Suchý týden, na konci týdne lokální bouřky

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás suchý týden, na konci týdne lokální bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Počasí bude krátce tropické a to právě na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Zatímco zpočátku týdne budou noci velmi studené v chladném vzduchu a hlavně vlivem vyjasnění, na konci velmi teplé. Podobné to bude přes den, zpočátku týdne bude počasí letní, ke konci tropické a teplota krátce i přesáhne 30°C. Ochlazení lze čekat právě na konci týdne a to pravděpodobně o víkendu, kdy dorazí na frontě bouřková činnost.

Týden 14. až 20.6.2021

Předpověď

V pondělí celý den očekáváme převážně jasné počasí. Během týdne pak málo oblačnosti, avšak již nikoli celý den zcela slunečno. Dosti studené budou noci na počátku týdne, zejména hned v pondělí. Naopak velmi teplé budou na konci týdne, kdy bude vrcholí na naše území příliv teplého vzduchu z východních směrů a zároveň na obloze hodně oblačnosti. Také se přidají místy srážky převážně konvekčního charakteru. Vzhledem k období a teplotě hlavně bouřky a to místy i silné s prudkými srážkami a dalšími nebezpečnými jevy. Tuto informaci je nutné v tomto výhledu brát orientačně a obecně. Detailnější předpověď je možná až v řádu několika málo dnů. Ochlazení, tedy změnu počasí, modely spíše oddalují. Nastane až v úplném závěru týdne nebo na počátku týdne dalšího. Nejvyšší teplota se předpokládá právě na víkendové dny.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 12 až 5°C, postupně 18 až 12°C
  • Nejvyšší teplota: 20 až 27°C, postupně 25 až 30°C a o víkendu až 33°C
  • Průměrná teplota: 15 až 19°C, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1535mm, velmi lokálně 50mm, shrnutí období: průměrné až podprůměrné (lokální i větší rozdíly)

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu přejde na počátku týdne přes naše území. Zpočátku k nám bude pronikat chladnější vzduch od severu. Během týdne se k nám dostane teplý vzduch z východních směrů po zadní straně anticyklony. Tato se odsune do východní části střední Evropy. Ke konci týdne vyvrcholí příliv teplého vzduchu na naše území před přechodem frontálního rozhraní.

Po většinu týdne bude počasí suché a bohaté na sluneční svit. Zpočátku v chladnějším vzduchu klesne vlhkost půdy jen slabě a vodnosti toků budou setrvalé. Během týdne bude pokles v obou případech rychlejší. V úplném závěru týdne zakolísá, místy i významně, vlivem rozložení srážek v i silných bouřkách. Půjde o krátkodobě lokálně významnější odtokové situace. Předpověď parametrů pro vznik bouřek sledujte na stránce Předpověď konvekce. Modelové předpovědi můžete sledovat například na stránce pivotalweather.com. Týdenní výhled upřesňujeme na naší stránce Výhled na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Suchý týden, na konci týdne lokální bouřky
Název
Suchý týden, na konci týdne lokální bouřky
Popis
Suchý týden, na konci týdne lokální bouřky. Stručný přehled vývoje počasí a hodnot základních prvků s odchylkami na týden 14.-20.6.2021.
Autor