Průběh srážek v červnu a červenci 2018 a 2019 ve středním Polabí

S odkazem na článek Teplotní a srážkový průběh léta 2015 a 2018 ve středním Polabí rozšiřujeme tyto údaje o průběh srážkové činnosti prozatím v červnu a červenci 2019. Sucho v letošním roce pokračuje a tato práce by měla odpovědět na otázku, zda je v letošním létě prozatím více srážek než v loňském či případně v roce 2015. Bereme v úvahu údaje o srážkách naměřených na naší stanici v Polabské nížině, jednom z nejsušších míst naší země. Po skončení léta 2019 budou data zkompletována a prezentována v samotném článku, kde bude srovnán i teplotní průběh klimatologických období léta 2018 a 2019.

Prší letos více?

Srážky jsou letos v létě opět hodně lokální jako v posledních letech, proto je sucho významně rozšířeno a to vzhledem k průběhu poslední zimní sezóny hlavně v nižších polohách. Jsou tedy oblasti, kde možná spadlo srážek více než loni. Naopak mohou být místa, kde jich spadlo naopak méně. Konvekční činnost je nevyzpytatelná a vyskytuje se při každé situaci v jiné oblasti. Zda letos prší více tak můžeme hodnotit jen v konkrétní oblasti. V této práci je tam činěno k oblasti středního Polabí, okresu Nymburk. Pás kolem řeky Labe v oblasti vymezené zhruba Poděbrady až Brandýsem nad Labem, tedy oblasti povodí od soutoku s Cidlinou až po soutok s Jizerou je obecně jednou z nejsušších v ČR. I bouřková činnost zde nebývá nijak významná, především lokální bez podpory fronty. I v této oblasti ovšem najdeme místa, kde se bouřky vyskytují méně často ve vztahu k této oblasti a také místa, kde se vyskytují častěji.

Průběh srážkové činnosti ve středním Polabí – červen a červenec 2018 a 2019

Tab. 1 Přehled srážkových dnů v červnu a červenci 2019 ve středním Polabí, D = déšť, P = přeháňky, B = bouřky, SF = studená fronta, ZSF = zvlněná studená fronta, NTP = nevýrazné tlakové pole, OF = okluzní fronta

Prozatím se podíváme na srážkové úhrny za červen a červenec v uvedené lokalitě. Červen byl v ČR měsícem velmi suchým a horkým, zejména jeho druhá polovina přinesla významně dlouhé období s celodenním slunečním svitem a vysokými teplotami. Převažující počasí s malou oblačností, vyjma zhruba 7-10 dnů i s horkým počasím přinesl i červenec. První horká vlna se odehrála na počátku a druhá na konci měsíce. Srážky v některých obdobích zcela chyběly a v jiných šlo převážně o konvekční srážky (viz tabulka 1). Tabulka s přehledem druhu srážek a dalších charakteristik bude publikována až v prezentaci průběhu srážek za celé období léta.

Za období června a července 2019 spadlo v oblasti 82.2mm srážek (za celé léto 2018 to bylo 91.4mm, z čehož už je možné usuzovat, že to bude letos více a už tomu tak v těchto dnech i je, za léto 2015 spadlo 164.7mm srážek). Za období června a července 2018 spadlo 62.9mm, což je méně než za shodné období roku letošního. Za období června a července 2015 spadlo 97.5mm, což je slabě vyšší úhrn srážek než v letošním roce. V roce 2015 se v oblasti vyskytla v srpnu bouřková situace, při níž napršelo za den 40.5mm srážek, což tvořilo hlavní část srpnového úhrnu. S přihlédnutím k horkému počasí a charakteru těchto a převážně i ostatních srážek je nutno konstatovat velmi zanedbatelný hydrologický vliv.

Závěrem je tedy možné zatím uvést, že letos spadlo doposud více srážek než v loňském roce za shodné období. V roce 2018 byly srážky v srpnu následně slabé, v srpnu 2015 byly nárazově vydatné a prudké. Po proběhnutí počasí v letošním srpnu budou údaje doplněny a společně s teplotním průběhem hydrologickou situaci a sucho významně ovliňujícím bude publikován nový srovnávací článek.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.