Hlavní mrazy skončily, bohužel škodily

()

Jak bylo očekáváno přišly významné noční mrazy. Významné frontální rozhraní přešlo naše území během pátečního večera a noci na sobotu minulý týden (21.3.) a to hned po začátku astronomického jara. Poté následoval vliv mohutné tlakové výše a jasné noci, místy i bez větru, byly ve studené vzduchu ideální pro výskyt silnějšího mrazu. Mráz byl nejvýznamnější za celou letošní zimu. Nyní hlavní mrazy skončily, bohužel ale jak bylo též očekáváno škodily. V ovocnářství poničily mnoho budoucích plodů zejména meruněk. V horských údolích byl mráz nejvýznamnější a to hlavně na Šumavě a v Jizerských horách.

Průběh zimy je příčinou škodlivých mrazů

Velmi teplá zima, o které je pojednáno v článku Zima 2019/2020 byla jedna z nejteplejších, je příčinou výskytu mrazů. Též je příčinou faktu, že mrazy škodí co se týče vegetace. Vysoká teplota převažovala po celou zimní sezónu a vegetace započala svůj rozvoj také velmi brzo. S tím je spojeno tedy i brzké kvetení ovocných stromů. Výskyt jarních mrazů je častý a po teplé zimě navíc vysoce pravděpodobný. Tyto poté způsobí značné škody na plodinách a stromech. Polní a zahradní plodiny můžeme docela dobře ochránit, ale u stromů je to obtížnější a nákladnější. Je to příroda a přirozený vývoj, není to nic neobvyklého. Musíme se s tím vypořádat a brát to jako fakt, jako přirozený vývoj. I když je to bezesporu velká škoda a pro všechny zklamání, zejména pro pěstitele a to profesionální i amatérské.

Jak moc mrzlo, kdy a kde nejvíce?

Nejvíce mrzlo typicky v horských údolích a to hlavně na Šumavě nebo v Jizerských horách. Kvilda-Perla, Kvilda, Březník, Rokytská slať, Jizerka a další. To jsou místa, kde většinou mrzne o poznání více než na zbytku území. Teplota se zdá v těchto oblastech nepředstavitelně nízká, ale je to přirozené. I při této mrazivé epizodě bylo v těchto oblastech každý den méně než -15°C, ojediněle i méně než -20°C.

Sledujte Aktuální teplotu nejen v ČR na naší stránce. O něco mírnější byl mráz dnes ráno, kdy bylo na Šumavě v minimu -18.2°C a to opět v oblasti Kvildy. Z nižších poloh například v Českých Budějovicích bylo -7.6°C a na stanici byl pokořen teplotní rekord pro 25. březen platný z roku 1962. Mráz v horských údolích je zcela běžný, pro nižší polohu to není ke konci března tak časté.

Proč je v údolí tak mrazivo?

S odkazem na nedávný teoretický článek o radiačním ochlazování s názvem Tepelná bilance a radiační ochlazování, je nutno říci, že faktorů ovlivňujících chování teploty vzduchu je více. Vedle průběhu ostatních meteorologických prvků je to právě zejména nadmořská výška a sklon terénu. Chladný vzduch je těžší a v nočních hodinách, kdy chybí zdroj tepla, tento doslova stéká jako řeka dolů do údolí. Tam se hromadí, proto se v údolích mnohem rychleji ochlazuje. Pro rychlé ochlazování je nutné vyjasnění a utišení větru, které podporují vychládání povrchu a tím okolního vzduchu. Současně pokles teploty podpoří příliv dostatečně studeného vzduchu nad naši oblast. To se právě v těchto dnech intenzivně dělo a bylo to znát i na denní teplotě. Při vpádech studenějšího vzduchu se za popsaných vhodných podmínek v těchto oblastech může objevit mráz klidně uprostřed léta, tedy v červenci. A není to nic výjimečného či extrémního, byť to tak z pohledu ostatních lokalit může tak vypadat.

Na jarní mrazy si musíme asi zvykat

Pokud budou zimní sezóny v souvislosti se změnou klimatu teplé podobně jako ta uplynulá nebo obecně spíše teplejší, je poté větší pravděpodobnost tzv. návratu zimy na jaře. Tento průběh počasí bude v dalších letech patrně častý. Proto si musíme na jarní mrazy s rizikem poškození již rozvíjející se vegetace v podobě přípravy budoucích plodů zvyknout. Celkově vidíme na počátku jara velkou proměnlivost počasí. A to bude dokazováno i v příštích dnech. O víkendu se vrátí opět jarní počasí a teplota bude místy přesahovat v maximech 15°C, mrznout nebude ani v noci. Hlavní mrazy tohoto týdne tak skončily. Pro změnu se vrátí ale příští týden. Přijde skutečně další citelné ochlazení, jak avizuje již námi vydaný Výhled na týden ze včerejšího dne. V noci bude více mrznout a přes den bude teplota, podobně jako doposud, jen slabě nad nulou.

Seriózní články k tématu

ŠOPKO, F. Včera 6.4°C pod normálem. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2020. Dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1584953017.

ŠOPKO, F. Začátek jara přinesl mrazivá rána. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2020. Dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1584882042.

ČTK. Zprávy. ČR zažila další mrazivé ráno, na Šumavě bylo minus 18 st. Online, 2020. Dostupné na https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cr-zazila-dalsi-mrazive-rano-na-sumave-bylo-minus-18-st-/1871104.

ČTK. Zprávy. Mrazy poničily sady meruněk, hrozí velké škody. Online, 2020. Dostupné na https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mrazy-ponicily-sady-merunek-hrozi-velke-skody/1870378.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Hlavní mrazy skončily, po jarním počasí ovšem škodily
Název
Hlavní mrazy skončily, po jarním počasí ovšem škodily
Popis
Hlavní mrazy skončily, po jarním počasí ovšem škodily. Jak moc a kde mrzlo a co mráz způsobil. Příčina mrazu a předpověď.
Autor