Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na konci týdne přes deset stupňů

Hodnocení článku

Na konci týdne bude přes deset stupňů. Bylo a opět bude, jen zas trochu někde jinde. Teplotní inverze dnešním přechodem slabé studené fronty končí. Na horách se skutečně ochladí, v nížinách se po přechodu studené fronty většinou oteplí. Byť to zní zvláštně, v těchto případech tomu tak bývá. V nížinách se většinou hromadil studený vzduch a nepronikal tam vzduch teplý. Zatímco na vrcholcích hor bylo v pondělí a včera až 14°C a teplota tam bylo i v noci. V nížinách se teplota pohybovala i kolem nuly. Studená fronta v tomto případě tedy přinese konec teplotní inverze a vzestupu teploty vzduchu s výškou. Tím pádem se teplota ve výšce vrátí směrem k normálu a do nížin již běžně pronikne teplý vzduch. Proto se tam většinou oteplí. Oteplování bude pokračovat v závěru týdne a na počátku toho dalšího, kdy teplota v maximech přesáhne 10°C a místy zřejmě 12°C.

Na konci týdne přes deset stupňů, poté možná krátce k patnácti

Na konci týdne přes deset stupňů. Teplota vzduchu v 850hPa na 2.2.2024.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa na 2.2.2024 a nástup teplého proudění ve výšce od západu během víkendu, zdroj: meteociel.fr

Na konci týdne teplota zaznamená teplota opět vzestup. Maxima po určité době vystoupí na 10°C a ojediněle výše. Teplo bude i v noci, neboť čekáme spíše hodně oblačnosti. K tomu čerstvý vítr v západním proudění a samozřejmě přísun teplejšího vzduchu než v případě opačného proudění či proudění od severozápadu až severu. A také oproti situaci teplotní inverze, kdy kromě vrcholků hor v noci mrzlo. Na přelomu týdnů nebude moci být o nočním mrazu vůbec teč, teplota vzduchu bude vysoce nadprůměrná. Mnohde se oproti té denní nijak moc nezmění. Střídavé počasí bude ale pokračovat a teplo také dlouho nevydrží. Krátce by mohla teploty přesáhnout místy 12°C, ale poté avizují některé numerické modelů významnější ochlazení a sestup teploty k normálu pro začátek února.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 1.2.: 4 až 8°C, na SV/V 4°C

Pá 2.2.: 2 až 7°C

So 3.2.: 7 až 11°C

Ne 4.2.: 7 až 11°C

Po 5.2.: 9 až 13°C

Jaký bude další vývoj teploty? Tam se výstupy numerických modelů hodně rozcházejí. Předpokládá se významné ochlazení a nástup studené epizody, ale také pokračování dosavadního dosti teplého počasí. Na přesnější vývoj počasí si musíme počkat. Po teplotní inverzi nás v dohledné době však čeká dosti teplé počasí ve dne i v noci a častější srážky. Ty budou kapalné vzhledem k očekávané teplotě mimo hory ve všech nadmořských výškách a od konce týdne i v těch horských.