Prognózy počasíTýdenní výhledy

Na konci týdne sněžení i v nížinách

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekávat lze na konci týdne sněžení i v nížinách. V týdnu bude pokračovat ochlazování, které kopíruje dlouhodobý normál klimatu na našem území. Srážek v posledním listopadovém týdnu mírně přibude. Významnější srážky modely předpokládají zejména pro východ republiky. Tyto nutno čekat často sněhové. Od vyšších poloh s akumulací sněhu a na konci týdne se objeví sněžení i v nižších nadmořských výškách. Na horách pravděpodobně půjde o základ sněhu nadcházející zimní sezóny.

Týden 15. až 21.11.2021

Na konci týdne sněžení i v nížinách. Led u břehů potoka.

Předpověď

Více frontální oblačnosti a častější srážky, jen přechodně zmenšená oblačnost. Ráno včetně nížin často mráz a při namočení povrchů nutno čekat první náledí letošní chladné části roku. Od vyšších poloh se vytvoří sněhová pokrývka. Hlavní srážky spadnou ve druhé polovině týdne a vydatnější srážky čekejme pravděpodobně na východě republiky. Významněji a trvaleji zasněží obecně na hřebenech hor. I v nížinách ovšem bude možné toto počasí nazvat spíše zimním co do teploty vzduchu. Ta totiž nepřekročí 8°C, během druhé poloviny týdne vystoupí často jen do 5-6°C maximálně.

Tento přehled upřesní třikrát týden náš Výhled na týden. Nutno zdůraznit, že tento průběh počasí je pro naše území v tomto období typický. Možná panuje zvyk z minulých let na vyšší teplotu nejen na konci listopadu, ale i po většinu prosince. Tyto roky šlo ovšem často i o významně nadprůměrnou teplotu. Letos máme teplotu průměrnou a i dlouhodobější výhled počítá stále s poklesem teploty podle dlouhodobého normálu. Proto sněžení a krátce pravděpodobně i slabší sněhová pokrývka budou častější i v nižších výškách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C první den, poté většinou +2 až -3°C a při delším vyjasnění -6°C
  • Nejvyšší teplota: 3 až 8°C, ke konci týdne 0 až 6°C
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 520mm/cm, SV/V území a to hlavně hory 2050mm/cm a ojediněle více, odchylka období: průměrné

Synoptická situace a závěr: Na konci týdne sněžení i v nížinách

Přes ČR přejde studená fronta. Ta ukončí příliv teplejšího vzduchu na naše území. Ze západní Evropy se přesune tlaková výše. Ve druhé polovině týdne lze očekávat cyklonální počasí s přílivem studeného a vlhčího vzduchu.

Teplota i srážky zůstanou i v posledním týdnu listopadu na průměru, ale u srážek lze čekat rozdíly. Na SV/V pravděpodobně spadne i více srážek než je na konci listopadu běžné. Naopak na Z/SZ jich čekají modely méně, tam půjde i o průměr tohoto období. Sledujte modelové mapy různého druhu s velkou nabídkou předpovídaných prvků na stránce pivotalweather.com.