Na konci týdne sněžení i v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekávat lze na konci týdne sněžení i v nížinách. V týdnu bude pokračovat ochlazování, které kopíruje dlouhodobý normál klimatu na našem území. Srážek v posledním listopadovém týdnu mírně přibude. Významnější srážky modely předpokládají zejména pro východ republiky. Tyto nutno čekat často sněhové. Od vyšších poloh s akumulací sněhu a na konci týdne se objeví sněžení i v nižších nadmořských výškách. Na horách pravděpodobně půjde o základ sněhu nadcházející zimní sezóny.

Týden 15. až 21.11.2021

Předpověď

Více frontální oblačnosti a častější srážky, jen přechodně zmenšená oblačnost. Ráno včetně nížin často mráz a při namočení povrchů nutno čekat první náledí letošní chladné části roku. Od vyšších poloh se vytvoří sněhová pokrývka. Hlavní srážky spadnou ve druhé polovině týdne a vydatnější srážky čekejme pravděpodobně na východě republiky. Významněji a trvaleji zasněží obecně na hřebenech hor. I v nížinách ovšem bude možné toto počasí nazvat spíše zimním co do teploty vzduchu. Ta totiž nepřekročí 8°C, během druhé poloviny týdne vystoupí často jen do 5-6°C maximálně.

Tento přehled upřesní třikrát týden náš Výhled na týden. Nutno zdůraznit, že tento průběh počasí je pro naše území v tomto období typický. Možná panuje zvyk z minulých let na vyšší teplotu nejen na konci listopadu, ale i po většinu prosince. Tyto roky šlo ovšem často i o významně nadprůměrnou teplotu. Letos máme teplotu průměrnou a i dlouhodobější výhled počítá stále s poklesem teploty podle dlouhodobého normálu. Proto sněžení a krátce pravděpodobně i slabší sněhová pokrývka budou častější i v nižších výškách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C první den, poté většinou +2 až -3°C a při delším vyjasnění -6°C
  • Nejvyšší teplota: 3 až 8°C, ke konci týdne 0 až 6°C
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 520mm/cm, SV/V území a to hlavně hory 2050mm/cm a ojediněle více, odchylka období: průměrné

Synoptická situace a závěr

Přes ČR přejde studená fronta. Ta ukončí příliv teplejšího vzduchu na naše území. Ze západní Evropy se přesune tlaková výše. Ve druhé polovině týdne lze očekávat cyklonální počasí s přílivem studeného a vlhčího vzduchu.

Teplota i srážky zůstanou i v posledním týdnu listopadu na průměru, ale u srážek lze čekat rozdíly. Na SV/V pravděpodobně spadne i více srážek než je na konci listopadu běžné. Naopak na Z/SZ jich čekají modely méně, tam půjde i o průměr tohoto období. Sledujte modelové mapy různého druhu s velkou nabídkou předpovídaných prvků na stránce pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality