Prognózy počasíSezónní výhledy

Květen 2024 mírně teplejší

Hodnocení článku

I květen 2024 můžeme čekat mírně teplejší, ale již ne tolik jako určitá období posledních dvou měsíců. Také se neočekávají tak významné výkyvy teploty vzduchu. Teplota vzduchu se čeká v souladu se střednědobou předpovědí nadprůměrná v prvních dnech měsíce. Poté se sníží a přiblíží hodnotám kolem normálu. Na těchto hodnotách by se měla bez větších výchylek udržet do konce měsíce. Srážek bude během měsíce po sušších týdnech také přibývat. Vzhledem k období a vyšší teplotě půjde častěji o konvekční srážky s lokálně rozdílnými úhrny. Celkově by mělo srážek ale přibývat a to téměř po celý měsíc. Kolem poloviny měsíce se zvyšování průměrných srážek krátce zastaví. Rozdíly v jejich úhrnech a míra nejistoty se během měsíce typicky zvyšují.

Květen 2024 mírně teplejší. Odchylky teploty vzduchu od normálu podle modelu CFS.

Obr. 1 Květen bude mírně teplejší. Odchylky teploty vzduchu od normálu na květen 2024 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Květen 2024 by měl být jen mírně teplejší

Teplota vzduchu by v květnu již neměla dosahovat tak vysokých odchylek. Celkově bude květen 2024 ale mírně teplejší než činí normál. Ani výchylky naopak do nízké teplot by neměly být tak velké. Teplota vzduchu se během května sníží z nadprůměrných hodnot. Měl by se pohybovat kolem normálu, ale mírné výchylky samozřejmě vyloučit nelze. Jak celek by měl květen zejména vlivem prvních dnů s mírně nadprůměrnou teplotou skončit jako slabě až mírně nadnormální. Pod nulu by ani při chlazení teplot vyloženě klesat neměla, ale přízemní mráz při zmenšení oblačnosti ve studených obdobích hrozí. Podle současného odhadu bude nejchladněji v polovině měsíce, kdy může teplota dosáhnout v minimech nuly nebo se jí přiblížit a při zemi pak bude mrznout. To by mělo odpovídat tzv. ledovým mužům od 12. do 14. května, kdy se odehrává podle této pranostiky poslední mráz mimo hory před létem. Odpolední maxima by měl dosahovat či lehce přesahovat i letních 25°C, vyjma chladnějších epizod.

Srážek se očekává průměrné množství. Po spíše sušších dnech srážek přibude a poté by se měly vyskytovat průběžněji. Samozřejmě lokálně je nutné během měsíce očekávat spíše rozdílné úhrny srážek. Místy i přesahující normál, jinde naopak normál nedosahující.

Napsat komentář