Vrátí se silný vítr?

()

Jak bylo už naznačeno při výskytu významného větru na začátku tohoto týdne, silný vítr se na naše území a do okolí ještě tento týden vrátí. Přechodně zesílí s postupem okluzní fronty, která bude spojena s mělčí tlakovou níží. Tato bude postupovat přes Německo zítra a v noci na pátek. Vítr z hlediska našeho území zesílí krátce a významnější nárazy je možné čekat na horách. Tam mohou dosáhnout hodnot kolem 25m/s, jinde budou do 20m/s. V pátek a v sobotu je možné čekat opět pouze mírný vítr. Další hluboká tlaková níže na sebe ale nenechá dlouho čekat.

Na přelomu týdnů bude opět hodně foukat, extrémy z tohoto týdne by se opakovat neměly

V neděli se přiblíží hluboká tlaková níže střední Evropě. Tato bude postupovat přes severozápadní a severní Evropu k východu. Ve střední Evropě opět vznikne tlakový rozdíl a vlivem jeho vyrovnávání zesílí západní proudění. Vítr bude mít opět významnější nárazy hlavně v pondělí, větrno bude ale opět do poloviny dalšího týdne. Nárazy by ale ani v maximech neměly dosáhnout těch, se kterými jsme se setkali tento týden. Většinou se budou pohybovat od 15 do 25m/s, na horách mohou přesáhnout 30m/s. Konkrétní hodnoty se budou ještě zpřesňovat.

Obr. 1 Očekávané nárazy větru v km/h dle modelu GFS na 17.2.2020 1 SEČ, zdroj: wetter3.de

Vrátí se tedy silný vítr, ale nebude podle aktuální předpovědí takové nárazy jako tento týden. Nejsilněji by mělo foukat opět v noci na pondělí a během pondělí. To se bude jednat i o silný vítr, v dalších dnech by měl být vítr maximálně čerstvý.

Obr. 2 Poloha tryskového proudění dle předpovědi na neděli 16.2.2020 odpoledne, zdroj: netweather.tv

Situace to bude velmi podobná jako v případě hluboké cyklony z tohoto týdne. Jen bude postup tlakové níže společně s rozložením tlaku vzduchu nad Evropou jiný a nevzniknou takové podmínky pro výskyt tak významného proudění. To ukazuje dobře poloha tzv. tryskového proudění (obr. 2), které se bude táhnout v pásu přes Atlantik a dostávat do centra Evropy. Stejně jako tomu bylo tento týden. Při postupu do vnitrozemí bude slábnout.

V Německu, zejména na severozápadě a severu bude situace horší. Tam lze čekat nárazy větru významnější a to už v noci na neděli. Tyto budou přesahovat i 125km/h, v extrémech může jít i o značně vyšší hodnoty nárazů větru. S přechodem systému front spojeného s tlakovou níží budou souviset samozřejmě i srážky, včetně možnosti výskytu bouřek. Dále dojde k výkyvu teploty vzduchu. Krátce v teplém sektoru cyklony bude velmi teplo, místy téměř jarní počasí. Během týdne se bude ale významněji ochlazovat.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Vrátí se silný vítr?
Název
Vrátí se silný vítr?
Popis
Aktuální předpověď, zda se vrátí silný vítr. Informace o očekávané situaci silného proudění o týden později po vlivu níže Sabine.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.