Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasí

Hlavní mrazy skončily, bohužel škodily

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno přišly významné noční mrazy. Významné frontální rozhraní přešlo naše území během pátečního večera a noci na sobotu minulý týden (21.3.) a to hned po začátku astronomického jara. Poté následoval vliv mohutné tlakové výše a jasné noci, místy i bez větru, byly ve studené vzduchu ideální pro výskyt silnějšího mrazu. Mráz byl nejvýznamnější za celou letošní zimu. Nyní hlavní mrazy skončily, bohužel ale jak bylo též očekáváno škodily. V ovocnářství poničily mnoho budoucích plodů zejména meruněk. V horských údolích byl mráz nejvýznamnější a to hlavně na Šumavě a v Jizerských horách. Hlavní mrazy však skončily.

Průběh zimy je příčinou škodlivých mrazů

Velmi teplá zima, o které je pojednáno v článku Zima 2019/2020 byla jedna z nejteplejších, je příčinou výskytu mrazů. Též je příčinou faktu, že mrazy škodí co se týče vegetace. Vysoká teplota převažovala po celou zimní sezónu a vegetace započala svůj rozvoj také velmi brzo. S tím je spojeno tedy i brzké kvetení ovocných stromů. Výskyt jarních mrazů je častý a po teplé zimě navíc vysoce pravděpodobný. Tyto poté způsobí značné škody na plodinách a stromech. Polní a zahradní plodiny můžeme docela dobře ochránit, ale u stromů je to obtížnější a nákladnější. Je to příroda a přirozený vývoj, není to nic neobvyklého. Musíme se s tím vypořádat a brát to jako fakt, jako přirozený vývoj. I když je to bezesporu velká škoda a pro všechny zklamání, zejména pro pěstitele a to profesionální i amatérské.

Hlavní mrazy skončily: Jak moc mrzlo, kdy a kde nejvíce?

Nejvíce mrzlo typicky v horských údolích a to hlavně na Šumavě nebo v Jizerských horách. Kvilda-Perla, Kvilda, Březník, Rokytská slať, Jizerka a další. To jsou místa, kde většinou mrzne o poznání více než na zbytku území. Teplota se zdá v těchto oblastech nepředstavitelně nízká, ale je to přirozené. I při této mrazivé epizodě bylo v těchto oblastech každý den méně než -15°C, ojediněle i méně než -20°C.

Sledujte Aktuální teplotu nejen v ČR na naší stránce. O něco mírnější byl mráz dnes ráno, kdy bylo na Šumavě v minimu -18.2°C a to opět v oblasti Kvildy. Z nižších poloh například v Českých Budějovicích bylo -7.6°C a na stanici byl pokořen teplotní rekord pro 25. březen platný z roku 1962. Mráz v horských údolích je zcela běžný, pro nižší polohu to není ke konci března tak časté.

Proč je v údolí tak mrazivo?

S odkazem na nedávný teoretický článek o radiačním ochlazování s názvem Tepelná bilance a radiační ochlazování, je nutno říci, že faktorů ovlivňujících chování teploty vzduchu je více. Vedle průběhu ostatních meteorologických prvků je to právě zejména nadmořská výška a sklon terénu. Chladný vzduch je těžší a v nočních hodinách, kdy chybí zdroj tepla, tento doslova stéká jako řeka dolů do údolí. Tam se hromadí, proto se v údolích mnohem rychleji ochlazuje. Pro rychlé ochlazování je nutné vyjasnění a utišení větru, které podporují vychládání povrchu a tím okolního vzduchu. Současně pokles teploty podpoří příliv dostatečně studeného vzduchu nad naši oblast. To se právě v těchto dnech intenzivně dělo a bylo to znát i na denní teplotě. Při vpádech studenějšího vzduchu se za popsaných vhodných podmínek v těchto oblastech může objevit mráz klidně uprostřed léta, tedy v červenci. A není to nic výjimečného či extrémního, byť to tak z pohledu ostatních lokalit může tak vypadat.

Březen byl studený. O víkendu zimní počasí. Na Šumavě změřili pod -27°C. Hlavní mrazy skončily, bohužel škodily. Led po mrazu.

Nyní sice hlavní mrazy skončily, ale na jarní mrazy si musíme asi zvykat

Pokud budou zimní sezóny v souvislosti se změnou klimatu teplé podobně jako ta uplynulá nebo obecně spíše teplejší, je poté větší pravděpodobnost tzv. návratu zimy na jaře. Tento průběh počasí bude v dalších letech patrně častý. Proto si musíme na jarní mrazy s rizikem poškození již rozvíjející se vegetace v podobě přípravy budoucích plodů zvyknout. Celkově vidíme na počátku jara velkou proměnlivost počasí. A to bude dokazováno i v příštích dnech. O víkendu se vrátí opět jarní počasí a teplota bude místy přesahovat v maximech 15°C, mrznout nebude ani v noci. Hlavní mrazy tohoto týdne tak skončily. Pro změnu se vrátí ale příští týden. Přijde skutečně další citelné ochlazení, jak avizuje již námi vydaný Výhled na týden ze včerejšího dne. V noci bude více mrznout a přes den bude teplota, podobně jako doposud, jen slabě nad nulou.

Seriózní články k tématu: hlavní mrazy skončily

ŠOPKO, F. Včera 6.4°C pod normálem. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2020. Dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1584953017.

ŠOPKO, F. Začátek jara přinesl mrazivá rána. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online, 2020. Dostupné na http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1584882042.

ČTK. Zprávy. ČR zažila další mrazivé ráno, na Šumavě bylo minus 18 st. Online, 2020. Dostupné na https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cr-zazila-dalsi-mrazive-rano-na-sumave-bylo-minus-18-st-/1871104.

ČTK. Zprávy. Mrazy poničily sady meruněk, hrozí velké škody. Online, 2020. Dostupné na https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mrazy-ponicily-sady-merunek-hrozi-velke-skody/1870378.