O víkendu bylo letos zatím nejtepleji
O víkendu bylo letos zatím nejtepleji, na území ČR vystoupila teplota vzduchu jak bylo predikováno nad 36°C. Maxima dokonce lehce přesáhla i extrémních 38°C a to na Plzeňku a nedaleko Prahy. Významně vysoká teplota vzduchu nad 38°C se vyskytla i na jiných místech. Největší horko bylo tedy na Plzeňsku a v centrální části Čech, přesněji v té západní až severní části Středočeského kraje. Extrémní horko panuje v celé jižní Evropě, kde ovlivňuje počasí rozsáhlá tlaková výše. Celá samotná jižní Evropa se potýká s počasím bez srážek, se kterým je spojeno extrémní horko již delší dobu. A prognóza hlásí sucho a horko pro tuto část Evropy i nadále, teplota vzduchu by někde mohla dosáhnout opět extrémních až rekordních hodnot. Co do maxima teploty vzduchu letos bylo zatím nejtepleji. Jaká je pravděpodobnost, že se podobná nebo dokonce vyšší teplota ještě vyskytne?
Letos zatím nejtepleji: Stanice Plzeň a Řež u Prahy naměřili 38.6°C
V sobotu dosáhla maxima teploty na několika místech 38 a více stupňů a letos bylo zatím nejtepleji. Nejvíce na výše zmíněných stanicích. V sobotu dosáhla maxima teploty opravdu vysokých hodnot v Čechách, na Moravě a ve Slezsku šlo o mírnější teplotu. Opačná situace se odehrála v neděli, kdy na J/JV Moravy teplota dosáhla 34°C, v Čechách už ovlivnila počasí studená fronta a její oblačnost místy s přeháňkami či bouřkami. Teplota vzduchu zůstala v Čechách většinou pod 30°C.
Rekordní hodnotu teploty změřilo v sobotu 100 ze 160 stanic měřících 30 a více let. Noc na neděli byla v takto horkém vzduchu dosti nepříjemná. Četně byla zaznamenána minima teploty více nad 20°C a tedy tzv. tropická noc. Z celkových 265 stanic neklesla teplota pod 20°C na 71 z nich. Nejvyšší minimum 25.9°C bylo dosaženo v Javorníku, v severním výběžku Moravy. Z hlediska Evropy dosáhla teplota například v Aténách 39°C. Horké počasí panuje i v USA.
Jaká je pravděpodobnost podobně horkého počasí v dalších týdnech?
Obr. 1 Očekávaný vývoj průměrné teploty v dalších čtyřech týdnech dle dlouhodobého výhledu, zdroj: chmi.cz
Obr. 2 Očekávaný vývoj minim a maxim teploty v dalších čtyřech týdnech dle dlouhodobého výhledu, zdroj: chmi.cz
Nabízí se otázka, zda se toto peklo bude ještě opakovat? Řečí milovníků co nejvyšší teploty jde o otázku, zda nás toto pravé léto čeká nadále a tento teplotní vrchol se může zopakovat? Odpovědět s vyšší mírou jistoty nelze. Předpověď nám řekne současný výhled očekávaného vývoje teploty vzduchu, který komentujeme již v článku Kdy se zbavíme tropického počasí? A to ideálně průměrně spolehlivě na 7-10 dní. Ale v srpnu se může ještě vyskytnout i shodná vlna horka, ostatně absolutní rekord pro ČR 40.4°C pochází až z 20. srpna a to roku 2012.
Letos bylo zatím nejtepleji: Krátká horká epizoda v nejbližší době však může přijít
Zda takové počasí pravděpodobně hrozí v dalších týdnech nám ukazuje dlouhodobý výhled základních charakteristik klimatu. V tomto případě nás zajímá tedy očekávaný trend a odchylka teploty vzduchu od dlouhodobého normálu. Na základě toho odhadu si lze udělat “obrázek” jaká je pravděpodobnost výskytu takové extrémní vlny horka v rámci průměrů a maxim teploty vzduchu odhadovaných na delší dobu dopředu. Podle tohoto sice nemůžeme určit, zda se nevyskytne krátkodobá výchylka teploty v delším i relativně teplotně průměrném období. Určitě je větší pravděpodobnost výskytu takové vlny vedra v období očekávaném jako významněji nadprůměrném. Přesně taková měla být podle prognóz z konce června první polovina července.
Střednědobá předpověď slibuje zmírnění těch nejvyšších hodnot teploty. Avšak horké počasí nás čeká nyní po většinu týdne. Ochlazení by mělo přijít na přelomu týdnů. Předpověď zde ovšem zatím vykazuje nižší jistotu. Podle dlouhodobého výhledu na měsíc se očekává průměrná teplota v dalších týdnech více méně stagnující až slabě klesající. Výhled ale ukazuje možné výchylky teploty. I tak byl podle všeho uplynulý týden nejteplejší a v nejbližších týdnech by takové extrémy teploty u nás hrozit neměly.
Data: chmi.cz, ceskenoviny.cz