Na novoroční ohňostroje silný vítr i srážky

Hodnocení článku

Dnes pořádá poměrně velká část měst a obcí vlastní ohňostroje k přivítání roku 2019. Počasí začne být večer ale význačné až extrémní, proto pozor i v případě, že se chystáte odpalovat pyrotechniku ještě i soukromě. Počasí na tyto akce, které přilákají každý rok mnoho lidí, nebude příliš vhodné. I když dnes teploty dosahují na leden vysokých hodnot, aktuálně až 9.5°C na Mělnicku, bude večer zima. Tu umocní zejména silný vítr, který se postupně rozfouká. Současně se začne ochlazovat. Příčinou význačného počasí bude studená fronta systému tlakové níže nad severní Evropou a rozdíl v tlaku vzduchu mezi touto níží a mohutnící tlakovou výší u Británie. S frontou budou spojeny také srážky, které postupují již nyní z Německa od severozápadu nad naše území. Aktuální srážky nejen u nás můžete sledovat na naší stránce Aktuální srážky. Pro srážkovou činnost nad Německem se hodí například forma německého radaru na stránce Niederschlagsradar. Je nutno čekat na novoroční ohňostroje silný vítr i srážky.

Studená fronta a význačné počasí od dnešního večera

První srážky, které budou ve formě občasného deště či přeháněk postupně na většině území, přicházejí nyní od severozápadu. Na většině území Čech je lze čekat již mezi 17. až 20. hodinou, kdy se konají ohňostroje, včetně toho v hlavním městě. Během večera budou srážky již na většině území a přejdou na horách, během večera postupně až do nížin ve smíšené či sněhové. V noci na zítřek bude na četných místech našeho území občas sněžit. Místy se může tvořit náledí a zmrazky, proto ráno pozor na silnicích i chodnících, ať nemáte první pracovní den roku nepříjemné zážitky.

Silný vítr bude foukat s příchodem studené fronty. Během odpoledne a podvečera bude hlavně v Čechách čerstvý, až později večer pak silný a sílit bude na většině území. Nárazy větru dosáhnou 15 až 20m/s, na horách 25m/s. Až pozdě večer a v noci to bude o něco více, do 25m/s, na horách i slabě přes 30m/s. I zítra bude hlavně ráno a dopoledne velmi větrno, poté začne vítr slábnout. Čerstvý bude ale po celý den. K večeru bude zítra rychlejší na severovýchodě a východě země, na západě bude už značně slábnout.

Ale přidají se zimní jevy, stále bude hrozit v nižších či středních polohách náledí a to hlavně od středečního večera. Teploty klesnou postupně na celém území mírně pod nulu. Od vyšších poloh budou při sněžení a silném větru vznikat pro změnu sněhové jazyky, postupně na horách i závěje a to od zítřka a po celý čtvrtek. Na horách lze čekat trvalejší sněžení, jinde občasné a postupně spíše místní srážky.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality