Jaké bude jaro 2025?
Jaké bude jaro 2025 asi zajímá méně než prognóza odchylek na delší období v podobě zimy, případně léta. Přesto se podíváme jak v základu odchylky teploty vzduchu a spadlých srážek numerické modely n toto klimatické období, které začne už za méně než týden, aktuálně předpovídají. Teplejší ráz počasí, který nás nijak nepřekvapí, by měl pokračovat. To v tomto období už většino uvítá. Teplota vzduchu by měla být nad většinou kontinentu nadnormální. Vzhledem k nízkým zásobám vody ve sněhu zejména v polohách mimo vyšších a horských to však není pozitivní vývoj. Stejně tak fakt, že by mělo být období srážkově průměrné až chudší. Srážkově chudší by měl být počátek období, kdy bude pokračovat z února spíše anticyklonální ráz počasí. Během první poloviny období by se toto mělo ovšem změnit a srážky být již průměrné a snad i průběžnější.
Jaké bude jaro 2025: Shoda předpovědních modelů na teplejším rázu
Evropský kontinent by měl být teplotně mírně až silně nadprůměrný, to ukazují v průměru základní klimatické modely předpovídající n tříměsíční období. Teplotně mírnější počasí se očekává na jihozápadě kontinentu, odchylky či pravděpodobnosti jejich výskytu se však dle typu modelu různí. Shoda však je v základu na teplotně nadnormálním počasí v období jako celku. Tedy převažující vývoj teploty v delším období. To rozhodně nelze interpretovat tak, že se nemohou vyskytnout výkyvy teploty. Zejména zpočátku období bývá počasí značně proměnlivé obecně. S tím souvisejí také teplotní výkyvy. Ty změna klimatu spíše umocňuje. Takže v průměru nadprůměrné počasí sice bude znamenat často teplejší ráz, krátce i velmi teplý, ale také může znamenat krátce tzv kompenzačně studenější. To budou kritická období, která pokud přijdou po delším období velmi teplého počasí a budou v nich zároveň dobré podmínky pro noční mráz v nižších nadmořských výškách, hrozí opět poškození vegetace.
Model ECMWF platí za jeden z nejspolehlivějších a zároveň předpovídajících dlouhé období. Proto prezentujeme na obrázku 1 očekávané odchylky teploty podle tohoto modelu na jaro 2025. Model ukazuje pravděpodobnostní předpověď. Ukazuje vysokou až velmi vysokou pravděpodobnost, že bude počasí teplotně nadprůměrné. Neukazuje intenzitu nadprůměru, tedy jak moc, o kolik stupňů půjdou odchylky teploty do kladných hodnot. Odstíny červené barvy zde ukazují procentuální pravděpodobnost.
Obr. 1 Jaké bude jaro 2025? Odchylky teploty vzduchu od normálu – procentuální pravděpodobnost výskytu na jarní měsíce 2025 podle modelu ECMWF, zdroj: charts.ecmwf.int
Jaké bude jaro 2025: Srážkově snad průměrné
Vzhledem k průběhu zimy a očekávané spíše vyšší teplotě vzduchu během jara lze čekat problémy s dostatečnou zásobou vody, zejména půdní vláhy a samozřejmě v delším kroku pak i té podzemní a s tím souvisejícího jejího nedostatku ve vodních tocích. Pakliže by byly ještě nedostačující srážky, mohli bychom řešit větší sucho ještě do konce jara a co poté teprve v létě. Srážky by však měly být minimálně během jara alespoň průměrné. Počátek jara se má nést ve znamení sušších klimatických podmínek v celé střední Evropě. Vysoký tlak vzduchu se zde v převaze udrží z února. Během období se však postupně ráz počasí změní a očekává se pravidelnější cyklonalita a tedy západní přenos. Je třeba počítat s tím, že se budou střídat teplejší a už samozřejmě i velmi teplá období s těmi chladnějším. A na těchto rozhraních vzduchových hmot se budou tradičně vyskytovat četnější srážky. V první polovině jara mohou mít i mimo vyšší polohy častěji jiné než kapalné skupenství.
Obr. 2 Jaké bude jaro 2025? Odchylky srážek od normálu na jarní měsíce 2025 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov
Pro ilustraci, jak by to mělo vypadat v Evropě se srážkami během klimatologického jara, použijeme model CFS. Ten vidí v centru Evropy jaro srážkově spíše průměrné s možností předpokladu až chudších podmínek, což by měl být vliv prvního měsíce období. Přesvědčit se o tom, že toto ukazuje aktuální výstup modelu CFS můžete na obrázku 2.
TIP: Sledujte Dlouhodobé předpovědi dle modelů na střední až dlouhé období na naší stránce.
Jarní průběh počasí určitě předurčí podmínky pro léto, kdy je teplota vzduchu nejvyšší a často až extrémní. A tím pádem je krajina nejvíce náchylná na sucho, zásoby vody se více snižují a je častá hrozba požárů. A záleží tedy také na tom, s jakými podmínkami toto období začne. Průběh počasí v tomto období též silně rozhoduje o budoucí úrodě plodiny a stromů během vegetačního období roku.