Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Vydatnější déšť i přízemní mráz

Hodnocení článku

Vydatnější déšť i přízemní mráz nás čeká v příštím týdnu. Do poloviny května se vždy musí počítat s rizikem výskytu mrazu i mimo vyšší a horské polohy. Letos se v dubnu vyskytlo významně studené období, které následovalo významně teplé období. Nyní však dojde k dalšímu zásadnímu ochlazení a po následném protrhání oblačnosti se musí počítat s přízemním mrazem. Nejvíce bude přízemní mráz hrozit ve čtvrtek. Podle současných výpočtů numerických modelů to nebude naposledy. O týden později by se měli významně uplatnit tzv. ledoví muži. Zda se skutečně tento vývoj potvrdí upřesní další prognózy.

Vydatnější déšť v úterý, přízemní mráz ve čtvrtek

V úterý ovlivní počasí u nás tlaková níže a s ní spojený okludující frontální systém postupující od západu. V prostoru tohoto systému se očekávají vydatnější srážky. Vlivem trvalejšího deště se musí počítat a typicky nízkou teplotou po celý den. Po protrhání oblačnosti se ve studeném vzduchu vyskytnou přízemní mrazy a to hlavně ve čtvrtek. Teplota vzduchu klesne na 6 až 2°C, v závislosti na oblačnosti pak bude na některých místech mrznout. Více oblačnosti a další srážky přinese vedle volné poloviny týdne také konec týdne, tedy víkend. Opět se mohu vyskytnou trvalejší denní srážky, při kterých zůstane teplota dosti nízko. Po této srážkové situaci a zmenšení oblačnosti se tedy čeká v typickém období zmrzlých opět patrně četný přízemní mráz.

Vydatnější déšť a přízemní mráz. Maxima teploty na 7.5.2014. Minima teploty na 9.5.2024 a riziko přízemního mrazu.

Obr. 1a Maxima teplot na 7.5.2024 (nahoře) a obr. 1b Minima teploty na 9.5.2024 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty příští týden:

Po 6.5.: 20 až 24°C, na Z/SZ/S 15 až 19°C

Út 7.5.: 11 až 15°C, při četnějších srážkách 11°C

St 8.5.: 11 až 15°C

Čt 9.5.: 14 až 18°C

Pá 10.5.: 15 až 19°C

So 11.5.: 11 až 15°C, na JV/V 19°C

Aneb, kde je to léto z dubna? Teplota vzduchu se nyní pohybuje kolem dlouhodobého normálu pro začátek května, takže jde o teplotu běžnou pro tuto dobu. Žádné delší období s vyšší teplotou se nečeká, jen v těchto dnech je teplota krátce slabě nadprůměrná. Následně to vypadá na chladnější období, včetně výskytu studených nocí i s přízemním mrazem.

Akumulace srážek na 5. - 9.5.2024.

Obr. 2 Akumulace srážek do čtvrtka 9.5.2024 8 SELČ podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Napsat komentář