Spadla teplota i srážky

()

Po několika sušších a až velmi teplých dnech došlo k poměrně dlouho očekávané výrazné změně. Přes naše území přechází významné frontální rozhraní a spadla teplota i srážky. Toto rozhraní přineslo citelné ochlazení i na většině území srážky. Dešťové srážky se od vyšších a postupně středních poloh změnily ve sněhové. Od vyšších poloh tak napadl sníh. V posledních hodinách byly sněhové srážky i v polohách středních a to i včetně tvorby slabé sněhové pokrývky. Velmi dobře ukazuje změnu z jarní krajiny a jarního počasí do zimního snímek z kamery Čertovo Břemeno na Jistebnicku na obr. 3 a 4. Včerejší slunečné či spíše zcela jasné počasí s viditelným rozvojem nízké vegetace se změnilo v dnešní sněžení, sněhovou pokrývku a tedy podmračené či mlhavé počasí.

Srážkové úhrny

Na většině území se vyskytly od pátečního odpoledne do dnešního dne srážky, místy byly i intenzivnější. Zejména od vyšších poloh připadl nový sníh, v nižších polohách se jednalo o déšť.

Obr. 1 Akumulace srážek za den do 21.3.2020 8 SEČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší srážkové úhrny za den do 21.3.2020 10 SEČ:

25.6mm Černá v Pošumaví

24.9mm Jelení, Nová Pec

19.8mm Prášily

17.3mm Čachrov

16.3mm Vlkonice

Na jihu a jihozápadě území srážky pokračují během dne. Aktuální i spadlé srážky nabízíme v přehledu map na stránce Aktuální srážky.

Rychlá teplotní změna

Teplota vzduchu klesla po přechodu rozhraní velmi rychle. To jak začínal na naše území pronikat studený vzduch od severu, vidíme na mapce maximální teploty vzduchu včera, 20.3.2020 (obr. 2). Takže se počasí změnilo velmi rychle z jarního na zimní v souladu s předpovědí, která o tomto významném ochlazení hovořila již na počátku tohoto týdne či na konci týdne minulého.

Obr. 2 Maxima teploty vzduchu v Evropě dne 20.3.2020, zdroj: meteociel.fr

Paradoxně s příchodem astronomického jara přišla včera na naše území od severu zima. Dobře je to vidět na obrázku maximální teploty vzduchu za 20.3.2020 v Evropě. Tam je patrné ochlazování od severu. Na jihu ČR bylo ještě velmi teplo, na severu již bylo zhruba o 10°C chladněji. V praxi příchod zimy dobře ilustruje snímek z kamery Čertovo Břemeno na jihu Čech. První (obr. 3) z 20.3.2020 a druhý (obr. 4) z 21.3.2020 dopoledne.

Obr. 3 Snímek z kamery Čertovo Břemeno na jihu Čech z 20.3.2020 dopoledne, zdroj: hydronet.cz

Obr. 4 Snímek z kamery Čertovo Břemeno na jihu Čech z 21.3.2020 dopoledne, zdroj: hydronet.cz

Kdy teplota opět stoupne a vrátí se jaro?

Po několik dnů nyní musíme počítat se studeným prouděním. Vlivem vyjasnění, které se dostaví již dnes v noci, bude v nočních hodinách významněji mrznout. Takový mráz nebyl po většinu zimy nebo mnohde i po celou zimu zaznamenán. Bohužel bude mít tento dopad na již rozkvetlé keře či některé stromy. Pokud máte na zahradě nebo na poli již vzešlé plodiny, bude velmi důležité je přikrýt.

Do poloviny příštího týdne bude v noci totiž významněji mrznout. Minima teploty budou klesat na -3 až -9°C, ojediněle a to zejména na sněhu i níže. Maxima budou dosahovat 0 až 6°C. Oteplení modely slibují po polovině týdne. To začne teplota opět přesahovat 10°C v maximech a nyní některé připouští, že v závěru týdne i 15°C (to ale ponechme zatím s otazníkem).

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Spadla teplota i srážky
Název
Spadla teplota i srážky
Popis
Spadla teplota i srážky. Informace o průběhu počasí při avizovaném citelném ochlazení v době začátku astronomického jara 2020. Spadlé srážky.
Autor