Prognózy počasíSezónní výhledy

Únor 2024 se čeká teplý a vlhký

Hodnocení článku

Únor 2024 se čeká teplý a vlhký. Co si z dlouhodobého výhledu na poslední klimatologicky měsíc můžeme obecně vzít? Očekává se převaha západního přenosu vzduchových hmot. To ilustruje vlhké počasí, s předpokladem spadu vyšších srážek na západě. Odtud budou frontální systémy nejčastěji přicházet. Tento ráz počasí započíná již nyní hned na začátku měsíce. A během měsíce by měl tento typ cirkulace sílit a převládnout. To ukazuje též předpověď nadprůměrné teploty. Z toho plyne, že mimo hory se příliš často zimní počasí se sněhem nevyskytne. V nížinách spíše výjimečně. A naopak výjimečně můžeme čekat dešťové srážky i na horách.

Zima v nížinách spíše výjimečně, únor 2024 se čeká teplý

Únor 2024 se čeká teplý a vlhký. Srážkové odchylky podle modelu CFS.

Obr. 1 Srážkové odchylky na únor 2024 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Zima se v nížinách vyskytne jen velmi krátce, zatímco v lednu a zejména v prosinci se objevila i delší období s mrazem a sněhem. Počasí by mělo být v dalších týdnech teplé, některé modely však značí po polovině měsíce ochlazení a přeci jen výskyt studené epizody. Nejistota ale již od 7. dne předpovědi dosti narůstá. Zatím tedy není možné vývoj počasí na období delší než 14 dnů odhadnout. Alespoň obecný odhad vývoje odchylek teploty a srážek říká, že v nejkratším měsíci roku převáží vyšší teplota než je v tomto období běžné. A srážky budou také vyšší, což ukazuje na převahu spíše průběžných a v některých obdobích i významnějších srážek bez výskytu delších suchých epizod.

Teplé počasí by mělo vydržet přibližně do poloviny měsíce. Poté se mírně ochladí a je tedy naděje na výskyt kratšího vpádu studenějšího vzduchu. Takový, aby se krátce vyskytlo zimní počasí i v nižších nadmořských výškách. Ke konci měsíce se ovšem teplota pravděpodobně opět zvýší a vrátí se intenzivní západní proudění. Srážek by mělo být přibližně shodné množství s malými rozdíly během měsíce. Nadprůměrné množství srážek patrně spadne před polovinou měsíce. V jeho polovině jich mírně ubude, aby jich ke konci měsíce mohlo opět mírně přibývat.