Prognózy počasíTýdenní výhledy

Suchý týden, na konci týdne lokální bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás suchý týden, na konci týdne lokální bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Počasí bude krátce tropické a to právě na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Zatímco zpočátku týdne budou noci velmi studené v chladném vzduchu a hlavně vlivem vyjasnění, na konci velmi teplé. Podobné to bude přes den, zpočátku týdne bude počasí letní, ke konci tropické a teplota krátce i přesáhne 30°C. Ochlazení lze čekat právě na konci týdne a to pravděpodobně o víkendu, kdy dorazí na frontě bouřková činnost.

Týden 14. až 20.6.2021

Předpověď

Suchý týden, na konci lokální bouřky. Letní řeka a slunné počasí.

V pondělí celý den očekáváme převážně jasné počasí. Během týdne pak málo oblačnosti, avšak již nikoli celý den zcela slunečno. Dosti studené budou noci na počátku týdne, zejména hned v pondělí. Naopak velmi teplé budou na konci týdne, kdy bude vrcholí na naše území příliv teplého vzduchu z východních směrů a zároveň na obloze hodně oblačnosti. Také se přidají místy srážky převážně konvekčního charakteru. Vzhledem k období a teplotě hlavně bouřky a to místy i silné s prudkými srážkami a dalšími nebezpečnými jevy. Tuto informaci je nutné v tomto výhledu brát orientačně a obecně. Detailnější předpověď je možná až v řádu několika málo dnů. Ochlazení, tedy změnu počasí, modely spíše oddalují. Nastane až v úplném závěru týdne nebo na počátku týdne dalšího. Nejvyšší teplota se předpokládá právě na víkendové dny.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 5°C, postupně 18 až 12°C
  • Nejvyšší teplota: 20 až 27°C, postupně 25 až 30°C a o víkendu až 33°C
  • Průměrná teplota: 15 až 19°C, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1535mm, velmi lokálně 50mm, shrnutí období: průměrné až podprůměrné (lokální i větší rozdíly)

Synoptická situace a závěr: Na konci týdne lokální bouřky

Vysoký tlak vzduchu přejde na počátku týdne přes naše území. Zpočátku k nám bude pronikat chladnější vzduch od severu. Během týdne se k nám dostane teplý vzduch z východních směrů po zadní straně anticyklony. Tato se odsune do východní části střední Evropy. Ke konci týdne vyvrcholí příliv teplého vzduchu na naše území před přechodem frontálního rozhraní.

Po většinu týdne bude počasí suché a bohaté na sluneční svit. Zpočátku v chladnějším vzduchu klesne vlhkost půdy jen slabě a vodnosti toků budou setrvalé. Během týdne bude pokles v obou případech rychlejší. V úplném závěru týdne zakolísá, místy i významně, vlivem rozložení srážek v i silných bouřkách. Půjde o krátkodobě lokálně významnější odtokové situace. Předpověď parametrů pro vznik bouřek sledujte na stránce Předpověď konvekce. Modelové předpovědi můžete sledovat například na stránce pivotalweather.com. Týdenní výhled upřesňujeme na naší stránce Výhled na týden.