Předpověď srážekPrognózy počasí

Deštivo do začátku září

Hodnocení článku

Jak uvádějí předchozí předpovědi, celý tento týden možno očekávat vlhké počasí. Výjimkou byl včerejší den, který se až na výjimky obešel bez srážek a s menší oblačností. Hodně srážek spadne i v první polovině týdne následujícího, takže bude deštivo do začátku září. Srážkově bohatší období nyní na konci srpna kompenzuje o něco sušší, které převládlo kolem poloviny měsíce. Ve spojení s vlhkým počasím je také nižší teplota vzduchu. I díky tomu se na území ČR nerozvíjí sucho. Počasí tak výletům nepřeje, ale určitě je na místě podívat se na to jiným pohledem. Srážky patří k projevům počasí a to i v létě. Navíc jsou u nás jediným zdrojem vody, díky čemuž máme důležité vody dostatek. Naopak výjimečně suché roky, kdy srážky dlouhodoběji chyběly, byly netypické až extrémní.

Časté přeháňky o víkendu, na počátku příštího týdne i déšť

Srážky lokálního charakteru, ale poměrně četné, nás čekají od dnešního dne do konce týdne. Přeháňková činnost bude velmi častá a srážky se objeví téměř na celém území do začátku září. Není úplně možné říci, kdy bude přeháněk více a kdy méně. Každý se objeví na území ČR poměrně četně. Najdou se místa, kdy se jich v určité dny vyskytne méně. Velmi ojediněle i místa, kde se neobjeví žádná. Poté ale také oblasti, kde přejde přeháněk za den několik a mohou být i srážkově vydatné.

Během pondělí a úterý nového týdne, tedy v posledních dnech srpna, se objeví v ČR i trvalejší déšť. Ten podle současných výpočtů numerických modelů zasáhne většinu území, ale podstatněji severovýchod a východ země. Srážky budou zejména na samotném východě pokračovat i ve středu, první zářijový den. Na takto dlouhou dobu dopředu se ale prognózy zatím liší. Jde o předběžný odhad výskytu srážek obecně a pravděpodobnosti jejich výskytu. Nelze zatím stanovit kolik kde spadne srážek a případně zda půjde o vydatné srážky. Zatím to vypadá, že minimálně na východě ČR mohou být srážky od pondělí do středy i vydatné, tedy extrémní. Po prvním září srážky ustanou či spíše půjde o jejich méně častý a lokální výskyt. Ustanou četné srážky, zcela ovšem srážková činnost na dlouho neustane (obr. 1). Dosti deštivo však bude do začátku září.

TIP: Sledujte Předpověď srážek s mapami různých numerických modelů na nejbližší dobu dopředu. Deštivo čekejme do začátku září.

Pravděpodobnost výskytu srážek na další dny – přibližně:

Pá 27.8.: 85%

So 28.8.: 65%

Ne 29.8.: 90%

Po 30.8.: 100%

Út 31.8.: 100%

Srpen skončí studeným počasím, deštivo čekáme do začátku září

Deštivo do začátku září. Ensemble modelu GFS z 26.8.2021.

Obr. 1 Deštivo do začátku září. Ensemble modelu GFS z 26.8.2021, zdroj: wetterzentrale.de

Větší jistotu slibuje předpověď co se vývoje teploty týče. Její očekávaný vývoj vidíme vedle srážek na ensemblu modelu GFS na obr. 1. Podprůměrná teplota se změní během září na hodnoty kolem dlouhodobého normálu. To, že srpen skončí chladnější je už jisté. Vývoj teploty během prvních zářijových dnů je ovšem méně jistý. To ukazuje rozkolísanost jednotlivých variant vývoje teploty na uvedeném grafu. Graf je vztažen k Praze. Ohledné srážek se předpověď vždy více rozchází. Důležitý je průměr variant v konkrétním výstupu modelu.

Nízký tlak vzduchu nad střední Evropou – chladný a vlhký vzduch a deštivo do začátku září

Deštivo do začátku září. Synoptická situace na 27.8.2021.

Obr. 2 Synoptická situace – předpověď na pátek 27.8.2021, zdroj: dwd.de

Příčinou chladného a vlhkého počasí na přelomu měsíců a hlavně nyní v závěru srpna je a bude nízký tlak vzduchu nad centrální Evropou. Nyní ovlivňuje tlaková níže nad Polskem počasí u nás a v okolí, především tedy v Polsku. Tam spadne srážek plošně společně s východem naší země nejvíce. Další tlaková níže ovlivní počasí v ČR a okolí právě od konce týdne a bude ho určovat minimálně do úterý. Bude příčinou nejprve a na konci období přeháňkové činnosti. Ale i trvalejšího deště, jak je zmíněno výše. Na konci srpna se chladné a vlhké počasí uplatňuje často. Vlivem velké oblačnosti a výskytu četných srážek přes den dochází ke změnám teploty vzduchu.

Krátce může být i tepleji, po náhlém příchodu prudké přeháňky je tomu ovšem naopak. Toto počasí můžeme nyní čekat stabilněji. Příliv chladného vzduchu s dostatkem vlhkosti od západu až severozápadu nás tak čeká i v dalším zhruba týdnu. Vliv vyššího tlaku vzduchu se zatím nijak neuplatní, ani v podobě krátkodobého výběžku jako tuto středu.