Zimní Vánoce v USA a jarní v Evropě

Hodnocení článku

Zimní Vánoce v USA znamenají oteplení v Evropě, kromě severních oblastí. V západní až střední Evropě dochází k průniku teplejšího vzduchu a počasí má charakter spíše jarní než zimní či minimálně též před jarní. Po mrazivém období venku pociťujeme i jinou tzv. vůni vzduchu. I dnes panuje v ČR velmi teplé počasí s maximy teploty slabě nad 10°C, což je pro tuto dobu významný nadprůměr. Převážně teplé až velmi teplé očekáváme počasí i dále. Nejen do konce roku vyjma krátkého ochlazení na přelomu svátků a pracovní části příštího týdne. Ale také v prvních lednových dnech musíme počítat s tím, že dojde opětovně k oteplení a teplota vzduchu se udrží vysoko nad průměrem. Jak tomu bývá, tak v Severní Americe dochází naopak k průniku mrazivého vzduchu ze severu. Vánoce tam jsou ve znamení poměrně drsného zimního počasí.

Velké mrazy a vydatné sněžení přichází v USA na Vánoce, u nás mráz skončil

Ve střední Evropě bylo mrazivo týden a kousek před svátky, těsně před nimi přišlo od jihozápadu pozvolna do celé republiky oteplení. A obecně se střední Evropa nyní vyznačuje nadprůměrně teplým počasím. Do USA zamířil mrazivý vzduch a současně také dostatek vlhkosti, takže se tam vyskytují intenzivní srážky v podobě sněžení. V oblasti jde o jednu z nejhorších vln mrazu a sněžení. Významné snažení zasáhlo i Kanadu, v celé oblasti toto počasí značně ovlivnilo dopravu, včetně letecké, a také energetiku. V oblasti Kanady padlo několik teplotních rekordů, minimum teploty dosáhlo -53°C, v Minnesotě konkrétně -38°C. Jižní Dakota a Montana hlásí extrémních -45°C. V Coloradu se po přechodu výrazné studené fronty velmi rychle ochladilo. Za den tam teplota klesla asi o 40°C. Drsné počasí někde bohužel i zabíjelo. Přes 80 000 lidí v Texasu bylo bez elektrické energie.

Předpokládá se, že v oblasti Velkých jezer dojde ke vzniku významné cyklony. Při velmi prudkém poklesu tlaku vzduchu vznikne velmi silná bouře. Nastanou tak vhodné podmínky pro výskyt silného větru a sněžení, které v kombinaci působí značné komplikace.

Sněhová bouře s výskytem jednou za generaci

Takovou bouři očekávají New Yorku tamní meteorologové. Nárazy větru v oblasti bouře dosáhnou až 105km/h a varují před významnými výpadky elektrické energie. Během víkendu navíc v oblasti napadne až 120cm sněhu. V mnohých oblastech se zastaví běžný chod, nebude totiž při takto extrémním počasí možný. Ve Vermontu na severovýchodě Spojených států již vlakový dopravce přerušil provoz. Již včera tam vítr dosáhl rychlosti 113km/h, na hoře Mount Washington šlo o vítr až 210km/h. Počasí je v této oblasti ale také proměnlivé. Není to tak, že přijde velká zimní vlna a trvá týdny. V některých oblastech s očekává podobně jako příchod také rychlý ústup zimního počasí. Už během víkendu by mohla na severozápadě oblasti teplota stoupnout o 20 až 30°C.

Reference

ČTK. Zprávy. Svět. Do USA přicházejí mrazivé Vánoce, zrušeny byly tisícovky letů. Online, 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality