Extrémní počasíPočasíPředpověď větruPrognózy počasí

Vrátí se silný vítr?

Hodnocení článku

Jak bylo už naznačeno při výskytu významného větru na začátku tohoto týdne, silný vítr se na naše území a do okolí ještě tento týden vrátí. Přechodně zesílí s postupem okluzní fronty, která bude spojena s mělčí tlakovou níží. Tato bude postupovat přes Německo zítra a v noci na pátek. Vítr z hlediska našeho území zesílí krátce a významnější nárazy je možné čekat na horách. Tam mohou dosáhnout hodnot kolem 25m/s, jinde budou do 20m/s. V pátek a v sobotu je možné čekat opět pouze mírný vítr. Další hluboká tlaková níže na sebe ale nenechá dlouho čekat.

Na přelomu týdnů bude opět hodně foukat, extrémy z tohoto týdne by se opakovat neměly

V neděli se přiblíží hluboká tlaková níže střední Evropě. Tato bude postupovat přes severozápadní a severní Evropu k východu. Ve střední Evropě opět vznikne tlakový rozdíl a vlivem jeho vyrovnávání zesílí západní proudění. Vítr bude mít opět významnější nárazy hlavně v pondělí, větrno bude ale opět do poloviny dalšího týdne. Nárazy by ale ani v maximech neměly dosáhnout těch, se kterými jsme se setkali tento týden. Většinou se budou pohybovat od 15 do 25m/s, na horách mohou přesáhnout 30m/s. Konkrétní hodnoty se budou ještě zpřesňovat.

Vrátí se silný vítr? Nárazy větru na 17.2.2020 podle modelu GFS.

Obr. 1 Očekávané nárazy větru v km/h dle modelu GFS na 17.2.2020 1 SEČ, zdroj: wetter3.de

Vrátí se tedy silný vítr, ale nebude podle aktuální předpovědí takové nárazy jako tento týden. Nejsilněji by mělo foukat opět v noci na pondělí a během pondělí. To se bude jednat i o silný vítr, v dalších dnech by měl být vítr maximálně čerstvý.

Obr. 2 Poloha tryskového proudění dle předpovědi na neděli 16.2.2020 odpoledne, zdroj: netweather.tv

Situace to bude velmi podobná jako v případě hluboké cyklony z tohoto týdne. Jen bude postup tlakové níže společně s rozložením tlaku vzduchu nad Evropou jiný a nevzniknou takové podmínky pro výskyt tak významného proudění. To ukazuje dobře poloha tzv. tryskového proudění (obr. 2), které se bude táhnout v pásu přes Atlantik a dostávat do centra Evropy. Stejně jako tomu bylo tento týden. Při postupu do vnitrozemí bude slábnout.

V Německu, zejména na severozápadě a severu bude situace horší. Tam lze čekat nárazy větru významnější a to už v noci na neděli. Tyto budou přesahovat i 125km/h, v extrémech může jít i o značně vyšší hodnoty nárazů větru. S přechodem systému front spojeného s tlakovou níží budou souviset samozřejmě i srážky, včetně možnosti výskytu bouřek. Dále dojde k výkyvu teploty vzduchu. Krátce v teplém sektoru cyklony bude velmi teplo, místy téměř jarní počasí. Během týdne se bude ale významněji ochlazovat.