. Bereme v úvahu údaje o srážkách naměřených na naší stanici v Polabské nížině, jednom z nejsušších míst naší země. Po skončení léta 2019 budou data zkompletována a prezentována v samotném článku. Tam bude srovnán i teplotní průběh klimatologických období léta 2018 a 2019. Průběh srážek v červnu a červenci let 2018 a 2019 – srovnání.

Prší letos více?

Srážky jsou letos v létě opět hodně lokální jako v posledních letech. Proto je sucho významně rozšířeno a to vzhledem k průběhu poslední zimní sezóny hlavně v nižších polohách. Jsou tedy oblasti, kde možná spadlo srážek více než loni. Naopak mohou být místa, kde jich spadlo naopak méně. Konvekční činnost je nevyzpytatelná a vyskytuje se při každé situaci v jiné oblasti. Zda letos prší více tak můžeme hodnotit jen v konkrétní oblasti.

V této práci je tam činěno k oblasti středního Polabí, okresu Nymburk. Pás kolem řeky Labe v oblasti vymezené zhruba Poděbrady až Brandýsem nad Labem. Tedy oblasti povodí od soutoku s Cidlinou až po soutok s Jizerou je obecně jednou z nejsušších v ČR. I bouřková činnost zde nebývá nijak významná, především lokální bez podpory fronty. I v této oblasti ovšem najdeme místa, kde se bouřky vyskytují méně často ve vztahu k této oblasti a také místa, kde se vyskytují častěji.

Průběh srážkové činnosti ve středním Polabí – červen a červenec 2018 a 2019

Tab. 1 Přehled srážkových dnů v červnu a červenci 2019 ve středním Polabí, D = déšť, P = přeháňky, B = bouřky, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, NTP = nevýrazné tlakové pole, OF = okluzní fronta

Prozatím se podíváme na srážkové úhrny za červen a červenec v uvedené lokalitě. Červen byl v ČR měsícem velmi suchým a horkým. Zejména jeho druhá polovina přinesla významně dlouhé období s celodenním slunečním svitem a vysokými teplotami. Převažující počasí s malou oblačností, vyjma zhruba 7-10 dnů i s horkým počasím přinesl i červenec. První horká vlna se odehrála na počátku a druhá na konci měsíce. Srážky v některých obdobích zcela chyběly a v jiných šlo převážně o konvekční srážky (viz tabulka 1). Tabulka s přehledem druhu srážek a dalších charakteristik bude publikována až v prezentaci průběhu srážek za celé období léta.

Srážkové úhrny a závěr

Za období června a července 2019 spadlo v oblasti 82.2mm srážek. Za celé léto 2018 to bylo 91.4mm, z čehož už je možné usuzovat, že to bude letos více a už tomu tak v těchto dnech i je, za léto 2015 spadlo 164.7mm srážek. Za období června a července 2018 spadlo 62.9mm, což je méně než za shodné období roku letošního. Za období června a července 2015 spadlo 97.5mm, což je slabě vyšší úhrn srážek než v letošním roce. V roce 2015 se v oblasti vyskytla v srpnu bouřková situace, při níž napršelo za den 40.5mm srážek. To tvořilo hlavní část srpnového úhrnu. S přihlédnutím k horkému počasí a charakteru těchto a převážně i ostatních srážek je nutno konstatovat velmi zanedbatelný hydrologický vliv.

Závěrem je tedy možné uvést, že letos spadlo doposud více srážek než v loňském roce za shodné období. Průběh srážek v červnu a červenci let 2019 a 2018 se tak mírně liší. V roce 2018 byly srážky v srpnu následně slabé, v srpnu 2015 byly nárazově vydatné a prudké. Po proběhnutí počasí v letošním srpnu budou údaje doplněny a společně s teplotním průběhem hydrologickou situaci a sucho významně ovliňujícím bude publikován nový srovnávací článek.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality