Vrátí se silný vítr?

Hodnocení článku

Jak bylo už naznačeno při výskytu významného větru na začátku tohoto týdne, silný vítr se na naše území a do okolí ještě tento týden vrátí. Přechodně zesílí s postupem okluzní fronty, která bude spojena s mělčí tlakovou níží. Tato bude postupovat přes Německo zítra a v noci na pátek. Vítr z hlediska našeho území zesílí krátce a významnější nárazy je možné čekat na horách. Tam mohou dosáhnout hodnot kolem 25m/s, jinde budou do 20m/s. V pátek a v sobotu je možné čekat opět pouze mírný vítr. Další hluboká tlaková níže na sebe ale nenechá dlouho čekat.

Na přelomu týdnů bude opět hodně foukat, extrémy z tohoto týdne by se opakovat neměly

V neděli se přiblíží hluboká tlaková níže střední Evropě. Tato bude postupovat přes severozápadní a severní Evropu k východu. Ve střední Evropě opět vznikne tlakový rozdíl a vlivem jeho vyrovnávání zesílí západní proudění. Vítr bude mít opět významnější nárazy hlavně v pondělí, větrno bude ale opět do poloviny dalšího týdne. Nárazy by ale ani v maximech neměly dosáhnout těch, se kterými jsme se setkali tento týden. Většinou se budou pohybovat od 15 do 25m/s, na horách mohou přesáhnout 30m/s. Konkrétní hodnoty se budou ještě zpřesňovat.

Obr. 1 Očekávané nárazy větru v km/h dle modelu GFS na 17.2.2020 1 SEČ, zdroj: wetter3.de

Vrátí se tedy silný vítr, ale nebude podle aktuální předpovědí takové nárazy jako tento týden. Nejsilněji by mělo foukat opět v noci na pondělí a během pondělí. To se bude jednat i o silný vítr, v dalších dnech by měl být vítr maximálně čerstvý.

Obr. 2 Poloha tryskového proudění dle předpovědi na neděli 16.2.2020 odpoledne, zdroj: netweather.tv

Situace to bude velmi podobná jako v případě hluboké cyklony z tohoto týdne. Jen bude postup tlakové níže společně s rozložením tlaku vzduchu nad Evropou jiný a nevzniknou takové podmínky pro výskyt tak významného proudění. To ukazuje dobře poloha tzv. tryskového proudění (obr. 2), které se bude táhnout v pásu přes Atlantik a dostávat do centra Evropy. Stejně jako tomu bylo tento týden. Při postupu do vnitrozemí bude slábnout.

V Německu, zejména na severozápadě a severu bude situace horší. Tam lze čekat nárazy větru významnější a to už v noci na neděli. Tyto budou přesahovat i 125km/h, v extrémech může jít i o značně vyšší hodnoty nárazů větru. S přechodem systému front spojeného s tlakovou níží budou souviset samozřejmě i srážky, včetně možnosti výskytu bouřek. Dále dojde k výkyvu teploty vzduchu. Krátce v teplém sektoru cyklony bude velmi teplo, místy téměř jarní počasí. Během týdne se bude ale významněji ochlazovat.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality