PočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Leden 2019 bude teplý a vlhčí

Hodnocení článku

Vyšla pravidelná vyhlídka průběhu počasí a odchylek teplot a srážek od normálu pro první měsíc roku 2019 na stránce Výhled na měsíc. Prognóza slibuje pokračování střídání teplot s tím, že by mělo převážit teplejší počasí. A také bude v lednu pokračovat vlhčí počasí, což je po suchém roce 2018 dobrou zprávou, byť mimo vyšší a horské polohy spadne většině srážek ve formě deště bez akumulace vody ve sněhové pokrývce. Podle prognózy, kterou jsou si numerické modely poměrně jisty, nás v lednu nečeká mimo hory žádné delší mrazivé období s výskytem celodenních mrazů. Vývoj počasí bude v celém měsíci podobný tomu v prvních dnech, což dobře ilustruje střednědobá předpověď den po dni. Najdete si v souhrnných grafech na naší stránce Výhled na týden. Tato prognóza upřesňuje měsíční odhad vývoje počasí a odchylek teplot a srážek. Takže leden 2019 bude teplý a vlhčí.

V lednu bude více srážek, často bude ale mimo hory pršet

Skupenství srážek se bude i nadále dosti měnit, ale v polohách pod 500m zejména převládnou srážky kapalné nebo smíšené. Vlivem střídání teplot se zde budou přechodně měnit na sněhové. Avšak jen krátce, proto by nemělo dojít ke tvorbě významnější sněhové pokrývky a případná slabá pokrývka setrvá na površích dlouho. Častěji se bude ale vyskytovat náledí nebo v případě částečně roztátého sněhu zmrazky. To bude platit o nejbližších dnech a s přihlédnutím k očekávanému vývoji počasí i o zbývajících dnech měsíce. Při vlivu cyklon a systémů front v západním proudění, které právě převládne a po případných změnách cirkulace se brzo obnoví, je možno čekat podobně jako nyní v úvodu měsíce častěji silný nebo alespoň čerstvý vítr.

Hodně srážek, což potvrzují už střednědobé prognózy, přinese začátek měsíce. V polovině srážek významněji ubude, ke konci opět mírně přibude. Teploty budou hodně střídavé a maximální mohou krátce vystoupit na významněji vyšší hodnoty a to i nad 6-8°C podobně jako tomu bylo na Nový Rok. Brzo se ovšem významněji sníží a krátce mohou být i v nížinách zimní, což bude situace nejbližších dnů. Podobný průběh teplot lze předpokládat vzhledem k prognózám i v dalších týdnech ledna.

Odhadovat vývoj počasí na více než 14 dní je ovšem problematické i co se týče pouhých odhadů odchylek teplot a srážek a přibližného chodu počasí. Proto je předpověď na konec měsíce dosti nejistá. Přesto modely vykazují pro tento měsíc docela vysokou jistotu. I tak bude spolehlivější se více řídit týdenními výhledy počasí.

Klimatický výhled najdete například na stránce NOAA.